Jump to content
Birkoff

evaluare tutorialeonline.net

Recommended Posts

De obicei nu prea cer parerea decat clientului (el da banu deci parerea lui conteaza) dar in cazul de fata e un site personal si prefer sa aud si alte pareri din afara :D

Este vorba de A small web programming guide

Ma intereseaza asa:

1) Pe parte grafica ce va place si ce nu va place

2) Pe parte de ergonomie, ce anume nu e ok si ce ar trebui imbunatatit

Tinand cont ca e un site modular, as vrea pareri pentru urmatoarele module:

a) continut (partea cu tutorialele) - daca se vad ok, daca se vede partea de vot si comentarii ok etc

B) stiri - la fel ca la punctul a.

c) servicii

d) director web

e) forum - ma intereseaza ce functii noi se doreste, si daca va place sau nu concursul din forum.

(mai sunt si alte module dar pe moment doar la astea ma intereseaza feedback)

Ca un offtopic, cine e interesat sa faca template nou la site, il voi pune acolo cu numele lui si link catre site-ul lui (ca reclama) - vizitatorii putand alege dintre template-urile existente pe cel preferat ca interfata la site.

Link to comment
Share on other sites

da inca nu am activat partea de ajax si nici nu o sa o activez peste tot (pentru ca daca vrei sa dai un link si pagina e prin ajax nu ai de unde lua acel link al pagini)

o sa ma gandesc care sectiuni le fac sa se incarce prin ajax si care raman asa. (desi eu tind sa fac un cache la pagini in loc sa le incarc prin ajax, dar mai am de lucru la partea asta)

Link to comment
Share on other sites

Prea mult scris subtire si ros-albastru (ce ai marcat tu si ce se vede din link-uri). Meniul ala trebuia sa fie meniu, mare, boldat, un overlay in degradeu. Sunt prea vizibile toate chestiile si dau dureri de cap, trebuia ceva mai simplu structurat in anexe si sa vada clar ceea ce chiar vrea utilizatorul.

Link to comment
Share on other sites

De obicei nu prea cer parerea decat clientului (el da banu deci parerea lui conteaza) dar in cazul de fata e un site personal si prefer sa aud si alte pareri din afara :D

Este vorba de A small web programming guide

Ma intereseaza asa:

1) Pe parte grafica ce va place si ce nu va place

2) Pe parte de ergonomie, ce anume nu e ok si ce ar trebui imbunatatit

Tinand cont ca e un site modular, as vrea pareri pentru urmatoarele module:

a) continut (partea cu tutorialele) - daca se vad ok, daca se vede partea de vot si comentarii ok etc

B) stiri - la fel ca la punctul a.

c) servicii

d) director web

e) forum - ma intereseaza ce functii noi se doreste, si daca va place sau nu concursul din forum.

(mai sunt si alte module dar pe moment doar la astea ma intereseaza feedback)

Ca un offtopic, cine e interesat sa faca template nou la site, il voi pune acolo cu numele lui si link catre site-ul lui (ca reclama) - vizitatorii putand alege dintre template-urile existente pe cel preferat ca interfata la site.

1. Nu respecta regulile de usability, un user neprofesionist se descurca greu, un user profesionist pierde cateva secunde si ii este distrasa atentia de la continut pana isi insuseste modul de functionare.

2. Nu respecta regulile w3c 176 Errors, 162 warning(s)...mamaaaaa ( [invalid] Markup Validation of http://www.tutorialeonline.net/ - W3C Markup Validator )

3. Mici warninguri la validarea css (8 warninguri, W3C CSS Validator results for http://www.tutorialeonline.net/ (CSS level 2.1) )

4. Din punct de vedere grafic, designul nu are o continuitate, continutul foloseste stiluri disproportionate fata de restul siteului...sau nu e terminat inca?

5. Nu este facut mod_rewrite, recomand tiparul /categorie/articol/ in tot siteul (fara id-uri sau alte lucrui inutile)

6. Nu este afisat corect in cele mai folosite browsere: Website Overview for http://www.tutorialeonline.net/ , poti repeta testul daca nu face bine testul pe anumite browsere, este foarte important insa sa te asiguri ca utilizatorii il vad cum te astepti tu sa il vada.

7. Eu as merge mai departe de tutoriale si as dezvolta in timp un sistem asemanator W3Schools Online Web Tutorials , e cel mai bun site pe nisa asta din cate stiu eu si ai de unde sa te inspiri. In plus m-as axa pe multe exemple, cauta sa incluzi si manuale cu exemple in site.

8. Mari probleme de optimizare, daca le repari poti micsora ffff mult timpul de incarcare, lucru benefic atat pentru utilizator cat si pentru a primi un punctaj suplimentar de la google. ( WebPagetest - Frankfurt : www.tutorialeonline.net/ , tool de verificare recomandat de google Page Speed Home )

9. Found 326 domains hosted on the same web server as tutorialeonline.net (85.9.56.197). Daca sunt siteuri de proasta calitate sau cu continut warez/explicit hostate pe acelasi ip va trage in jos pe toti, de asemenea daca unul singur imprastie (voit sau nu, nu conteaza) virusi este posibil sa afecteze toate siteurile caci ip poate intra in blacklists, daca unul singur face spam si intra ip in blacklist de asemenea va afecteaza pe toti, eu obisnuiesc sa cumpar un ip dedicat pt 5 ron pe luna (atata e la nshost.ro )merita din plin investitia!

Astea sunt doar cateva probleme la prima vedere, cele care nu le-am detaliat mi-ar lua zeci de pagini sa le tetaliez calumea, ca sa iti faci o idee de usability citeste review-uri de usability de pe blogul: Fii eficient! , tipul stie cu ce se mananca usability, in schimb la seo nu sunt in totalitate deacord.

Bafta multa! si profesionalismul se construieste in timp, asa ca nu te lua cu mainile de cap, dar nici subestima importanta punctelor!

Link to comment
Share on other sites

ms de sugestii, le-am notat si o sa le repar :)

in ce priveste punctul 5, nu am pus mod rewrite decat unde am considerat eu important (la tutoriale si la forum)

la punctul 9... e gazduit la myhost.ro (cei care detin si neogen) sunt multumit de ei pe parte de suport, iar traficul la site nu e asa mare ca sa merite costurile unui server dedicat si ip unic - poate cand o sa incep sa am si trafic din afara si o sa am si ceva castig de pe urma lui o sa ma mai gandesc.

restul o sa le rezolv in curand ca nu e greu.

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

am primit de la un membru al comunitatii o propunere pentru un nou template. va invit sa va dati cu parerea, sa spuneti ce e ok si ce nu, ce ar mai trebui modificat ca sa fie ok

http://www.tutorialeonline.net/ro/forum/topic/68

(puteti lasa feedback ori aici ori acolo, o sa incerc sa tin cont de toate parerile)

PS. pentru paul4games, esti liber sa faci ce vrei, e backup automat zilnic + am si eu backup si monitorizare interna la script daca se modifica ceva stiu instant si repar...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...