Jump to content
Krisler12™

Cel mai bun serviciu de plata pe internet + cea mai buna banca asociata ?

Recommended Posts

Salut !. . . Poate multi dintre voi aveti deja conturi pe la diferite banci (ex. Reiffeisen Bank, Unicredit etc.) si faceti plati/sunteti platit prin intermediul unui serviciu de plati pe internet (ex. Paypall, Webmoney etc.).. . . Eu nu am asa ceva dar ma gandesc sa imi fac. Scopul fiind sa cumpar si sa vand diferite produse pe internet, asta implica atat primirea dar si trimiterea de bani.. . .Ce imi recomandati ? Care banca este mai buna ptr. asa ceva si de ce ? Care serviciu de plate e cel mai bun ptr. asa ceva ? Va intreb ptr. ca sunt o droaie de banci si de servicii de plata nu numai alea pe care le-am dat eu ca exemplu, si nu stii pe care sa le alegi. Care sunt cele mai bune ? Care se impaca cel mai bine cu un anume servciu de plata ? Care servicu de plata e mai sigur ? Dar referitor la comisioane , care banca si servicu de plata sunt cele mai bune ?Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca paypal iti limiteaza contul repede daca faci tranzactii cu sume mari....

1. Cat de mari ? Cum anume ti-l limteaza ? Ce se intampla ? Te intreb ca vad ca la ei scrie clar ca daca vrei sa si fii platit si nu numai sa plateti atunci ai contul business ptr. care ti se opreste nu stiu ce taxa.

2.Citisem pe un forum cum ca daca vrei sa cumperi ceva de la cineva de pe internet paypall iti lasa o perioada de siguranta in care tu poti pur si simplu anula tranzactia in cazul in care ala ti-a tras teapa. Pe de alta parte multi se feresc ca unii au inceput sa foloseasca acest lucru in favoarea lor.

Este si ptr. LibertyReserve aceasta perioada de siguranta in care poti revoca tranzactia ? Intreb ca cica nu ar fi pe toate servciile de plata aceasta optiune.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Adevarat, paypal este mai usor dar nu si safe. 2 exemple

-Acum o luna, unui prieten i-a fost limitat contul de paypal deoarece cineva i-a platit cu un cont furat( el nu poate retrage banii, nu poate plati cu ei, nu-i poate folosi timp de 180 de zile cat dureaza limitarea)

-Ieri, paypal-ul mi-a blocat contul si mi-a bagat -35,41 euro ( bani pe care i-am primit de la cineva acum o luna ) deoarece persoana care i-a transferat banii celui care mi i-a transferat mie avea mai multe conturi. Si acum banii aceea sunt cu - si in pending iar cei de la paypal nu mi-au dat nici un raspuns. Am avut noroc ca m-a anuntat persoana care mi-a trimis banii ca lui i-a blocat contul si azi dimineata m-am dus la banca si mi-a scos toti banii de pe card, ca nu cumva sa raman fara ei.

Deci...eu unul, nu cred ca voi mai folosi paypal...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa scapi de deblocarea cardurilor in cazul unor sume mari de transfer, trebuie sa faci un request la paypal, acestia iti vor baga 1,5 euro pe card si ii vor retrage, iar la primirea extrasului de cont va trebui sa introduci la paypal contul de unde s-a facut tranzactia.

Asta faci cand iti atasezi cardul la contul de paypal. Daca nu atasezi nici un card ai limita de 500 euro iar daca adaugi un card se scoate limita de transfer.

Dar de limitarile lor...nu vei scapa...si eu si acel prieten al meu aveam carduri atasate la contul de paypal

Link to comment
Share on other sites

Asta faci cand iti atasezi cardul la contul de paypal. Daca nu atasezi nici un card ai limita de 500 euro iar daca adaugi un card se scoate limita de transfer.

Dar de limitarile lor...nu vei scapa...si eu si acel prieten al meu aveam carduri atasate la contul de paypal

Zici ca nu vei mai folosi paypall. Ce altceva vei folosi ? ce ti se pare o alternativa mai buna ?

Citisem pe un forum cum ca daca vrei sa cumperi ceva de la cineva de pe internet paypall iti lasa o perioada de siguranta in care tu poti pur si simplu anula tranzactia in cazul in care ala ti-a tras teapa. Pe de alta parte multi se feresc ca unii au inceput sa foloseasca acest lucru in favoarea lor.

Este si ptr. LibertyReserve sau ptr. ce ai tu de gand sa optezi, aceasta perioada de siguranta in care poti revoca tranzactia ? Intreb ca cica nu ar fi pe toate servciile de plata aceasta optiune.

Link to comment
Share on other sites

Sincer...momentan cred ca voi folosi pur si simplu cardul....pentru ca paypal e un intermediar..si se stie..cu cat mai multi cu atat mai rau.

Da asa este, daca nu primesti produsul si reclami paypal va pune banii aceea pe "held" si vanzatorul va trebui sa demonstreze cu acte ca ti-a trimis produsul in caz ca ai cumparat un produs...daca ai achizitionat un serviciu online tot cu pula-n mana ramai. Dar cum ai spus si tu..."poate, si va fi folosit impotriva ta"

LibertyReserve din cate stiu nu au asa ceva...si nici site-uri asa multe nu sunt care accepta LR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...