Jump to content
daatdraqq

[ ? ]unlimited virtual operating sistem

Recommended Posts

1)Cum se face virtualizarea unui sistem de operare online ? Ma refer la genul de sisteme de operare la care te conectezi prin VNC ,poti naviga pe internet si sunt tot timpul online nedepinzand de un anumit individ ,nu la cele pe care le accesezi prin browser .

2)Presupunand ca vrei sa oferi serviciul asta unui numar de 10 useri in asa fel incat fiecare sa aiba user si parola diferite , sistem de operare diferit ,spatiu de stocare diferit si o anumita banda pentru navigare pe internet ,cum se poate face asta si de ce ai nevoie ?

Link to comment
Share on other sites

depinde cum si ce vrei tu sa oferi acelor utilizatori... din punctul meu de vedere vad ca nu vrei sa oferi acces total ci doar la unele aplicatii (plus ca e mai sigur asa....ca sa nu-si faca aia de cap pe masina virtuala...)

eu as alege sa folosesc citrix si sa le ofer acces tuturor doar la anumite apicatii...spun asta pentru ca am vazut asa ceva implementat la o firma la care am lucrat cu peste 350 calculatoare virtuale/useri

acum asteptam si alte pareri, si eu sunt curios...

Link to comment
Share on other sites

daca te tine partea hardware

mi-a atras atentia faptul ca ai spus ca fiecare sa aiba un sistem de operare diferit

instalezi sistemul de baza dupa care folosesti virtul pc pt a configura un sitem de operare pentru fiecare , astfel fiecare utilizator se va putea conecta doar la unul dintre sistemele virtuale, sau mai multi pe sistem 1 virtual daca vrei , sau 1 la mai multe, ( tu decizi ce drepturi aloci fiecaruia )

spatiul de stocare il limitezi din setarile virtul pc sau faci cate o partitie pt fiecare virtual disk care il vrei (pt ca daca este necesar sistemul de operare isi va marii spatiu hdd-ului virtual in fsctie de ce isi pune fiecare in OS)

banda de internet o limitezi din sistemul de baza pentru fiecare OS virtual

conectarea la OS virtuale se poate face prin remote control ,teamviewer, etc, nu cred ca merge prin vnc din cate stiu nu suporta protocolul NAT

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...