Jump to content
Flubber

Facultatea de Cibernetica - Bucuresti

Recommended Posts

Salutari! M-a rugat un prieten sa ma interesez despre facultatea de cibernetica din Bucuresti. In special:

Q: da ... ma intereseaza daca este grea fac. in comparatie cu politehnica ... Cibernetica, sectia Informatica economica

Q: daca sunt jegosi profesorii

Q: daca matematica este f grea ...

Q:daca se face economie munca si penala

Q:chestii de genu

Rog a raspunde cei ce stiu si nu isi dau cu parerea :-)

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

In plus fata de ce a zis flubber:

- Ma intereseaza cata informatica se invata in comparatie cu UPB - calculatoare.

- Cat de relevanta este facultatea asta cand vine vorba de angajare in domeniul IT

Am vorbit cu un prieten care e la automatica la UPB. Mi-a zis ca programarea tot singur o inveti. La scoala primesti doar niste idei de gandire si muncesti mult fara rost.

Eu am optat pentru cibernetica pentru ca imi place economia. Cu fizica ma descurc bine dar.... nu simt placerea aia atunci cand invat.

Faptul ca facultatea are concurs de dosare ma pune pe ganduri. Are recunoastere o astfel de facultate cand vine vorba de joburi IT/non IT ?

Link to comment
Share on other sites

sunt anumite joburi care specifica clar "Studenti de la Facultatea de Electronica, Facultatea de Automatica sau Facultatea de Cibernetica". ma rog, joburi in domeniul IT. deci daca esti la facultatea asta ai un mare + . dar la interviu la job te intreaba doar ce facultate esti si ce an. atat. admiterea la ASE e mult mai grea ca la Poli. eu sunt la Electronica, trec anul 3. admiterea la poli a fost banala, pentru copchii prostalai (d-aia si intra toti tampitii la facultatea asta). la ASE a fost mult mai nasoleanu la admitere. tot ce inveti in facultate e fix pl. daca nu inveti tu pe langa facultate nu o sa faci nimic. fa-ti proiecte singur, fai cursuri extra (platite), ca sa ai ce sa le vorbesti alora la interviu. la interviu nu te intreaba nimeni de note sau prostii. te intreaba de ce faci la facultate decat daca te duci la vreun job pe profil (gen electronica daca esti la Facultatea de Electronica). la Poli sunt multi profesori tampiti, dar sunt si profesori foarte de treaba. trebuie doar sa ai noroc sa pici in seria cea mai usoara (Seria E pt facultatea de Electronica). si la ASE e la fel, depinde de grupa/seria in care pici.

Link to comment
Share on other sites

-admiterea a fost foarte grea

-matematica in facultate este destul de grea

-profesorii la informatica sunt infecti de la A la Z

-informatica inveti doar daca ai chef

-cursurile sunt obligatorii pentru prezente

Per total le sugerez celor care vor sa faca informatica , s-o faca la Poli .

Link to comment
Share on other sites

Whatever ... sa nu ne indreptam prea mult de subiectul topicului .

To sum up , Cibernetica e mult mai grea de terminat , per total , decat Electronica , dar amandoua sunt de actualitate , dar si de viitor .

OFF : Ti-am vazut profilul pe FB si te-am recunoscut . Ne stim probabil doar din vedere .

Edited by MrRip
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...