Jump to content
j1c0

forex (analiza graf, trend etc)

Recommended Posts

bun amigos.ideea mea e simpla si am nevoie de ajutorul vostru cu ceva documentatie.vreau sa imi vand tot tot ce am, domenii, tot ce pot vinde si banii sa ii bag in forex.mai o sa strang mai mult de 150 $.acum mai bine de 6 luni cred mi-am mai incercat norocu' , in 2-3 zile miam dublat bonusul, insa cand am intrat pe monede, am pierdut tot in max 10 h.ideea e ca de data asta vrea sa o fac altfel si planul sta cam asa:

1.termenii imi sunt familiari.

2.emotiile le controlez ok, pana la urma nu vad nicio diferenta intre in fine.

3.ma intereseaza analiza graficelor, trendurilor, pentru a nu juca ca un barbugiu.

4.gasesti f. multe carti pe net, insa as vrea ceva easy, trenduri, graff, fibonnaci.(analiza pietei)

5.nu ma deranjeaza daca pierd in 1 zi tot daca la sfarsit am invatat ceva.oricum o sa incerc demo.

astept replay-uri insa nu de genu..bahhh e putin, e naspa.oamenii care stau cu parintii in garsoniera sa se abtina.

Link to comment
Share on other sites

hahahaha .... "oamenii care stau cu parintii in garsoniera sa se abtina" .

Nu toti stau in vile ca tine.

In 2-3 zile ti-ai dublat bonusul ?

Daca vrei sa faci cativa bani iti recomand pariurile sportive.

Poti sa-ti dublezi suma in mai putin de 45 de minute daca ai ceva creier si un gram de noroc...

Link to comment
Share on other sites

"o sa strang mai mult de 150$" ... wow.. 150$? :D esti sigur?... atata iau pentru instalarea si configurarea unui CMS..

Da.. am analizat si eu forex. Nu pot spune decat ca e.. mai mult la noroc. Spre deosebire de bursa de valori.. daca stai atent si analizezi lucrurile o sa-ti dai seama ca u tot ce-ai castigat a fost din pura intamplare si ca puteai sa pierzi(si chiar ai facut-o dupa cum bine zici). Stiu ca si eu eram destul de entuziasmat pentru ca pe un cont demo cu 10.000$ reusisem in 24h sa fac 28.000$ (wow imi iau masina) :)).

Exista intr-adevar posibilitati de a prezice cursul.. dar sa presupunem prin absurd ca ai sansa de 100% sa prezici ca in 20 h va creste Euro, si chiar daca ar fi asa, tot exista sansa sa pierzi tot. Asta pentru ca tu pe grafic, incepand de la nivelul ... 21 sa zicem (imaginar vorbind) si u crezand ca de la nivelul 21 euro va creste cu 3 puncte, deci 24. Si chiar presupunand ca ai dreptate, si graficul chiar este azi la 21 si maine la 24, poate exista un punct undeva in mijloc in care valoarea sa scada de la 21 la 16 sa zicem... iar dupa aceea creste la 24(asa cum ai presupus.. corect chiar) eh.. atunci cand atinge punctul minim(16) este o posibilitate foarte mare ca toti banii tai sa ajunga la 0. O data ajunsi la 0 este imposibila o crestere. deci practic ai pierdut tot. In alta ordine de idei, poti sa ai dreptate pe termen relativ lung, dar pot exista hop-uri de mijloc care sa-ti sece tot bankroll-ul si gata. Pa pa forex pa pa bani.

Singura modalitate veritabila de a face bani din forex e sa stii precis cand va creste si cand va scadea cursul. De ex stii ca de acum in 5 min euro creste, cumperi, a crescut, dupaia stii ca in urmatoarele 5 min scade, (vinzi acum), a scazut, dupaia stii ca iar creste(cumperi). Da.. intr-adevar.. dar care sunt sansele sa prezici lucrurile astea 100%? Nu prea ai de ce sa te legi.

