Jump to content
BogdanNBV

Unde gasesc si eu un magazin de magneti online?

Recommended Posts

Caut de ceva vreme un magazin online care sa comercializeze magneti... am gasit unul(Euromagnet - Solutii atractive: Orice magnet | Producator si distribuitor) dar acela nu are magneti neodim de marimea si puterea care imi trebuie mie pentru un subwoofer homemade deci... daca a mai incercat cineva sa faca un subwoofer, si nu ma refer la cutia pentru difuzor cum multi o fac ci la difuzor...

P.S: in orasul meu am cautat si nu am gasit niciunde un magazin care sa vanda magneti :|

edit: imi trebuie 1-2-3 magneti neodim N42 3.8 cm(1.5 inchi) diametru si 3.8 cm inaltime(1.5 inchi) si cu o forta de impingere de 251lbs

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

Caut de ceva vreme un magazin online care sa comercializeze magneti... am gasit unul(Euromagnet - Solutii atractive: Orice magnet | Producator si distribuitor) dar acela nu are magneti neodim de marimea si puterea care imi trebuie mie pentru un subwoofer homemade deci... daca a mai incercat cineva sa faca un subwoofer, si nu ma refer la cutia pentru difuzor cum multi o fac ci la difuzor...

P.S: in orasul meu am cautat si nu am gasit niciunde un magazin care sa vanda magneti :|

edit: imi trebuie 1-2-3 magneti neodim N42 3.8 cm(1.5 inchi) diametru si 3.8 cm inaltime(1.5 inchi) si cu o forta de impingere de 251lbs

supermagnete - Die stärksten Magnete der Welt ... cel mai bun site

Link to comment
Share on other sites

@blech O.o un subwoofer... DOH!! XD

@temp mersi omule... da nu prea imi dau seama cum sa caut pe siteul asta magnetii dupa proprietatile lor :| is numai nume dinalea: magneti decorativi, magneti rame foto si altele

EDIT: am gasit dar nu are marimea de care am eu evoie :( si nu zice si ce forta are... am sa mai caut pe site

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

1. il fabric din foam board ( nu stiu exact in romana e un fel de spuma mai tare asa niste placi subtiri) care e ieftina

2. este mult mai usor ca greutate

3. am acasa benzi elastice si alte materiale gen aracet si alte lipiciuri si banda izolatoare

per total ies mult mai ieftin si pot sa il fac de ce marime decat sa dau pe un difuzor 5 milioane asa doar de frumusete ca scrie pe el sony :) desigur calitatea nu este aceeasi dar daca il faci cum trebuie ajunge aproape de cele "de firma"

P.S:

aici este o parte dintr-un tutorial cum sa iti construiesti unul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...