Jump to content
wildchild

Romanii si avioanele

Ai aplauda la o aterizare?  

67 members have voted

  1. 1. Ai aplauda la o aterizare?

    • Mno bine!
      30
    • Nu!E de prost gust!
      38


Recommended Posts

Inainte sa cititi restul articolului,va rog sa raspundeti la poll inainte.

Chestia asta vreau sa fie abordata din punctul fiecaruia de vedere.

In primul rand, cu totii stim cum e romanul, nascut sa incalce regulile stabilite de altii.

Daca ti se spune ca este interzisa folosirea telefonului in avion(chiar daca exista offline mode), de ce la noi urla manelele in cabina imediat dupa aterizare sau chiar in timpul zborului?Ce este asa de greu sa asculti o recomandare de la un om care stie ce spune?Oricum la 850km/h si la 12.5km altitudine sau chiar si la 300 de m nici macar nu ai semnal, dar undele radio pot produce fluctuatii asupra unor sisteme sensibile si pot sa produca deviatii la afisarea instrumentelor.Hai sa nu intram in detalii tehnice ca nu asta e scopul.Eu vreau de fapt sa incerc sa inteleg ce-i cu gandirea si manifestarea asta tipic romaneasca care te face de ras la tot coltul aeroportului.

Pe langa cocolariile care vi le imaginati ca se pot petrece pe o ruta Romania-Europa/ Europa-Romania, ceva iesit din comun si de prost gust mi se pare aplaudatul la aterizare.De ce?Exceptand situatiile de urgenta sau eroism absolut, este o chestie de taranism absolut.

Azi am aterizat la cluj si nu auzeam ce naiba zicea turnul de control din cauza ropotelor de aplauze(zbor curat,nicio turbulenta,puteai somna si la aterizare si te trezai pe pamant intreg).Daca tot e pana acolo, de ce nu se aplauda si la decolare?Doar e mai sensibil aparatul de zbor si e riscul mai mare.

Apropo, de ce nu se aplauda soferul de taxi sau conductorul de tren cand ajung la destinatie?Or fi pilotii studiat in plus insa daca ne uitam la statistici e rata de accident e mai ridicata la tren si la masina.

Deci, cu ce se simt mai bine taranii cand ajung la destinatie cu avionul si ce vor sa demonstreze cu niste aplauze?Echipajul nu trebuie felicitat incat este o rutina si nu e nimic deosebit.Ba mai mult, poate m-as simti ofensat.E ca si cum ar zice "apoi nenea pilot, eu credeam ca dai cu el de pamant insa am ajuns intregi.ai nimerit pista.bravo ma!hai sa il aplaudam!".

Nici nu se mai pune problema cu anuntul de dupa aterizare de "stati in scaune pana la oprirea completa".Clickurile centurilor de siguranta se aud in serie si toti se ridica sa-si ia bagajele supraponderate cu bunatati luate de prin free duty stores.

Ce dracu ma?Chiar asa am ajuns, sa fim asa de necivilizati?Imi vine sa fug din tara asta doar sa scap de mentalitatea asta.Si alte exemple mai sunt cu miile.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Soferii de taxii nu merg cu 850 km/h la 10 km altitudine. Si in Romania inca se aplauda la aterizare, e adevarat... dar nu mereu. Am mers de mai mult de 5 ori cu avionul si imi aduc aminte doar de 2 dati in care cineva a aplaudat, iar in una dintre ele au aplaudat niste ratati din spate. Oricum eu nu as compara manelele in avion cu aplaudatul.

Cei care asculta manele in avion ar trebui impuscati in ficat, cei care aplauda ar trebui in cel mai rau caz mustrati. Dar oricum nu as judeca pe cineva pentru ca ia aplaudat pe cei care nu l-au facut sa-i ajunga numai poza acasa...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...