Jump to content
Nytro

Steve Jobs şi-a dat demisia de la Apple

Recommended Posts

Steve Jobs ?i-a dat demisia de la Apple

4.jpg

Steve Jobs a demisionat din func?ia de CEO al Apple, anun?? agen?iile interna?ionale de pres?.

"Mereu am spus c?, dac? va veni o zi când nu îmi voi mai putea duce la îndeplinire sarcinile ?i a?tept?rile ca CEO al Apple, voi fi primul care voi anun?a acest lucru", a spus Jobs într-o declara?ie, potrivit Bloomberg.

Legendarul Steve Jobs este fondatorul imperiului tehnologic Apple. El va fi succedat în func?ia sa de Tim Cook, actualul director de opera?iuni al companiei.

Jobs a reu?it s? transforme Apple în a doua companie din lume ca valoare, dup? ExxonMobil. La începutul acestei luni, valoarea de pia?? a Apple chiar a dep??it-o pentru scurt timp pe cea a gigantului petrolier.

Problemele de s?n?tate ale lui Jobs, în vârst? de 56 de ani, sunt binecunoscute. Din 2004, el se lupt? cu o form? rar? de cancer, iar o opera?ie recent? de transplant de ficat i-a înr?ut??it starea de s?n?tate. Jobs se afla în concediu medical din 17 ianuarie.

Anali?tii îndeamn? pie?ele financiare la calm

Demisia lui Steve Jobs este o "mutare uluitoare care pune cap?t domniei sale de 14 ani în fruntea gigantului tehnologic pe care l-a fondat într-un garaj", scrie ?i Reuters.

Anali?tii nu se a?teapt? ca aceast? schimbare s? afecteze planurile companiei privind urm?toarele lans?ri de produse, aici fiind inclus? ?i posibila apari?ie pe pia??, în septembrie, a unui nou iPhone ?i, la anul, a unei a treia genera?ii de tablete iPad.

Mai multe voci din domeniu, citate de Reuters, îndeamn? investitorii la calm ?i sus?in c? pia?a deja s-a obi?nuit cu Tim Cook, cel care a preluat atribu?iile lui Jobs din iarn?.

Dup? anun?ul lui Jobs, ac?iunile companiei s-au depreciat cu 5,1%, iar indicele Nasdaq 100 Futures, care este compus în propor?ie de 66% de companii din domeniul IT, precum Apple, a pierdut 0,8 procente. Sc?derea indexului Standard & Poor's 500 Futures a oscilat între 0,1 ?i 0,6%, potrivit Bloomberg.

"Acum, c? Jobs a f?cut un pas înapoi, este de datoria adjunc?ilor s?i s? ?in? compania în fruntea competitorilor, cu produse care s? dea tonul în moda din acest domeniu", scrie ?i "The Wall Street Journal".

S?-l cunoa?tem pe Tim Cook, noul ?ef al Apple

Jobs l-a adus pe Tim Cook în boardul companiei în 1998, pentru a îmbun?t??i produc?ia de computere a Apple.

În vârst? de 50 de ani, Cook este inginer de profesie ?i de?ine o diplom? de master în administrarea afacerilor la Universitatea Duke. Înainte de a se al?tura companiei Apple, el a lucrat la IBM ?i la Compaq, companie de?inut? acum de Hewlett-Packard.

Cook i-a mai ?inut locul ?efului s?u ?i în 2004, când Jobs a avut nevoie de dou? luni pentru a se reface dup? o opera?ie de îndep?rtare a unei tumori din pancreas. Jobs i-a predat apoi lui Cook opera?iunile de vânz?ri la nivel global ?i divizia de computere Mac. Tim Cook a devenit director de opera?iuni al Apple în 2005. ?i în 2009 a preluat pentru o vreme atribu?iile lui Jobs.

Vezi pe forbes.ro care este cea mai important? realizare a lui Cook în cadrul Apple

Jobs: A? vrea s? r?mân angajat al Apple

Iat? scrisoarea prin care Steve Jobs ?i-a anun?at demisia:

C?tre boardul Apple ?i c?tre comunitatea Apple: Mereu am spus c?, dac? va veni o zi când nu îmi voi mai putea duce la îndeplinire sarcinile ?i a?tept?rile ca CEO al Apple, voi fi primul care voi anun?a acest lucru. Din p?cate, aceast? zi a venit.

Astfel c? îmi depun demisia din func?ia de CEO al Apple. A? vrea s? r?mân în continuare, dac? boardul crede c? este potrivit, în func?ia de pre?edinte al boardului ?i angajat al Apple.

În ceea ce prive?te persoana care m? va înlocui, v? recomand cu t?rie s? respect?m planul de succesiune pe care l-am stabilit ?i s? îl numim pe Tim Cook în func?ia de CEO al Apple.

Cred c? cele mai senine ?i mai inovatoare zile ale companiei Apple sunt înc? în viitor, iar eu vreau s? privesc acest succes ?i s? contribui la el având un nou rol.

Am legat unele dintre cele mai bune prietenii ale vie?ii mele la Apple ?i v? mul?umesc tuturor pentru ace?ti mul?i ani în care am avut pl?cerea de a lucra al?turi de voi.

Steve

Sursa: BREAKING NEWS! Steve Jobs

Link to comment
Share on other sites

Da .. Nu contest faptul ca omul este un geniu .. Dar e mai mult este un geniu al marketingului decat altceva !! Din start dupa anuntarea retragerii actiunile Apple au inceput sa scada iar cei care au vandut nu erau oamenii de rand speriati ca o sa scada calitatea produselor (care dupa parerea mea este de 2.5 lei) ci brokeri care si-au dat seama ca vanzarile Apple fara Steve Jobs o sa scada drastic!!

Parerea mea este ca Apple o sa se duca la fund.. incet dar sigur ! Asta daca nu cumva o sa gaseasca "The Next Best Thing" dar si asta fara Jobs la prezentare si marketing o sa fie un lucru greu de scos pe piata !

Link to comment
Share on other sites

In fact, the infusion of Jobs' thinking into the Apple culture has been so effective that by the time of his first medical leave of absence in 2009, not that much changed. He still showed up on Apple's campus to check in and see how his latest babies were progressing, but most of the work was done in his absence. He was involved not because he had to be but because he wanted to be.

Still not convinced? Well, the second coming of Jobs to Apple was actually not the first time he pulled off the feat of instilling a culture of innovation and creativity in a company that would outlast his own presence there. The first time was when he built Pixar — which has had a string of success similar to Apple's that has involved minimal involvement on Jobs' part.

Why Apple Doesn't Need Steve Jobs - Harvard Business Review

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...