In bursa de valori totul este mai, logic.. mai ok.. nu e gambling. Sa fim seriosi acolo ai toate datele necesare: Firma, angajati, datorii, venituri, profit, obiect de activitate, te poti orienta dupa sansele pe care le are o anumita firma in lumea in care traim. Si averi nu prea se fac din jocul pe bursa (cumperi si vinzi actiuni ca la piata) decat cu o suma rezonabila de bani.. 20.000 euro in sus.

In schimb, iti poti gasi o micro firma de la care poti cumpara actiuni ieftin, o ajuti(propuneri, idei) ii vezi potentialul, si firma creste..

Yo stiu, gandeste-te ca poate o mai exista un Google ^_^, imagineaza-ti ca u cumperi 2000 de actiuni la 1$ actiunea(deci per total ai investit 2000$) si firma ta devine super tare, si actiunea se face(stai sa vad cat e la google): 614$ , deci pentru fiecare actiune ai cate 614$, avand 2000 de actiuni, do the math. ar trebui sa-ti iasa nu mai putin de 1.228.000$

Acum gandeste-te la sansele pe care le ai sa mai gasesti o firma asa mica si sa crezi ca o sa ajunga ca google :D. Nu trebuie neaparat sa ajunga ca google, u trebuie doar sa stii in ce sa investesti, si sa ai profit sigur. Pe forex nimic nu e sigur. adica raportul rentabilitate/risc nu e satisfacator.

In ziua de azi cel mai bine castigi daca ai o intuitie extrem de buna, indiferent de obiectul de activitate (just think about it)

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu nu prea exista brokeri pentru forex.... acuma nah...

Ganditi-va totusi la nivel fundamental, forexul la ce ajuta? cu ce ajuta el economia? ce rost are el?

Dupa parerea mea e mai de graba o noua metoda de a atrage bancilor bani. Nu neg ca ai putea castiga.. zic doar ca nu are un scop clar. e gambling.

Bursa are un scop bine definit. Ajutarea economiei, investirea in firme pe cand forexul...

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu nu prea exista brokeri pentru forex.... acuma nah...

Ganditi-va totusi la nivel fundamental, forexul la ce ajuta? cu ce ajuta el economia? ce rost are el?

Dupa parerea mea e mai de graba o noua metoda de a atrage bancilor bani. Nu neg ca ai putea castiga.. zic doar ca nu are un scop clar. e gambling.

Bursa are un scop bine definit. Ajutarea economiei, investirea in firme pe cand forexul...

forex.com, oanda, si altii care mai sunt = brokeri !

Forexul este acelasi lucru ca si piata, pur si simplu cumperi sau vinzi. Simplu !

Link to comment
Share on other sites

brokeri sunt o gramada,vedeti sa nu fie retail...

eu am folosit ibfx si big mistake,pe langa faptu ca sunt retail,au si spread foarte mare de 20 de pips

alegeti brokeri romani.

krisler,aia au fost toti banii din cont,i-am pierdut facand tranzactii gresite,ca broker am folosit ibfx,graficul cu trendul il poti lua singur,perioada a fost pe la inceputul lui august

eur/usd,usd/jpy,usd/cad....cam astea si gbp/usd

jic0,carti iti recomand de mircea dologa...vezi cu pitchforku

Link to comment
Share on other sites

brokeri sunt o gramada,vedeti sa nu fie retail...

De asta nu stiam... Cum adica "retail" ??? Nu sunt toti la fel: adica bagi bani si poti cumpara/vinde aur/usd/pounds etc. ? Cum e asta cu retail ?

Ce alte categorii mai sunt in afara de retail si care e diferenta intre ele ? Care e dezavantajul ???

Unde te uiti sa vezi daca e retail sau nu ca vad ca la ei pe site nu prea scrie nimic de acest lucru ?

Multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

https://www.ibfx.com/About/

Interbank FX, LLC (IBFX) is a worldwide provider of online off exchange retail Forex trading services, offering individual traders, fund managers and institutional customers proprietary technology and tools to trade Forex online.

retail = intarzieri la updateul preturilor,nu sunt in legatura directa cu piata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...