Jump to content
yceman

Electrica: Dilema cu legatul unor boxe

Recommended Posts

deci vreau sa imi schimb acum casetofonu de pe o masina cu unul mai din secolu asta ... pioneer..in fine nu conteaza...am deja 2 boxe pe masina firele trase bla bla ... deci astea 2 boxe le leg la casetofon. Acum mai am in casa un fel de woffer... de fapt e un difuzor intr-o cutie...din care ieseau 2 fire ... asa am scos difuzoru din wofferu original de la sistem si na...in acel difuzor de woffer intrau 2 fire..logic ca firele alea 2 le-am legat la celalalte 2 la difuzoru din cutie....-dilema e in felul urmator.... o sa pot sa leg a treia boxa gen fiind cutia asta cu difuzor in ea ? o sa se auda ceva ? adica fara si a 4`a boxa sa faca figuri ? (mentionez ca fara sistemu de subwoffer...doar o boxa intro cutie si 2 fire care ies... -/+ )

Link to comment
Share on other sites

Functioneaza,DAR..terbuie sa ai grija la impendanta sa fie cat cere cartea tehnica si sa depaseasca puterea de iesire a casului cu minim 20w.O sa ai cateva distorsiuni dar nu vor fi probleme daca reglezi balansul pe iesirea respectiva incat sa functioneze un singur canal!

Daca nu ai inteles ceva ne auzim deseara ca acum dau cu sapa!!!

Link to comment
Share on other sites

Cauti bine pe casetofon sa vezi care e impedanta lui care o suporta la difuzoare 2 sau 4 ohmi, te uiti dupaia si la difuzoare cat au fiecare si dupaia incerci sa le imperechezi (in serie se aduna, in paralel se injumatatesc impedantele la difuzoare) sa fie cat mai apropiate pe cele doua canale si in niciun caz sa nu coboare sub 2 ohmi ca poti sa arzi finalii din casetofon. Spor.

Link to comment
Share on other sites

stiu ca e tarziu dar vin si eu cu un raspuns.

Am facut si eu sistem de 3 boxe, cam ce vrei tu sa faci, si l-am facut in felul urmator

O boxa pt stanga O boxa pt Dreapta, si a treia boxa am montat-o cu Plusul pe dreapta si Minusul pe stanga. Practic am obtinut un fel de central, daca pot spune asa. Incearca si vezi cum iese. La mine se auzea destul de ok.

Link to comment
Share on other sites

La casetofoane de obicei masa este comuna pentru toate canalele audio. Singura chestie care conteaza este impedanta difuzoarelor. O alta caracteristica este definita de elementele de amplificare finale .In general sunt in punte si nu este bine de lasat un canal fara consumator-boxa- se ard finalii. Deci daca ai patru iesiri - 4 difuzoare. HellScream ai legat practic un al treilea difuzor si ai facut selectia din butonul de fata/spate- stinga/dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...