Jump to content
CyberGhost

Free Electricity.. putin ajutor.

Recommended Posts

E impropriu spus gratis. Nu e chiar asa. Sunt o serie de diode, rezistente si capacitoare. Ele capteaza undele radio si le transforma in electricitate. E adevarat, dar problema e ca in ciuda faptului ca ai ceva tensiune, curent nu ai aproape nimic, sau oricum... mult prea putin.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheSun

eu zic sa tragi cu ochiu la comentariile de pe acolo, cel putin eu am citit pe acelea doua care au foarte multe voturi si m-am lamurit: nu se merita.

daca tot cauti energie gratuita, incearca cu panouri solare sau eoliene (pot fi home made -daca asta cauti - incearca instructables.com - gasesti pe acolo tot felul de lucruri home made) bafta.

Link to comment
Share on other sites

Uite o carte cu ceva similar dar mai complex, ofera pana la 30 mA curent

http://dl.dropbox.com/u/3765936/22%20Radio%20and%20Receiver%20Projects%20for%20the%20Evil%20Genius.pdf

E principiul receptorului cu galena de la aparitia radioului, converteste energia de RF de la antena in tensiune continua in cazul de fata, insa cu un randament prost. Si nu e free energy. Ca sa ai tu acolo tensiunea respectiva cineva trebuie sa si emita.

Mult mai bine fa un receptor simplu cu o dioda cu circuit acordat cu bara de ferita pe UM - ex. Romania actualitati si la iesire in loc de casca pune un circuit multiplicator (il gasesti in carte) poti obtine un curent mai mare.

Am construit ceva similar la un pusti iar in paralel cu casca am adaugat circuitul multiplicator conectat la o lanterna cu LED-uri albe asa ca asculta postul de radio si are si lampa de control, totul cu o antena si o buna priza de pamant, obligatoriu.

Pentru rezultate bune vezi ca antena trebuie sa fie un fir izolat la capete cam de minim 25m la minim 5m inaltime de sol. Tine strict de imaginatie.

Vezi sa folosesti diode cu germaniu din seria EFD, OA se deschid la 0.3V cele cu Siliciu au nevoie de 0.6V

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...