Jump to content
wildchild

In sfarsit,avioane noi!

Recommended Posts

GATA!I-am refuzat pe americani si o dam pe partea europeana.Acu imi pare si mie rau ca nu am mers la fortele aeriene.Ehh,o sa ma consolez cu un B 737 NG curand :D

Aici gasiti detalii http://www.gripen.com/NR/rdonlyres/1884EC73-5E24-440E-9FC2-FB861E2A9D41/0/Gripen_Factsheet_Romanian.pdf

http://www.zf.ro/eveniment/oferta-disperata-a-suedezilor-avioane-gripen-noi-la-pretul-la-care-americanii-ne-dau-f16-vechi-5906244/

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Asa, si unde dracu i-am refuzat pe Americani?? Sa-mi deseneze si mie cineva pentru ca eu nu vad.

Din anuntul de pe zf.ro:

""Pana in prezent, intre noi si autoritatile romane n-au fost decat schimburi de informatii privind avioanele Gripen, lucru obisnuit in prima faza a unei astfel de achizitii. Urmatorul pas firesc ar fi sa ne invite, si cred ca acelasi lucru asteapta si Eurofigher, sa depunem ofertele complete pentru ca guvernul sa aiba la dispozitie toate datele de care are nevoie pentru a lua o decizie. Din punctul nostru de vedere, Romania nu dispune la ora actuala de toate datele pentru a lua o decizie finala", spune Jerry Lindbergh, reprezentant al guvernului Suediei."

Ce intelegeti din cele de mai sus? Ca am refuzat americanii???

Nu i-am refuzat si nici nu o sa-i refuzam pentru ca suntem niste lingai....

Link to comment
Share on other sites

Bazat rau in sfarsit o dat si Romania un pas bun.

Ba, si cum se face sa poti intra la fortele aeriene ???

Daca este in clasa a 12-a si stii sigur ca o sa iei bacul (adica sti tabla inmultirii pe sarite si sa citesti cursiv :)) ) atunci ar fi cazul sa te duci repede la CMJ si sa-ti incepi sa-ti faci dosarul. Mai e un topic pe forum ceva de genul :informatica militara. Il cauti si citesti ce am mai zis eu pe acolo (cam aia se face pentru a INCERCA sa intrii la fortele aeriene).

Ps: nu-ti recomand acest lucru pentru ca o sa te saturi de Borcea (in cazul in care nu ai pile ca sa ajungi la Campia Turzii, iar acolo o sa te saturi de zbura IAR 99 soim ca doar nu o sa pupi MIG21 lancer sau F-16/Gripen

Link to comment
Share on other sites

ai zburat vreodata ca sa poti zice ca te poti satura ?

Eu am zburat putin dar nu supersonic, in general elicoptere (IAR330, cacatu ala de socat, IAR316b, Douphin II, MIL MI-17, MIL MI-8), planoare, avioane usoare (mi-a placut avionul de scoala YAK-52 si batranul Antonov AN-2).

Dar stand de vorba cu anumiti piloti am ajuns la concluzia ca: nu se pot satura de zbor dar nu il mai suporta.

Ex: IAR 99 soim iti face coloane zdrente din cauza scaunul, eicopterele noastre de "ultima generatie" iti fac coloane praf (din cauza trepidatiior)....

PS: am spus ca o sa se satura de BORCEA in cazul in care nu are pile (sper ca stii unde se afla Borcea??).

Link to comment
Share on other sites

deci doar mie mi se rupe :D deja am inceput training-ul pentru Boeing 737NG type rating si nu ma pot satura :D

scuze,nu v-am dat adresa buna.pe site-ul lor spune ca vor furniza http://www.gripen.com/en/MediaRelations/Publications/FactSheet/Archive/ro.htm

este oficiala treaba,24 de avioane Gripen primim.restu inca nu se stie.eu unul sper sa fie Eurofightere chiar daca sunt cele mai scumpe.daca tot arunca guvernu bani aiurea,sa fie macar cu folos

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

deci doar mie mi se rupe :D deja am inceput training-ul pentru Boeing 737NG type rating si nu ma pot satura :D

scuze,nu v-am dat adresa buna.pe site-ul lor spune ca vor furniza Gripen - The wings of your nation - Romania

este oficiala treaba,24 de avioane Gripen primim.restu inca nu se stie.eu unul sper sa fie Eurofightere chiar daca sunt cele mai scumpe.daca tot arunca guvernu bani aiurea,sa fie macar cu folos

NU E NIMIC OFICIAL . Ceea ce ai vazut tu pe site reprezinta OFERTA LOR, iar raspunsul oficial o sa-l auzim in cateva zile (sper), poate chiar saptamani.

Link to comment
Share on other sites

allah damnit!oricum,orice ii mai bun decat ce avem pana acuma.cer senin si tie!

Asta asa este dar de ce sa dam bani pe avioane de generatia a 3-a (f-16) care mai au 2500-3000 ore resursa (in romania ar mai tine vreo 90 de ani :)) ) cand putem sa cumparam, cu aceiasi bani avioane de generatia a 4-a (gripen) cu 0 ore zbor la activ care au o resursa de zbor de cel putin 20 de ori mai mare decat cea a avioanelor american.

Ps: ar fi tare sa cumparam f-16 si sa le modernizam noi cu avionica prezenta pe mig21 lancer. Oare cum o sa se numeasca f-16 lancer ? :)))

PS2: daca tot avem o istorie aviatica alaturi de mig de ce nu achizitioneaza mig 35 ?? La urma urmei masitri militari sunt familiarizati cu piesele ce se gasesc la mig

Link to comment
Share on other sites

sincer,noua nici nu ne-ar folosi asa de mult niste aeronave super performante.tari precum Franta,Anglia,USA,Rusia au si motive sa arunce bani cu nemiluita,sunt super-puteri.noi nu suntem o tara care sa se arunce cand vrea in razboi si sa se bazeze pe avioane;sa nu uitam ca suntem in NATO si UE si suntem totusi protejati.deci,in afara de un set nou de aeronave,eu nu as face mare tam tam,si asa nu le luam sa mergem la vanatoare de Su-uri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...