Jump to content
begood

Au fost descoperite cantitati importante de apa pe Luna

Recommended Posts

1258136109.jpg

Cantitati "importante" de apa congelata au fost descoperite pe Luna, a anuntat vineri NASA, informeaza AFP, preluata de Agerpres.

"Am gasit apa si nu numai un pic, ci in cantitati importante", a anuntat Anthony Colaprete, responsabil stiintific al misiunii LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite), in cursul unei conferinte presa.

Un alt responsabil de la NASA a apreciat ca este vorba de o descoperire "majora".

In cursul misiunii efectuate luna trecuta, NASA a programat sonda LCROSS sa se prabuseasca intr-un crater in apropiere de polul sud al Lunii pentru a putea sa studieze proiectiile de materiale rezultate in urma impactului.

sursa ziua.net

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu dimineata la tv :D:D:D.

NASA a dus la bun sfarsit, vineri, un experiment revolutionar, care ar trebui sa insemne un alt pas urias pentru omenire, dupa "borna" 1969. Polul sud al Lunii a "suportat" doua explozii controlate, in urma carora pamantenii vor sa afle daca pe satelitul natural al Pamantului exista sau nu apa

La finalul misiunii LCROSS, un proiect de 79 de milioane de dolari, naveta Atlas V a fost separata de varful sau, Centaur, la aproximativ 87.000 km de suprafata Lunii. Cu o viteza de 2,5 km/s (9000 km/h), Centaur a "lovit" primul, la 14.31 (ora Romaniei). Dupa cateva minute in care instrumentele de bord au primit date generate de norul rezultat in urma impactului - facut aproape vertical, la un unghi de 80 de grade - nava insasi a provocat cea de-a doua explozie controlata. Era 14 si 36 de minute, ora Romaniei.

Un moment poate prea putin vizibil pentru milioanele de telespectatori, care se asteptau ca transmisia LIVE facuta de NASA, sa le arate cadre apocaliptice, ca dupa un bombardament veritabil. Dar, un moment care ar putea intra in istorie: expertii Agentiei Spatiale spun ca ceea ce s-a intamplat astazi ii va ajuta sa afle un lucru esential. Chiar daca raspunsul va fi "Nu, nu exista apa pe luna", misiunea este o reusita. "Instrumentele stiintifice din cadrul LCROSS au functionat la parametri inalti. Ne-am trezit cu o multime de informatii ce ne vor ajuta sa intelegem si mai bine ce se intampla pe Luna", a declarat Anthony Colaprete, project scientist la centrul de cercetari NASA de la Moffet Field.

Cei care fac parte din proiectul LCROSS sustin, insa, ca nu vom sti decat peste cateva saptamani daca pe Luna este sau nu apa.

# Sursa : protv.ro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...