Jump to content
Nytro

Proiectul E-Zine redeschis

Recommended Posts

Vreau sa redeschidem acest proiect, e o idee buna si cred ca va avea succes.

Sa detaliez totul.

Vrem sa facem o mica "revista" romaneasca. Prin revista nu ma refer la reviste ca cele pe care le gasiti la chioscurile de ziare, ci un PDF, bine structurat, aranjat, colorat si ce ii mai trebuie, care va contine un anumit numar de articole.

Ceva asemanator, ca sa va faceti o idee: http://www.exploit-db.com/download_pdf/16125

Prima experienta cu acest proiect a esuat, dar nu ne dam batuti. Partea buna e ca am invatat cateva lucruri:

- nu toti care promit ca scriu un articol il vor scrie

- nu toti care incep un articol il termina

- nu toti care scriu un articol, scriu singuri articolul, unii mai copiaza (tot chiar) din articole publice

Bun, vreau sa stabilim din start cateva lucruri:

- cine se alatura proiectului, o face prezentand cel putin structura articolului pe care urmeaza sa il scrie, dupa ce membri deja existenti accepta acel articol

- revista se vrea una romaneasca, asadar articolele vor fi scrise in limba romana

- in scrierea articolului se foloseste o gramatica decenta. Initial nu avem nevoie de diacritice, dar versiunea finala va fi numai cu diacritice

- articolele vor trebui sa fie din domeniul IT: programare, hacking, securitate... deci fara jocuri. De asemenea nu vrem review-uri sau "cum sa folosesti programul x", nu vrem sa dezvoltam script-kidding-ul, vrem sa dezvoltam crearea

- fiecare articol va fi initial in format doc(x) sau pdf, si va fi frumos structurat si organizat, nu o invalmaseala de caractere aruncate aiurea

La final, dupa ce vom strange un numar decent de articole, vom decide mai multe detalii cum ar fi: numele revistei, structura sa finala, copertile, grafica...

Timp limita? Nu avem un timp limita. Nu vrem sa ne grabim si fiecare are problemele lui care au prioritate.

Singura cerere este ca articolele sa nu fie facute publice. Nu are nici un farmec daca adunam cateva articole publice.

Ideile proiectelor nu trebuie sa fie neaparat in totalitate originale, ar fi foarte greu sa scriem articole "nemaivazute". Dar nici sa nu fie lucruri extrem de comune. De asemenea ar fi de preferat sa nu fie nici lucruri banale.

Cam asta ar fi pentru inceput, orice idee sau sugestie e binevenita.

Principalul motiv pentru care demaram acest proiect este dorinta de informare a compatriotilor nostrii. Exista multe articole in engleza, dar stiti cat de greu ne este sa le citim. E mult mai usor sa citim articole in limba romana.

Asadar cautam membri care sa SCRIE (nu doar sa dea din gura) pentru aceasta revista. Initial nu va fi cine stie ce, dar cu timpul va fi din ce in ce mai buna.

Cine ar vrea sa scrie un articol, imi trimite un PM in care specifica numele articolului si o structura bine definita pentru acesta adica un cuprins, sau pe scurt despre ce anume va fi articolul, ce anume acopera. Ideea va fi dezbatuta de membri deja implicati in proiect (momentan decat eu, Andrewboy, Hertz si inca cineva) si daca vom fi de acord (nu suntem foarte pretentiosi momentan) vom accepta acel membru si va primi un PM cu detaliile necesare.

Astept de asemenea, tot pe PM, idei pentru articole, despre ce ati vrea sa se scrie in revista.

PS: Vreau oameni seriosi, sunt satul de cei care doar vorbesc mult si nu fac nimic. Si evitati comentariile stupide in acest topic.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

E foarte greu sa scrii un text original . Citind mereu cate ceva din domeniile astea esti tentat sa plagiezi chiar daca nu o faci intentionat .

Originali sunt doar cei care au invatat la scoala .

Eu recunosc ca am invatat tot ce stiu prin google- how to... Deci nu o sa sa fiu niciodata original orice as face . Dar sunt convins ca sunt si oameni care au invatat la scoala de la zero pas cu pas , deci speranta exista !

Succes !

Link to comment
Share on other sites

@Daatdraqq: Inveti la scoala ce se invata la scoala. Mie de exemplu nu-mi place materia de liceu, daca ar fi fost dupa mine la informatica i-as fi pus sa invete mai multe treburi. De exemplu in clasa a9a se face(din cate stiu nu sunt la mate-info) numai programare in Pascal(who the hell is using pascal anymore?!). Ar trebui sa se acopere mai multe subiecte, cum ar fi siguranta pe internet, eventual sa se invete 2 limbaje si cum au astia cate 4-5 ore pe staptamana sa se faca 2 ore de ceva si 2 ore de altceva. Ca poate elevul X vrea Java si elevul Y C. Mai bine ii invatam pe amandoi ambele lucruri.

