Jump to content
v3ctor

Rata de alfabetizare a Romaniei ?

Recommended Posts

De fapt cred ca mai mult sunt semi-analfabeti.Fiecare se pricepe sa scrijeleasca pe foaie cu un pix cateva cuvinte care nici macar nu sunt scrise corect si care nici macar nu formeaza o propozitie in romana.Guvernul se lauda de fapt cu rata de 97% de alfabetizare deoarece copii stiu sa scrie si sa citeasca,fac si ei 3-4 clase si gata.Asta inseamna rata de alfabetizare in Romania din pacate.Nu conteaza cat dureaza sa citesti o propozitie ,sa o formulezi sau sa o scrii conteaza ca poti deci esti alfabetizat.

Link to comment
Share on other sites

In comparatie cu tarile "occidentale", inca mai avem un nivel de scolarizare bun. Cred ca e ultima zvacnire.

Inca ...bine spus, dar durerea mare este cat va mai dura acest INCA !!!

Desi pe deoparte mi-ar place ca cel ce va termina o scoala sa fie specializat pe un domeniu, nu cum era inainte , multilateral dezvoltat si in realitate nu stia nimic concret..........cate putin din toate.

Link to comment
Share on other sites

"Vreau sa-mi fac o prietena da' nu gasesc". - Google it!

Depinde si de mentalitatea romanului, daca el este prostit de mic de ce vede la TV iar ma-sa il indoapa cu tampenii din barfele pe care le-aude, e normal ca acesta cand ajunge mare sa tina cont de toate alea si ajunge un dobitoc manelist si inapt votandu-l pe basescu.

Edited by mamaligaru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...