Jump to content
begood

[Vrei job?] Angajatori de Top (22-23 octombrie 2010)

Recommended Posts

Nu stiu exact aici despre ce este vorba dar din proprie experienta va spun ca astea sunt de obicei niste facaturi , niste formalitati .Sa va explic si de ce .

In Romania exista o lege care te obliga ca si angajator ca inainte de a angaja o persoana , sa dai locul vacant la somaj . De asemenea cel care cauta loc de munca trebuie sa apara in baza lor de date .In acel moment apari pe lista locurilor vacante , atentie , chiar daca tu ai deja omul pe care vrei sa-l angajezi .

Si acum sa va explic de ce zic ca stiu asta din proprie experienta .

Acum un an am vrut sa angajez inca 2 vanzatoare . Am gasit fetele ,ne-am inteles la salariu ,am mers la somaj sa dau locul vacant cum spune legea crezand ca e o simpla formalitate .

Cand am ajuns la somaj aflu dupa ce dau locurile vacante ,cu stupoare ,ca eu nu le pot angaja pe fetele astea asa pur si simplu si ca trebuie sa particip la bursa locurilor de munca care se organizeaza lunar ca sa fac angajarea .

Asa ca , a trebuit sa le urc pe alea in masina , le-am lasat afara , eu am intrat si m-am asezat la masa care mi se pregatise cu nume pe ea cu tot si cand a inceput bursa alea au venit la mine la interviu ca si cum nu le cunosteam .Penibil !

In situatia mea erau si 80 % din ceilalti angajatori , va dati seama .

Totul e o facatura ca sa-si justifice activitatea si salariile organizatorii ( AJOFM ).

!

Ma uitam la unii oameni care cautau loc de munca , erau dezamagiti ca iar nu si-au gasit loc de munca , se vedea clar ca mai participasera si la alte burse si atunci am inteles de ce nu-si gaseau locuri de munca de ani de zile .

Vai de pula noastra .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...