Jump to content
cmiN

Facultate (IT / Informatica / Programare)

Recommended Posts

Inainte intrebam pe unul altul ce facultate ar alege din domeniul informaticii si de ce, dar ajungeau sa se contrazica intre ei asa ca am facut un topic despre asta.

1. Banuiesc ca majoritatea de aici vor sa se duca pe un profil specific informaticii, voi ce facultate ati alege din Romania si spre ce ati opta in afara, tinand cont sa coste cat mai putin, dar alegerea sa fie cat mai buna ?

2. Automatica, Cibernetica (undeva prin Bucuresti) sau Facultatea de Informatica (Iasi) ?

3. Ce ati recomanda unei persoane care vrea sa se duca pe programare partea de soft, apoi hardware (Software development / debugger), iar ca limbaje Python (incepe sa fie din ce in ce mai folosit si mai practic: Nasa, Google, Yahoo, Youtube) C++ si daca e nevoie .NET / Java / AutoIT (nu caut sa ma indrept spre web design)

4. Mai tarziu cand urmeaza sa te angajezi, o facultate din Romania ajunge sa fi fost de folos doar pentru o diploma sau si pentru alte lucruri "palpabile" si cam ce posturi si in ce ramuri ar fi cel mai bine platite ?

5. Daca sunteti deja in primii ani povestiti din experienta sa mai invete si asti' mai tineri.

Subiectul mi se pare destul de serios si cu fiecare post in plus cu atat va raman mai dator :P.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am facut informatica si acum lucrez in domeniu, deci pot sa-ti spun cateva lucruri legate de aspectul asta.

Facultatea care o alegi o sa fie aceea unde ai tai te pot intretine. Degeaba vrei sa mergi undeva anume, in alt oras daca ai tai vor spune nu. Vei spune ca iti iei un job part-time and so, dar ca student, una la mana esti tratat ca o carpa, negru pe plantatie, si in al doilea rand info/politehnica/related cere focus - nu e facultate de litere, grauntzar de biblioteca. Chiar iti recomand sa nu te angajezi pana la sfarsitul anului 2 si sfatul asta vine din proprie experienta. Am pierdut un an incercand sa vanez cai verzi pe pereti si tot sperand ca un arab nespalat sa-si onoreze promisiunile. Fuck him!

Iti recomand facultatea de info din Iasi si asta din mai multe motive: in afara de 2-3 insi, profii sunt ok; matematica nu te rupe, se face exact atat cat trebuie; nu sunt materii de umplutura, se pune accent mult pe practica si exercitiu logic. Aici depinde si de tine ce iti place si ce nu. La poli/cibernetica din cate stiu mananci mate&co pe paine si e greu de digerat. Daca tii neaparat sa imbini soft+hard (sa incepi sa programezi eprom-uri, diverse circuite and so) atunci doar facultatea de info nu e de ajuns. La info partea hardware se face doar la nivel de baza (uite placa de baza, uite procesorul, nu e procesorul). The real stuff e la cibernetica.

La capitolul limbaje de programare, nu te baza doar pe unul. Cand am inceput eu sa deschid ochii era la moda Delphi si am zis ca merg pe asta. Lucrurile s-au schimbat si in delphi mai fac doar chestii simple point&click. Invata 3 limjaje de programare: unul care iti place, unul care se cere si unul dedicat pentru baze de date. Intotdeauna o sa ai un backup de cunostinte - niciodata nu stii cand o sa-ti foloseasca. In plus, daca mergi doar pe info, o sa faci mai multe si daca esti pe felie, o sa stii mai mult decat trei.

Ai pomenit de "afara". N-are rost. Am avut colegi care au plecat afara dupa ce au terminat si sunt acum acolo, spre deosebire de multi care au mers afara in timpul facultatii si s-au intors cu acelasi nivel de cunostinte cu care au plecat. Bursele pe nu-stiu-unde, US work&fuck, etc sunt vrajeli birocratice care nu folosesc celui in cauza.

Atunci cand mergi sa te angajezi o sa dai un test (cel putin la firmele serioase). Testul acela si interviul psihologic sunt reprezentative. Diploma e doar pentru ITM si pentru a primi tu cateva milioane in plus la salariu (conform legii lu' peste - cei care sunt angajati in mai putin de doi ani de la terminarea facultatii nu platesc impozit integral la stat). Insa nu considera ca diploma nu e importanta. S-ar putea la un moment dat sa fii propus pentru un post de conducere in firma sau sa-ti deschizi propria afacere, si cum in Romania nu stii ce legi sunt, e bine sa fii acoperit din punctul asta de vedere.

Cat despre experienta si sfaturi - bucura-te de studentie atat timp cat tine, sa ai intotdeauna cate un prezervativ la tine, bani de bere si pizza,

si ceva brand pentru a da cate unu-doi cu capul de pereti sa faca liniste atunci cand inveti pentru examene.