On: E destul de complicat sa ai 100% original continutul dar nu e imposibil. Evident ca ideile le poti gasi si in alte articole, dar nu se considera plagiat atata timp cat doi oameni au aceasi idee.

Link to comment
Share on other sites

bigt: la scoala se facea pascal nu pt a scoate programatori in pascal. la scoala te invata METODE de programare, ALGORITMI, cum sa structurezi un program. a fost ales pascalul deoarece are o sintaxa foarte usor solubila de catre elevi. in plus poti folosi limbajul pascal in programe delphi.

acum am impresia ca se invata c la liceu.

daca inveti un elev de liceu 2 limbaje de programare, il zapacesti mai rau de cum e.

cat despre securitate, cel putin cat timp eram eu la liceu, nu are cine sa te invete. nu prea exista profesori in securitate. dar exista profesoare meseriase in excel/word sau powerpoint care dau note proaste ca nu sti sa spatiezi randurile la 098098098 cm

o idee ar fi sa se faca clase separate pe diferite domenii de activitate: programare, design, web, securitate etc. asa elevii ar putea alege de la inceput pe ce sa mearga mai departe. dar asa ceva nu va fi posibil niciodata. si stii de ce? pt ca la noi 'informatica' inseamna exclusiv programare (si lucrul in word/excel/powerpoint)

Edited by sulea
Link to comment
Share on other sites

Nytro ma gandeam, poate puteti avea o sectiune mai libera si generala, nu doar pe o tema anume. De exemplu, pe undeva pe la final sa fie un top cu sa spunem, cele mai importante nume din IT ale saptamanii/lunii aleia sau programe,conferinte pe teme de securitate it, evenimente, etc. anuntate care se vor desfasura intr-un viitor apropiat.

Eventual pe fiecare pagina ati putea sa puneti undeva in footer un "Tip" sau un citat, legat sau nelegat direct de tema acelui articol.

Adica eu nu as vrea sa citesc o revista care sa imi spuna strict despre x si despre y, as vrea o revista care sa ma introduca si in alte lucruri si sa ma directioneze si in alte parti. Puteti pune de exemplu un link catre un tutorial interesant sau asa ceva:-?? . I'm just sayin'...:)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, probabil nu vor fi numai articole stricte. Sa vedem cati membri vom fi.

Ideea cu citatele mi se pare inutila, in plus, nu prea avem de unde alege citate pentru fiecare articol.

Link-uri catre tutoriale gasesti folosind Google. Noi vom prezenta anumite lucruri, in functie de cat ne duce capul, vom face o introducere in acel domeniu, sau o dezvoltare. Nu toti cei care vor citi sunt incepatori, asadar nu vrem sa ne adresam numai incepatorilor.

Inca ceva: un articol nu trebuie sa fie neaparat scris de o singura persoana, pot contribui mai multe persoane la un articol.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Mai întâi s? se gândeasc? fiecare la un subiect despre care ar vrea s? scrie. ?i ave?i de unde alege: inginerie social?, scannere de porturi, password cracking, web-testing, firewall-uri, IDS-uri, honeypot-uri, securitatea *nix/Windows, CISCO, anonimitate, algoritmi simetrici de criptare, func?ii de dispersie, reverse engineering, Google hacking, forensics, VPN-uri, VoIP, botnets, steganografie, rootkituri, secure coding, securitatea pe platforme mobile, securitatea bazelor de date, RFID, malware, pentesting, Metasploit, fuzzing, shellcoding etc.

La orice nivel: pentru încep?tori sau pentru avansa?i sau între.

?i nici m?car nu trebuie s? ?ti?i bine subiectul ales. V? documenta?i în prealabil, sintetiza?i informa?ia ?i scrie?i un articol.

Deci...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, oricine poate scrie un articol bun, chiar daca nu este documentat in prealabil.

Cu putina munca de cercetare se pot face multe. Desigur, veti crede ca nu va ajuta cu nimic, din moment ce nu ies bani, si cu majoritatea sunt fomisti, nu vor vrea sa scrie daca nu primesc bani pentru asta. Dar scriind veti invata mult, mult mai bine lucruri noi, si asta in domenii care va intereseaza, le alegeti singuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...