Jump to content
cp/m

Placa de dezvoltare la 25 RON

Recommended Posts

De curand (inceputul anului 2010), o firma numita STMicroelectronics, a scos o placa de dezvoltare "STM8 Discovery" cu soft, programator, etc la 25 ron.

Pare a fi o alternativa foarte buna la Arduino.

stm8s-discovery-debugging.jpg

Exemplu de cod in C:


#include "stm8s.h"

int main(void) {

// Reset ("de-initialise") GPIO port D.
GPIO_DeInit(GPIOD);

// Initialise pin 0 of port D.
GPIO_Init(GPIOD, GPIO_PIN_0, GPIO_MODE_OUT_PP_LOW_FAST);

// Infinite loop.
for( {

// Delay for a short while.
u16 d;
for (d = 0; d < 50000; ++d) {
// Without a nop() in here, the entire loop would be optimised away!
nop();
}

// Invert the LED pin's state to flash it.
GPIO_WriteReverse(GPIOD, GPIO_PIN_0);
}
}

Placa pe farnell:

STMICROELECTRONICS|STM8S-DISCOVERY|KIT, DEVELOPMENT, STM8S W/DEBUGGER | Farnell România

Un articol mai complet decat acesta: STM8S-Discovery • benryves.com

ps: Cum nu am credit card, iar parintii nu am incredere, va rog, in caz ca va comandati una, s-a comandati si una pentru mine si va dau eu banii. :D

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat si eu vara trecuta 2 Duemillanove.

In fine... daca ti se pare mult 100 RON un Arduino, iti iei o clona... Gasisem pe ebay la 1$.

P.S. A, cea mai buna placa este Beagle (BeagleBoard.org - default). E facuta de ti.

beagle_c4_2.jpg

600MHz ARM Cortex A8 processor

HD-video C64x+ DSP core

256MB LPDDR RAM

256MB NAND Flash

I2C, I2S, SPI, MMC/SD

DVI-D and S-video video output

JTAG

SD/MMC+ socket

3.5mm stereo in/out

USB 2.0 HS OTG

RS-232 serial

Partea buna la Arduino e ca codul e compatibil pe toate microcontrollerele ATmega. De-aia nu se fac si placi de dezvoltare pt. PIC-uri.

@cp/m Daca nu te lasa parintii sa-ti iei Arduino, ti-l faci de mana ta.

core2duino.jpg

Link to comment
Share on other sites

adrianisv: bai desteptule, am arduino si placi destule.

Atunci de ce ai nevoie de "STM8 Discovery"? Doar de colectie sau le folosesti la vreun proiect?

Era vorba de platforma. Imi bag arduino in cur.

Reusesti sa gandesti putin mai departe?

Eu reusesc. Dar tu n-ai pic de ratiune :P De ce ai dat banii pe Arduino daca ti-l bagi in cur?

Si placa mea home made de arduino arata mai bine decat aia.

Nu-mi pasa de estetica, dar e misto sa ne bagam in seama.

Have a nice day,

cp/m

La fel.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce esti atat de bou...

Tu, de ce instalezi programe noi pe calculator? Ca sa incerci. E atat de greu sa intelegi?

Idea era ca neamu' tau n-a auzit de platforma asta, probabil nici de firma, si nu-ti face rau sa vezi ca mai exista si altceva in afara de Arduino. Nu neaparat mai bun, insa avand in vedere pretul, ai putea sa-l folosesti la ceva industrial. PIC e ieftin insa mult mai complicat. Arduino e scump dar simplu. Asta cred ca e undeva la mijloc spre PIC/

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce esti atat de bou...

Tu, de ce instalezi programe noi pe calculator? Ca sa incerci. E atat de greu sa intelegi?

Inainte sa instalez un program nou pe calculator, m-ai dau si eu un search pe Google sa aflu informatii despre respectiva aplicatie. In cazul de fata, partea hardware de la STM8S-Discovery e mai slaba decat la Arduino. Deci, poti face acelasi proiect si cu Arduino, fara sa mai dai bani pe alta placa. Tot nu se justifica cumpararea STM8S-Discovery.

