Jump to content
HellScream

Recuperare date fara softuri

Recommended Posts

Multi dintre noi, patim nefericitul incident cu stircarea windows-ului. Problema e ca de fiecare data, avem de lucru taman cu fisierele de pe desktop, fisiere ca ne este greu sa le recuperam, in conditiile in care windows-ul nu mai boot-eaa de nicio culoare, nici macar in safe mode. Atunci multi apeleaza la softuri, de recuperare date. Am sa va prezit o metoda mai usoara.

1) luati de pe net FEDORA LIVE CD (sau orice alta distributie de linux, dar aveti grija, daca aveti sata, a1cea distributie sa recunoasca sata)

2) faceti DVD-ul, si butati cu el.

3) veti gasi pe desktop, partitiile voastre NtFS.

4) Acum copiati datele la loc sigur.

NIMIC mai simplu

Sfaturi utile, pt incepatori.

a) nu va speriati ca merge greu. Distributiile LIVE CD luceaza cu memorie ram destul e multa, mai ales la copiat.

B) Nu copiati in myhome, care se arata afi hardul vostru unde s-a instalat fedora. Aia e momriaz voastra RAM.

c) copiati de pe opartitie pe alta. vezi pct-ul b

d) daca vreti sa trassmiteti date in retea, folositi o distributie Knopix. Acolo aveti samba server. Ii puneti user si pass, si din retea o veti vedea. Intrati la Network places, si acolo aveti SHOME, WORKGROUP si SMBA SERVER. Accesati samba, puneti user si pass, si copiati datele.

Sper sa va sa va ajute. Daca aveti intrebari, va raspund.

PS. Nu recomand Windows live CD, pt ca am avut batati de cap cu el, mi-a lasat virusii sa acctioneze in voie, si am sfarsit prin a imi baga, si anume sutul, in ea recuperare. Am formatat tot.

Link to comment
Share on other sites

B) Nu copiati in myhome, care se arata afi hardul vostru unde s-a instalat fedora. Aia e momriaz voastra RAM.

Fedora Live CD NU SE INSTALEAZA doar daca alegi tu asta, doar bootand si dand copy paste la fisiere din hard pe un hard extern spre exemplu este OK dar asta nu inseamna ca distributia s-a instalat/este instalata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...