Jump to content
R3l3u

Nelamurire RAM in windows 7 32/64 bit

Recommended Posts

Salut

Am un procesor Intel CPU T3400 2.16 Ghz si pana de curand am avut 2 GB Ram,dar ca tot omul am mai luat 2 si asa au aparut problemele!

Sistemul meu Windows 7 pe 32 bit ii vede pe toti 4 dar nu foloseste decat 2,87, am inteles ca ar fi de la versiunea de windows pe 32 si ca daca as pune una pe 64 problema ar fi rezolvata si ar fi toti 4 folositi. Dar apare intrebarea? ce se intampla cu programele care rulau pe 32,ce se intampla cu procesorul care e pe 32 ? Cum il afecteaza? Pot folosi un sistem pe 64 ?

Ms anticipat.

Link to comment
Share on other sites

in sistemele de operare pe 32 biti sistemul nu stie sa aloce decat 3 gb de memorie ram, deci daca ai 4 nu o sa iti vada 1 gb (stau degeaba in sistem)

in sistemele de operare pe 64 biti limita de memorie pe care sistemul o poate vedea este mult mai mare (nu stiu exact ca nu m-a interesat)

acum referitor la intrebarea ta, in general aplicatiile mai vechi pe 32 biti ar trebui sa mearga si pe un sistem pe 64 biti (doar ca vor rula pe 32 biti, adica vor folosi doar jumatate din resursele disponibile)

nu poti instala un sistem de operare pe 64 biti pe un procesor care stie doar de 32 biti (si chiar te anunta la instalare ca nu suporta 64 biti)

calculatoarele antice mergeau pe 8 biti (hc, spectrum) dupa care a aparut 286 care mergea pe 16 biti (mare valva la vremea aceea) apoi de la 386 sa trecut pe magistrala de 32 biti si pe procesoare pe 32 biti si asa a ramas pana acum 2-3 ani cand limitarile impuse de magistra pe 32 biti au inceput sa deranjeze si sa trecut incet incet la magistrala pe 64 biti.

Tu efectiv nu iti vei da seama de diferente, dar intern ca programator, sunt o groaza de diferente de care trebuie tinut cont cand vrei sa creezi o aplicatie pe 64 biti...

Mai multe detalii gasesti pe wikipedia

Link to comment
Share on other sites

iti merg toate programele la fel ca pe 32. Totusi x64 nu mai suporta 16 bit deci aplicatiile DOS nu vor rula. Am avut probleme cu cateva softuri care faceau stick-uri bootabile - un program care trebuia sa creeze un disc virtual se inchidea fara explicatie si atunci m-am intepat ca era pe 16bit.

Un singur soft nu mi-a rulat: Acrobat Distiller 7 - scria insa pe situl Adobe ca nu suporta 64bit.

La 2G RAM m-am intors dupa un an la 32bit. Daca imi fac upgrade am sa revin pe 64.

Parerea mea in schimb e ca programele pe 32 rulate sub 64 merg in compatibilitate cu 64 deci folosesc de 2 ori mai multa memorie decat foloseau pe 32 (in compabibilitate mi se pare ca mai apar 4 octeti de 0 pe langa 4 octeti program). Dar asta partea de programe, cat despre date ele ocupa aceeasi memorie, sunt doar accesate cate 8 bytes o data in loc de 4 bytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...