Jump to content
sado

Nelamurire

Recommended Posts

Bun

Deci am pierdut buna perioada de timp in ultimele zile sa imi dau seama cum functioneaza aceste antene radio marca NASA/SETI...

large222.jpg

Institutia numita SETI foloseste antene gicantice pentru a cauta viata in spatiu...

Cum functioneaza mai exact?Cum ajung datele in pc,sub ce forma? cum se poate face ceva de genu la scara mai mica,mult mai mica defapt..|?

Antenele ? Unde as putea sa gasesc o schema ceva ? sa ma uit peste ea..

Nu stiu eu nustiu ce electronica dar vreau sa ma uit peste ele..

TX.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu si imi amintesc asa vag din memorie....functioneaza ca radaru unui vapor... trimite unde in spatiu...iar cand acestea se lovesc de ceva .... e trimis inapoi semnalu... acum ca sa gaseaca extraterestrii cred ca undele astea se izbesc de alte unde daca si ei tipa pe undeva pe planeta lor...

deci nu stiu exact...dar cam asta ar fi principiu de functionare

Link to comment
Share on other sites

de fapt functioneaza similar cu o antena de satelit normala, precum sunt cele de receptie folosite de dth-urile de pe la noi(dici,focus,dolce) dar nu urmaresc un satelit anume ci asculta pe anumite frecvente din diverse directii. In mod normal o antena din aia urmareste cateva mii sau zeci de mii de frecvente, iar ele sunt preluate de niste aparate care decodeaza ceea ce se primeste pe frecventa respectiva si daca exista ceva este trimis catre calculatoare pentru a fi verificat :)(nu stiu detaliile tehnice specifice)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...