Idea era ca neamu' tau n-a auzit de platforma asta, probabil nici de firma, si nu-ti face rau sa vezi ca mai exista si altceva in afara de Arduino. Nu neaparat mai bun, insa avand in vedere pretul, ai putea sa-l folosesti la ceva industrial.

Lasa-mi neamu'-n pace, ca nu ti-a facut nimic :) Eu n-am auzit de firma asta (care apropo, a lansat STM8 Discovery in noiembrie 2009, nu la inceputul lui 2010).

PIC e ieftin insa mult mai complicat. Arduino e scump dar simplu. Asta cred ca e undeva la mijloc spre PIC/

M-am convins. Tu faci comparatii intre un microcontroller si o placa de dezvoltare?

Link to comment
Share on other sites

Era vorba de platforme. Arduino chiar daca e bazat pe Atmel, e o alta platforma.

?? Poate ai uitat ce-ai zis: "PIC e ieftin insa mult mai complicat. Arduino e scump dar simplu. Asta cred ca e undeva la mijloc spre PIC". ;)) E diferenta intre microcontroller si single-board microcontroller.

Oricum, sper ca cine a citit ce am scris aici a ramas cu ceva.

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

cigraphics: poate ai dreptate. insa ma enerveaza ca eu am pus un link si o poza cu o placa de dezvoltare si am zis ca daca se intampla ca cineva sa cumpere sa-mi comande si mie una pentru ca nu pot sa comand prin credit card(asta fiind la PS) si el imi zice ca daca nu am bani pt arduino sa-mi iau o copie chinezeasca de pe ebay. Iar Beagleboard-ul costa 150$. Ce legatura are asta frate cu placa STM8 Discovery?

Eu doar am vrut sa va spun ca exista o placa de dezvoltare de 25-27 ron.

Link to comment
Share on other sites

cigraphics: poate ai dreptate. insa ma enerveaza ca eu am pus un link si o poza cu o placa de dezvoltare si am zis ca daca se intampla ca cineva sa cumpere sa-mi comande si mie una pentru ca nu pot sa comand prin credit card(asta fiind la PS) si el imi zice ca daca nu am bani pt arduino sa-mi iau o copie chinezeasca de pe ebay. Iar Beagleboard-ul costa 150$. Ce legatura are asta frate cu placa STM8 Discovery.

Eu doar am vrut sa va spun ca exista o placa de dezvoltare de 25-27 ron.

Uite ce ai scris:

Cum nu am credit card, iar parintii nu am incredere

Probabil era "iar parintii nu au incredere". De aici am tras concluzia ca nu mai ai niciun alt board. Dupa ai spus ca ai Arduino & altele. Am venit si ti-am spus ca Arduino are un hardware mai performant decat STM8, deci nu ai niciun motiv pentru care l-ai cumpara, avand in vedere faptul ca aceleasi proiecte pe care vrei sa le faci cu STM8, le poti face si cu Arduino. Mai ales ca nu-ti va cumpara nimeni tie STM8.

E asa greu?

Edit: A, si prin exemplele cu Arduino si Beagle (ma refeream la clone), iti aratam ca exista placi mult mai ieftine ca STM8-Discovery.

Edited by adrianisv
Link to comment
Share on other sites

Ok. Bine.

Ma bucur c-am clarificat.

Dar de unde stii tu ca STM8 nu ar avea o arhitectura mai buna decat Atmel? Poate mie nu-mi place Atmel. Poate eu lucrez in asm si pentru mine e important.

Exista lucruri mai importante decat performantele unui cpu/mcu/calculator/etc.

Astea-s lucruri care trebuiau sa fie precizate de la bun inceput. Daca vrei sa mai vorbim, lasa-mi un ID de mess pe PM sau ma gasesti diseara pe IRC-ul rst.

Pa-pa! :)

Link to comment
Share on other sites

Astea sunt niste placi in care pui procesoare industriale, faci citeva linii de cod si voila ai obtinut comanda masina spalat. Mai faci niste linii, legi un pic altfel pinii de iesire si iaca ai obtinut debitmetru auto carburant Si tot asa. In principiu sunt placi de testare diverse montaje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...