Jump to content

Recommended Posts

Nu trebuie sa instalezi linuxul pe aceeasi partitie cu windowsul. Fa o partitie separata, baga CD-ul in unitate, restart, click any key to boot from cd, si dupa ce iti setezi tu layoutul pt tastature, time zone, o sa te intrebe unde vrei sa instalezi linuxul. alegi "choos partition manually", selectezi partitia pe care vrei sa instalezi (alta decat cea cu windowsul), click dreapta pe ea, change, alegi tipul ei (ext3, ext4, ce vrei tu), iar in textfield-ul de sub tipul partitiei scrii :"/" (fara ghilimele), dai forward, si mai completezi ce ai de completat si e gata.

Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil problema vine de la placa video, versiunile respective nu prea mai ofera suport pt placi video mai vechi ... Incearca versiuni mai vechi, incearca ubuntu 9 sau debian 4 sau versiuni mai vechi ale celorlalte distributii enumerate de tine

Link to comment
Share on other sites

pai uite am bagat CD-ul in unitate, am dat restart, am dat click any key to boot from cd, intra in Ubuntu imi aleg limba romana si dau instaleaza, dupa ma apare daca sunt conectat la internet, daca am spatiu si mai ceva nush sigur ce si dau inainte .....si aici se blocheaza maus-ul si imaginea ramane aceeasi...cateoadata se blocheaza si cand dau instaleaza .... nu ajung sa aleg partitia in care vreau sa il instalez...am vazut un tutorial video cum sa il instalez, stiu ca trebuie sa fac o partitie ext3 sau ext4 dar se blocheaza inainte sa ajung la aceasta parte... incercat si cu partition magic.... am facut doua partitii ext3 una cu "/" si una cu "/home" dar tot nu am ajuns la partea in care aleg partitia in care sa instalez... poate daca cumpar un cd de la magazin va merge... am incercat cu ubuntu-10.10-desktop-i386.iso pe 32 de biti l-am descarcat de pe ubuntu.com si ubuntu 10.04 tot pe 32 biti desktop de pe ubuntu.com... Linux Mint 10 "Julia" - DVD (32-bit) de pe linuxmint.com si tot nu a mers

Link to comment
Share on other sites

atunci cand alegi sa buteze dupa cd ai si un program numit mem test, ruleazal jumatate de ora sau o ora, am impresia ca s-ar putea sa fie problema in alta parte. Eu pateam o chestie similara insa pe windows cand am cumparat pc-ul. Imi dadea bsod pe la jumatatea instalarii.

Daca iti da erori memtest-ul inseamna ca memoria e proasta

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

pai uite am bagat CD-ul in unitate, am dat restart, am dat click any key to boot from cd, intra in Ubuntu imi aleg limba romana si dau instaleaza, dupa ma apare daca sunt conectat la internet, daca am spatiu si mai ceva nush sigur ce si dau inainte .....si aici se blocheaza maus-ul si imaginea ramane aceeasi...cateoadata se blocheaza si cand dau instaleaza .... nu ajung sa aleg partitia in care vreau sa il instalez...am vazut un tutorial video cum sa il instalez, stiu ca trebuie sa fac o partitie ext3 sau ext4 dar se blocheaza inainte sa ajung la aceasta parte... incercat si cu partition magic.... am facut doua partitii ext3 una cu "/" si una cu "/home" dar tot nu am ajuns la partea in care aleg partitia in care sa instalez... poate daca cumpar un cd de la magazin va merge... am incercat cu ubuntu-10.10-desktop-i386.iso pe 32 de biti l-am descarcat de pe ubuntu.com si ubuntu 10.04 tot pe 32 biti desktop de pe ubuntu.com... Linux Mint 10 "Julia" - DVD (32-bit) de pe linuxmint.com si tot nu a mers

Incearca sa il instalezi pe o masina virtuala sa vezi daca merge. Poate e problema de la calculatorul tau.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si ca sa nu fiti nevoiti sa treceti prin aceleasi procedee mereu puteti modifica

/boot/grub/menu.lst si sa introduceti ce a spus pax la sfarsitul liniei kernel.

Exemplu:

kernel /boot/vmlinuz-2.6.28-15-generic root=UUID=6bb59283-ffd7-4732-b185-f81cb3d14bc9 ro quiet splash [COLOR="Red"]nomce nodma noapm no-hlt[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

in mod normal drivere nu ai nevoie, antivirus ... nu prea ai de ce sa instalezi antivirus pe ubuntu.

Revenind la problema pe care ai spus-o tu la inceput si la raspunsurile lui paxnwo si bgs.

Am o problema oarecum similara.

Am reusit sa instalez debian 4, toate bune si frumoaste, am instalat si driverul ati(aici era buba mea cu ubuntu 10.04 - x700se nu mai e sustinut de ati/ubuntu), si ce am zis hai sa fac un upgrade pt ca nu mai e sustinut debian 4, si sa il transform in debian 5, totul a mers struna, pana cand am dat restart... monitorul a clipit o data dupa care luminile de pe tastatura de la caps lock si scrol lock au inceput sa clipeasca(presupun ca asta e kernel panic nu?)

Am intercat sa butez cu optiunile puse de paxnwo si bgs, dar nu a avut nici un rezultat.

De butat a butat mai repede, dar cand a ajuns la gdm a dat din nou kernel panic.

De asemenea am instalat si debian 5 separat dupa cd si aceeasi chestie.....

De asemenea debian 5 si 4 au mai fost instalate acum ceva vreme, singura diferenta intre atunci si acum fiind hdd-ul, atunci un ata la 160gb, acum un sata la 500 ...

Cam care poate fi problema ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...