Cam atat...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hai sa iti explic ce am vazut eu in ultima perioada, lumea te angajeaza pentru ce stii, nu iti trebuie 3000 de diplome in domeniu(multi au diplome si nu stiu sa faca meseria pentru care au calificarea), la multe din joburi se cere experienta, daca vrei sa gasesti un job si sa ai si facultate alege o facultate care sa nu iti ocupe tot timpul ca sa ai timp sa inveti tu acasa si sa practici ca programator junior, dupa mine asta e cea mai buna solutie

ps: sa nu uit, daca faci info 4 ani o sa iti umpli capu cu tot felu de cacaturi nefolositoare din c++ si ai sa folosesti compilatoare antice si alte cacaturi la care nu o sa ai dreptul de a comenta, o sa fie nasol

ps2:daca prinzi ocazia sa pleci din tara profita, joburile in strainatate se platesc mult mai bine + conditii de munca cu mult peste cele din tara

Link to comment
Share on other sites

@xact ... ai spus exact ceea ce vroiam sa aud :) mc

@benny ... facultatea dupa cum s-a mai zis nu se merita in afara (mai ales daca bugetul e mic ;/ ) dar job-ul, o bursa ceva e perfect, iti dau dreptate

@kw3 ... da, ar fi ceva dar nu inteleg care e scopul ca in primul semestru sa ma duc la info si imediat dupa sa ma mut ? Asta doar ca sa imi gasesc mai usor de munca ca programator din primul an si apoi sa ma mut ca sa am timp pentru experienta si servicii, avansand usor usor / sa ma duc la info in primul semestru ca sa fiu sigur ca in caz de nu gasesc de munca macar sa raman la o facultate buna :))) ?

Si inca ceva ... ce optiuni sunt pentru studenti la o facultate de info, de exemplu cea din Iasi, astfel incat sa nu ceara mai deloc bani de la "ratatii" de acasa. In afara sa te angajezi undeva, unde am inteles ca nu se merita in primii 2 ani. Cu bursele cam cum sta in ziua de azi treaba :P si ce modalitati mai sunt pentru a castiga un baN ?

Link to comment
Share on other sites

In Iasi ca student nu prea ai sanse sa traiesti din banii facuti cu jobul propriu. Salariile aici sunt cam cu 30-40% mai mici fata de Bucuresti sau Brasov de exemplu; in ultima perioada au inceput sa migreze totusi multe firme de soft spre Iasi dar, fata dedesubt a monezii e aceea ca au venit in recrutare de "negri" si nu pentru a da un ban corect studentului de rand.

Singura solutie e ori sa fii bun in ce faci, in jobul care-l ai, incat sa tina patronul cu dintii de tine, ori sa fii smenar "de top" sa invarti telefoane si "lantzucuri". Bani de buzunar sau poate ceva mai mult poti sa faci totusi fara probleme din job-uri project-based, mai o tema naspa la un coleg, o licenta la un ciumpalac paralel, etc, dar nu o sa fii sigur ca in fiecare luna o sa ai de chirie, mancare si guma din banii proprii.

Eu unul nu m-as fi descurcat cu banii de acasa pentru ca asta a fost situatia alor mei; mai mult nu s-a putut. Insa nu le-am reprosat niciodata chestia asta si nici nu o s-o fac. Nu e vina lor ca traim intr-o tara de trei lei.

La capitolul burse e mai dificil. Daca esti curios, poti vedea aici cam cum stau lucruile la info: http://thor.info.uaic.ro/~lacra/burse_2009-2010_sem1/lista-bursieri.pdf (nu am drf reader, sry - vezi tu). Nu mai stiu acum, dar erau in medie 230-300 insi/an. Deci ca sa iei bursa trebuie sa fii printre primii aia 230-300. Si sa-mi bag picioarele - erau niste toante tocilare ce bagau teorie in ele ca wikipedia si care luau niste note de stateam in cap, dar daca le dadea un build error in vs, incepeau sa planga. Si luau burse, fmm!! So... think about it! ;)

Anyway, daca te mai intereseaza info in Iasi ai aici un blog al lor: FII Student, poti sa afli noutati, etc.

__

Link to comment
Share on other sites

cmiN, eu iti sugerez POLI din Bucuresti, Facultatea de Autom si Calc, sectia Calculatoare.

Da, o sa dai de tot felul de ciudati pe aici, dar toti o sa aiba aceiasi pasiune ca si tine(programarea). In anul I o sa fii putin dezamagit ca o sa ai doar 2,3 materii ce au legatura cu programarea, dar dupa anul I o sa ai f multe materii de programare.

In anul III se invata SO(sisteme de operare), laboratorul este aici:

Sisteme de Operare <- Meniu dreapta

O sa vezi ca facultatea nu e o porcarie, si ca o sa inveti foarte multe din ea(cel putin din facultatea asta), asta doar daca vrei.

Exista profesori tineri ca sunt foarte pasionati de ceea ce fac, in anul I o sa ai USO, unde te invata LINUX + chestii de utilizare sisteme de operare.

Crede-ma, incearca unde am spus eu si nu te luat dupa toti, sau vrei sa programezi toata viata?!

FARA STUDII SUPERIOARE AI SANSE FOARTE MARI SA AJUNGI IN TOP!(acum o sa urmeze exemple de orice fel, dar tine minte, alea sunt doar exceptii, uite-te la cei ce au inventat GOOGLE, YAHOO, etc., toti au fost masteranzi la STANFORD).

Succes, si sper ca te-am ajutat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...