Jump to content
skipper

Cine doreste sa se implice...

Recommended Posts

Recent am descoperit cateva site-uri pe net (continut in engleza si rusa) despre cum poti conecta un telefon/modem CDMA/GSM folosindu-te de HyperTerminal-ul din windows pentru a trimite comenzi catre el.

As vrea sa aflu care e treaba cu acele documente XML (de tip configuration) pe care telefonul le citeste si executa codul din el ca fiind instructiuni de conectare wap/configurare punct de acces etc.

Folosindu-te de HyperTerminal poti face aproape orice dar fara a avea telefonul in mana (asta implica, conectarea lui la unul din porturile COM ale pc-ului prin cablu USB/bluethoot etc.)

Cele mai multe comenzi pe care le-am gasit sunt dedicate telefoanelor Nokia.

Pe un forum din India am observat ca sunt postate niste XML-uri care permit telefonului sa stocheze anumite date in telefon ,ulterior folosindu-se de net sa le trimita catre un host (date de tip:liste de apeluri mesaje in/out etc)

Eu nu prea inteleg care e treaba cu XML si comenzile astea de tip AT pe care le accepta orice telefon mobil...Desi nu au nicio treaba cu decodarea telefonului, si cred ca apartin unui limbaj diferit decat cel care se foloseste la decodarea unui telefon prin tipurile alea de cod, totusi telefonul accepta numai litere de tipar (ex: RI)

Pentru a trimite mesaje sms din HyperTerminal:

+CMGS=Send message

+CMSS=Send message from storage

+CMGW=Write message to memory

+CMGD=Delete message

+CMGC=Send command

+CMMS=More messages to send

Exemplu de secventa de comanda si raspuns:

AT

OK

AT+CMGF=1

OK

AT+CMGW="+85291234567"

> A simple demo of SMS text messaging.

+CMGW: 1

OK

AT+CMSS=1

+CMSS: 20

OK

Daca doreste cineva sa ma ajute sa incerc sa inteleg protocolul asta de comunicare si care e treaba cu XML-urile alea pe care le citeste telefonul si le executa,il rog sa posteze aici si sa vina,daca se poate si cu eventuale completari.

Multumesc.

Edited by skipper
Link to comment
Share on other sites

Short Message Service / SMS Tutorial

Cuprinsul de mai jos cuprinde si informatii generale...

Categoria care contine informatiile despre At commands este mai jos undeva pe la 15...Indroduction in AT commands

@silvian0: Te conectezi cu HyperTerminal pe unul din porturi si te folosesti de ovi suite (asta daca ai connectat telefonul prin cablu USB) sau de My bluetooth places daca l-ai connectat printr-un bluetooth adapter.

Nu cred ca ar fi o problema gasirea portului COM aferent

Edited by skipper
Link to comment
Share on other sites

off:Sincer andy, daca nu ai de gand sa ajuti cu ceva, nu mai posta aiurea.

Ai cautat pe google AT commands si nu ai inteles nimic?

on:at commands astea stiu ca sunt anumite stereotipuri acceptate numai de anumite telefoane...e putin mai grea partea cu editarea setarilor,desi are numai valori (1-activ,0-inactiv,128-activ doar pentru...etc)

Edited by mplayerexe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...