Jump to content
hozarares

Opinia unui doctor despre tragedia de la maternitatea Giuleşti

Recommended Posts

Ca de obicei, nu cred în versiunea avansat? de media româneasc?. Povestea cu explozia ?i incendiul instala?iei de aer condi?ionat. Dup? ?tiin?a mea ?i a altora, freonul nu e gaz cu propriet??i detonante, gen vapori de benzin?. O fi explodat circuitul de freon din cauza unei proaste umpleri a instala?iei dar de aici ?i pân? la a spune c? a fost combina?ie de explozie ?i incendiu e cale lung? pt mine, cel pu?in.

Chiar dac? a ars instala?ia de alimentare a A.C., tot nu se întâmpla a?a ceva! Ardea firul în perete sau în canalul ?la de plastic dar nu se bloca u?a de la intrarea reanim?rii din cauza c?derii de tensiune, ci, mai degrab? dimpotriv?, se elibera frâna electromagnetic? prin absen?a tensiunii din bobina care ?ine u?a încuiat?..

Dac? proiectantul instala?iei a gândit alimentare în caz de avarie bazat? pe surs? secundar? (acumulatori, condensatori de mare capacitate) ar însemna c? prin apropierea cartelei de senzor u?a se deschidea f?r? probleme. Cred c? e o minciun? de propor?ii povestea asta.

Când spun reanimare, m? gândesc la instala?ia de oxigen existent? în întregul spital, iar în reanimarea¦ exist? ?i ventilatoarele pt respira?ia asistat?. Pe scurt, cred c? a fost ceva cu oxigenul sc?pat de sub control, cu o scânteie care a declan?at violentul incendiu ?i de aici imposibilitatea intr?rii adul?ilor s? salveze copila?ii abia n?scu?i. Incendiul de oxigen arde cu flac?r? foarte fierbinte, de care nu te po?i apropia sub nicio form?.

Culpa medical? mi se pare imens? prin lipsa supravegherii noilor n?scu?i, îndeosebi în reanimare! Am lucrat un an într-o sec?ie de terapie intensiv? a chirurgiei cardiace ?i nu se putea pleca nici la toalet? dac? nu era m?car un coleg care s? supravegheze monitoarele respiratoarele, injectomatele, etc. Ceva scâr?âie iar în media româneasc?, la fel ca în cazul M?d?linei.

Pe vremuri era personal suficient la patul bolnavului, nu ca în SUA sau ca în Vest. La noi o asistent? avea cam 80 de bolnavi în supraveghere în sec?ie cu paturi iar în reanimare, la 6 paturi erau cam 2 asistente în fiecare tur?. E o munc? epuizant? în reanimare, crede?i-m?. Medicul de gard? va r?spunde în solidar cu toat? echipa. Nici conducerea spitalului nu va sc?pa u?or. Dumnezeu s? îi odihneasc? pe bie?ii micu?i ?i s? îi ierte pe cei ce au gre?it atât de grav. ?tia?i c? vor veni medici din Israel s? repare ce se mai poate repara? Nu vreau s? spun c? a fost iar crim? ritualic?, Doamne, iart?-m?!

Sursa: Lumea dupa Eufrosin

Link to comment
Share on other sites

Azi dimineata la stirile ProTv de la ora7, le aratau pe asistente si cadrele superioare ale spitalului, cum se uitau tamp prin geamul de protectie la focul izbucnit.Dupa cateva minute (5-7) au inceput sa se agite iar dupa alte cateva minute fugeau de rupeau pamantu` iar cineva incerca sa dea telefon de pe hol.

La cererea ministrului bozgoras, primaru` Capitalei ( un alt medic cu veleitati de economist ) suspenda conducerea spitalului pe care o si o inlocuieste cu un alt medic acuzat in urma cu 2 ani de mal-praxis.

Intr`o tara civilizata, daca tot se dau exemple despre occident, Ministrul Sanatatii si`ar fi dat demisia si si`ar fi facut o mea-culpa care ar fi tinut 6 luni. La noi, bozgorasu ranjeste la reporter si`i raspunde cu nonsalanta tipic ungureasca, "nu`mi dau demisia". O sa se scoata 2-3 prosti ca si tapi ispasitori si gata .... toata lumea`i impacata. Sistemul Sanitar Romanesc , a fost distrus de acei oameni care si in trecut au facut parte din aceeasi tagma politica, UDMR si PSD.

Link to comment
Share on other sites

Vai de capu nostru .Traim intr-o tara de hoti ,mincinosi si spagari iar cei ce fac ancheta dupa o tragedie de genul asta sunt si ei la randul lor hoti ,mincinosi si spagari .

Cele mai aspre pedepse la noi sunt mustrarea ,retrogradarea ,scaderea din salariu si demisia .

Sa ma pis pe ei de zdrente , in China un ministru al sanatatii a fost impuscat ca a lasat sa intre in tara un lot de iaurturi expirate si familia lui a fost obligata sa plateasca glontul .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...