Jump to content
cosminn93

4 lucruri despre Windows pe care producatorii nu stiu sa le explice

Recommended Posts

4 lucruri despre Windows pe care producatorii nu stiu sa le explice:

1. Nu se poate crea nicaieri un fisier cu numele “CON” (fara ghilimele).

2. Tastati “Bush hid the facts” (fara ghirimele) in Notepad, salvati sub orice nume si iesiti. Intrati inapoi. Veti observa ca in locul caracterelor apar cateva dreptunghiuri.

3. Deschideti Microsoft Word si tastati “=rand(200,99)” (fara ghilimele), si veti observa ca apare “The quick brown fox jumps over the lazy dog” (propozitia care contine toate literele alfabetului). In unele cazuri propozitia e tradusa in limba romana.

4. Intrati Start – Run-CMD si sa scrieti “telnet towel.blinkenlights.nl” (fara ghilimele). O parte a filmului Star Wars incepe ruleze.

Unele merg pe Windows 7 pe xp cred ca merg sigur )

Link to comment
Share on other sites

1. De asemenea nu poti creea foldere cu numele com1, com2, lpt1, etc. Asta datorita faptului ca acestea sunt nume rezervate pentru anumite porturi din MS-DOS.

2. Sunt mai multe astfel de stringuri care rezulta prin a fi translatate intr-un text codat cu Windows-1252. Acest bug apare cand stringul este trimis functiei care detecteaza charsetul (IsTextUnicode). Aceasta vede textul ca fiind valid UTF-16LE Chinese si returneaza adevarat, urmand sa interpreteze incorect textul ca UTF-16LE. Pentru mai multe vezi referintele Wikipedia.

3. Programatorii de la Microsoft au inclus intentionat acest "Easter Egg" la creearea Windowsului. Nu e sub nicio forma un bug.

4. towel.blinkenlights.nl e un server olandez. A fost ideea unui tip sa faca acest video ASCII accesibil prin intermediul comenzii telnet.

smagazor

Edited by smagazor
Link to comment
Share on other sites

smagazor : 3) nu e easter egg, dar e intr-adevar intentionat. Fraza respectiva te ajuta intotdeauna sa alegi un font deoarece contine toate literele alfabetului.

Mai exista si =lorem() de exemplu, =lorem(4,2) genereaza text lorem ipsum. Util cand ai nevoie sa vezi cum se aseaza un text intr-o caseta (web, presa) pe care nu vrei sa il scrii sau sa-l astepti de la altcineva. Pe office2003 al meu nu merge, dar merge pe alte versiuni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...