Jump to content
pyth0n3

IT Security

Recommended Posts

De fiecare data cînd deschid acest forum citesc clar RST -> Romanian Security Team

Sunt diverse topic-uri pe diverse teme , fiecare scrie ce vrea cam pe unde se încadreaz?

Ceea ce propun este o noua sec?iune , curata care care are ca scop IT Security

Exista multe policy care pot fi discutate ,

De la policy de baza, la pentesting, la securizarea tuturor serviciilor , web based ?i nu numai

Securitatea are si anumite standard-uri , nu vreau o sec?iune unde fiecare scrie lucruri fara sens ci una profesionala , bineinteles se pot pune intrebari de baza la care se dau raspunsuri

Un exemplu poate fi cum sa securizez un sistem operativ?, cum sa securizez un serviciu pe care l-am instalat ?, Este importanta modificarea set?rilor de default?

Fiecare poate sa r?spund? ?i sa ne spun? p?rerea

Vom crea diverse quiz-uri in care un user isi poate da seama daca procedeaza corect sau nu cand vine vorba de securitate

Si programatorii isi pot gasi spatiu aici

La urma urmei vom raspunde la diverse intrebari cum ar fi ce este securitatea? Are o importanta? Cum vin securizate diverse servicii intrun server ?

Vom merge de la teorie pana la partea tehnica

Cum sa securizezi un webserver ?(aici mergem in detalii luand ca webservere cele mai cunoscute Apache , IIS (Windows) Vom la fi?ierul de configurare si ii vom face un parsing de la cap la coada )

Cum sa securizezi un firewall (Stateless<>Stateful<>Proxy)

Physical Security

Oricum nu vreau o sectiune in care unul scrie si 1000 citesc , fiecare va contribui cu ceva

Deci useri activi

Eu am aruncat pastila , decide?i voi dac? da sau nu ,

Link to comment
Share on other sites

Ideea e buna, dar in mediul asta nu sunt increzator ca merita.

Crede-ma ca e o ambitie personala de-a ta, o dorinta TEMPORARA pentru ca dupa ce va fii pusa in practica si ai sa muncesti la inceput cu placere si implicare pentru ea, dupa o vreme cand ai sa vezi ca e lipsa de interes o sa iti bagi spitul in ea de treaba.

smagazor

Link to comment
Share on other sites

Sunt deja o gramada de sectiuni. Ca nu se posteaza in ele sau ca posturile sunt de proasta calitate de multe ori nu tine de structura forumului cat de cei care activeaza in el.

Parerea mea e ca in loc sa deschidem tot felul de categorii, am putea fiecare sa scriem cate un tutorial, o idee, o chestie interesanta. Practic am putea creste calitatea threadurilor prin puterea exemplului.

De exemplu: discutiile despre securizarea unui sistem de operare pot sa intre in sectiunea cu sisteme de operare deja existenta.

Link to comment
Share on other sites

Nu sectiunea (cu tot cu proprietatile ei) va fi cea care va schimba calitatea discutiilor si materialelor, ci userii, devotamentul si IQ lor. Uita-te si tu in tot forumul, vezi ca se discuta numai lucruri de calitate si fiecare sublucru este atent teoretizat si practicat pana la capat iar ce e legat de securitate se discuta cu mai putin interes deoarece nu exista o sectiune potrivita pentru asa ceva si nu stiu eu ?

Link to comment
Share on other sites

Deci o sectiune mai generala de securitate, discutii tehnice? Daca da, e perfect, sunt complet de acord.

Cat se poate de tehnice , bineîn?eles si putina teorie , e ca ?i cum ai comenta codul pe care l-ai scris

@cmiN e adev?rat ca nu e sec?iunea care va schimba calitatea discu?iilor dar vreau sa strîng intrun singur grup userii care sunt interesa?i de ceva

In rest nu zic ca în sec?iunile care sunt lucrurile nu vin tratate cum trebuie , fiecare da ce are mai bun

Vreau ca to?i cei interesa?i sa contribuie ?i sa dezbata anumite probleme legate de IT Security indiferent de orientare Whitehat sau Blackhat

Daca informa?ia ta poate ajuta pt a face ceva constructiv , ideile tale sunt binevenite

Ai g?sit o erroare intrun server sau crezi ca ceva nu vine setat cum trebuie po?i sa faci o mica disclosure si sa ne ar??i cum putem face în asa fel incat sa evitam problema

Întreb?ri , r?spunsuri , si libertate de a vorbi despre ceva care deja cunoa?te?i f?r? a recurge la sectiuni de tipul cereri sau ajutor

Fiecare sec?iune din forum are rostul ei ?i o respect ,în unele te poti documente in altele po?i cere ajutor , în unele cau?i tooluri , dar aici vreau sa fie ceva general care caracterizeaz? si celelalte sectiuni pt ca securitatea vine aplicata in orice domeniu , ?i orice sistem operativ

Bineîn?eles ca ceea ce am zis eu poate sa nu fie doar un e?ec , asta nu depinde numai de mine ci ?i de ceilal?i

Este doar o simpla propunere ?i nu ceva care obliga , pana la urma eu am pus puiul în oala , adauga?i voi restul ca sa ias? bun

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Am o idee si mai buna. Pentru fiecare articol foarte calitativ, unic sau bazat pe o idee unica, userul va fi compensat cu o anumita suma de bani si acel articol va fi transferat pe hackersblog pentru a fi promovat mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Am o idee si mai buna. Pentru fiecare articol foarte calitativ, unic sau bazat pe o idee unica, userul va fi compensat cu o anumita suma de bani si acel articol va fi transferat pe hackersblog pentru a fi promovat mai departe.

Nu mi se pare o idee prea buna. Presupun ca o sa fim inundati de articole facute cu google translate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...