Jump to content
skipper

Cum poti afla cine te suna cu nr ascuns?

Recommended Posts

Recomand stergerea acestui topic ;)...deja a inceput sa se imprastie...lucrurile bune nu le gasesti pe net la un loc ;)

hack vs crack . free vs pay. to be or not to be... Intrebari si mituri. Eu sunt adeptul lucrului in comunitate iar rezultatul sa fie open source. Asta e motivul pt ca folosesc ubuntu in locul windows. Asta e motivul pt care prefer sa imi impartasesc cunostintele in folosul si a celorlalti decat sa fac bani din asta, cum probabil faceai tu...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa ai serviciul de deviere de apel, din partea providerului tau mobil. De exemplu stiu sigur ca Vodafone prepaid nu ofera posibilitatea de a devia apelurile, dar cosmote da.

Apoi, iti faci un cont pe voceonline.romtelecom.ro . Iti trebuie flash versiunea 10 pe PC pt ca e prost rau siteul. Pe Voceonline cand iti faci cont, iti ofera un numar virtual de VoIP. Il vezi pe telefonul virtual in partea de sus si e de forma 0373 xxxxxxx .

Apoi pe telefonul tau mobil formezi **67*0373xxxx# si apesi pe apel. Ca sa explic secventa, "**" deschid o comanda de deviere de apel.

67 este cazul in care ai telefon ocupat sa-i dai reject. Apoi "*" din nou va lega comanda de deviere apel in caz ocupat de numarul de telefon ce urmeaza. In final pui "#" ca sa inchizi comanda si apesi pe tasta de apel.

Cand te va mai suna cineva cu ascuns, dai reject si apoi te uiti pe net in contul tau si ai un buton care se numeste Jurnal Apel...ceva de genul asta. Acolo vei gasi apelul fie la Apeluri Neraspnuse, fie la Casuta Vocala.

In concluzie, treb deviat apelul catre un provider de VoIP care are privacy=off sub asterisc. Atentie : toate apelurile deviate catre nr ala de romtelecom vor fi taxate ca un apel din Vodafone/Orange/Cosmote sau ce mai ai , catre numar de romtelecom.

Dupa primele rezultate da-ti-mi un feedback sa imi povestiti ce moaca a facut ala care v-a sunat cu ascuns. Mie mi se intampla sa ma sune cu ascuns cate un bezmetic, ii dau reject si intru pe site. Dupa cateva minute ma suna iar si incepe sa injure. Ii inchid si il sun eu inapoi. Sa vezi acolo reactie cum il auzi facand pe el

esti cel mai tare omule! ms mult! GG

Link to comment
Share on other sites

Nu ati incercat sa directionati de pe telefon pe numarul acela si de pe numarul acela inapoi pe telefon? Oare merge? Si cat credit ia pe apel?

A = nr de mobil

B = nr Romtelecom

Deviere de pe A spre B = un apel national

Deviere A spre B si B spre A = te suni singur (!)

La mailuri poti sa iti dai mail singur dar de sunat nu ai cum sa te suni singur ... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut cont la romtelecom voce online si pe interfata web nu-mi merge...Cand sun de pe nr vodafone se aude ton ocupat,ca urmare am luat x-lite am configurat functioneaza dar daca dau cu nr ascuns sau daca deviez un numar cu "necunoscut", rezultatul este acelasi.Am mai facut un cont pe netmaster.ro si rezultatul este acelasi.Este posibil sa nu am rezulgtate pozitive din cauza la x-lite?

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa mearga pentru ca '' codul asta e pentru atunci cand e ocupat .

Cod anulare ##002# sau #67# .

La mine merge doar daca redictionez toate apelurile direct din setarile telefonului .

Aveti aici toate codurile , din cate vad pentru redictionat cand respingi nu exista .

http://www.cellular.co.za/gsm_hash_code.htm

Rectific : se pare ca merge , cand vrea el , dar apare mai tarziu in logurile voip-ului .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...