Jump to content
florin91

informatica

Recommended Posts

a)

c=6 n=10345

daca 6%3=0 (true) atunci z=1*(9-6) adica z=3 si p=10

c=5 n=1034

daca 5%3=0 (false)

c=4 n=103

daca 4%3=0 (false)

c=3 n=10

daca 3%3=0 (true) atunci z=3+10*(9-3) adica z=63 si p=100

c=0 n=1

daca 1%3=0 (false)

n=0

z=63.

3 minute poate am gresit, nu am compilat.

c) nu stiu teoria actuala, "cat timp"=while (conditie) do..., alt tip ar fi "pana cand" adica do ... until (not conditie), dar nu stiu in teorie ce inseamna "tip" (in C mai poate fi for(;n>0;n/=10){})

Sper sa nu te bazezi pe noi la pseudocod, urmarirea unui program e simpla da risti sa ramai corijent daca nu pricepi cum sa o faci.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

adevarul e ca punctul B) pare sa lase de gandit, sa analizezi toate operatiile si sa gasesti ceva comun. Da nu sunt in masura la ora asta.

PS apropo in scoala se insista mult pe iostream? Pe vremea mea mergeam mai mult pe stdio.h cu printf si abia la clase si C++ pe iostream cu explicatia supraincarcarii operatorilor << >>

Link to comment
Share on other sites

Mai e o problema la punctul d) in pascal, in legatura cu variabilele.

Deci n=[n/10] asta inseamna ca declar n integer sau real ?

Si la compilat, mai dadea cateva erori, depinde si de mediul de compilare, cred.

Ca alternativa la vechiul borland, nu exista un bun compilator si pt pascal cum este, de exemplu, pt c mingw ?

Link to comment
Share on other sites

nu exista compilator bun, ci doar useri nepriceputi in a-l utiliza.

Bunatatea unui compilator nu e dat de numarul de erori ci de apropierea codului final de limbajul masina (inteles de procesor). Na, Pascal a derivat in Delphi!

de ce ai vrea n real cat timp operatia modulo este specifica intregilor si singura impartire a lui n este cu rezultat intreg [n/10]? Mai ales ca precizeaza si pentru neinitiati ca n este numar natural din enunt.

Definitie: numar natural= 0,1,2,....infinit

numar intreg=-infinit, ....-2, -1, 0, 1, 2, infinit

numar real = -infinit,.....infinit incluzand fractiile (numerele rationale), radicalii (numere irationale) adica toate pana la numere complexe etc

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

PS apropo in scoala se insista mult pe iostream? Pe vremea mea mergeam mai mult pe stdio.h cu printf si abia la clase si C++ pe iostream cu explicatia supraincarcarii operatorilor << >>

de idioti. C++ -ul de la scoala e C simplu + cout<< cin>>. rahat pe bat, nu am invatat nimic, doar algoritmica, mai mult invatam daca nu mi-ar fi bagat toate rahaturile pe gat.

LE: si nu mi-ar fi facut scarba de ora de informatica. daca s-ar fi predat TOTI operatorii in a 9-a si 10-a, puteam intelege absolut orice, acum, dar nu, ca asa e programa, idiot conceputa.

profesorii de informatica sunt niste programatori ratati, care nu au reusit in viata, iar ultima lor optiune e a preda.

Link to comment
Share on other sites

lol zi mersi

am picat de 2 ori examen de programare pe obiecte in fac. Bazat pe intelesul programelor java si C++

nu am intalnit niciodata o asemenea programare alambicata, nu intelegeam nici o instructiune desi in liceu am facut asa ceva.

Nu e nevoie sa stii vechii operatori, aia e o lista pe care o inveti in 2 minute. De pe net. C++ te invata modificarea operatorilor, cum ar fi in cout operatorul de rotatie binara >> care de fapt iti face tipariri. C++ se refera la studiul claselor, constructori, destructori, mostenirea claselor, clase virtuale, prietene, etc, nu simplu clasicul C cu ceva structuri de date in plus (class in loc de struct).

Da cred ca printr-a 12-a am invatat partea de introducere in POO. O fi lasat-o pentru studii superioare mai nou.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...