Jump to content
CVSCVS

-

Recommended Posts

Numele meu este Florin.Am 38 de ani si sunt din Bacau.Sunt incepator.As dori sa invat programare.Am inceput cu Python 2.7.1.Nu stiu daca este bine dar citisem undeva ca este un limbaj destul de bland pentru incepatori si totodata puternic.Stiu ca este prea tarziu ceea ce vreau sa fac.Cu ceva timp am citit un articol despre Hackeri.Mi-a placut ceea ce fac acestia.Felul lor de a-si depasi limitele.De atunci m-am gandit ca ar trebui macar sa incerc sa invat si eu ceva.Daca voi reusi ? Nu stiu.Voi vedea.Imi place mult acest site, si comunitatea.Sincer daca vreodata as ajunge , mi-as dori sa ma incadrez la categoria "White hacker".Esti mai in siguranta :).Sper ca voi primi ajutor aici pe site. Mersi

Edited by CVSCVS
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Niciodata nu este prea tarziu pentru a invata ceva nou si a, acumula cunostinte noi, mai ales daca sunt spre avantajul tau si te protejeaza (poate vei observa ca nu la inceput, dar treptat cand incepi si vezi imaginea in ansamblu; puzzle-ul complet; iti vor fi de folos). Ai inceput bine cu limbajul de programare Python, este cum ai spus: user friendly, iar in acelasi timp foarte puternic.

Daca ti se va parea la inceput ca nu intelegi nimic nu te ingrijora, fa proiecte, invata, straduieste-te si cu siguranta te va rasplatii pe viitor.

Deasemenea, dupa ce te vei familiariza cu limbajul, poti incepe sa testezi mai multe, vezi care ti se potriveste, care iti place, fi maleabil, nu te bloca doar la unul singur.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Niciodata nu este prea tarziu pentru a invata ceva nou si a, acumula cunostinte noi, mai ales daca sunt spre avantajul tau si te protejeaza (poate vei observa ca nu la inceput, dar treptat cand incepi si vezi imaginea in ansamblu; puzzle-ul complet; iti vor fi de folos). Ai inceput bine cu limbajul de programare Python, este cum ai spus: user friendly, iar in acelasi timp foarte puternic.

Daca ti se va parea la inceput ca nu intelegi nimic nu te ingrijora, fa proiecte, invata, straduieste-te si cu siguranta te va rasplatii pe viitor.

Deasemenea, dupa ce te vei familiariza cu limbajul, poti incepe sa testezi mai multe, vezi care ti se potriveste, care iti place, fi maleabil, nu te bloca doar la unul singur.

Bafta!

Mersi tare mult.Conteaza mult aceste cuvinte de incurajare si sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e nu sa citesti despre "hackeri" si ce fac ei si ce sunt si ce au fost si ce vor sa fie.

Incearca doar sa inveti cum functioneaza lucrurile, te informezi foarte mult si incerci sa aplici, dupa ce stapanesti destul de bine baza invatata. Incerci la randul tau sa gasesti noi solutii de exploatare sa elaborezi noi tehnici, sa fii inovativ.

Invata macar un limbaj de programare. Te ajuta sa lucrezi la nivel macro. Sa-ti simplifici mult treaba. Si sa intelegi mai bine.

Un "hacker" adevarat poate fi usor asemanat cu un inginer. Un om care stie foarte bine cum functioneaza un sistem si incearca sa gaseasca solutii pentru a-l exploata.

Iar in final, incearca sa folosesti cat se poate de rar cuvantul "hacker". Mai ales cand te implica pe tine in ecuatie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...