Jump to content
kozy

Partitii disparute :( !

Recommended Posts

Am incercat sa fac un stick bootabil cu winflash si din greseala am selectat in loc de locatia stickului adica H: , D: si am apasat start :( .Cand am vazut ca scrie format disk mi-am dat seama de greseala :o si din task manager am inchis programul neavand timp sa formateze.Instant mi-a aparut blue screen of death si mi-au disparut 2 partitii D: si E: .Totusi chiar daca programul reusea sa formateze partitia,nu inteleg de ce au disparut amandoua,trebuia sa dipara numai d:.Stie cineva vreo solutie ? >:D<

Momantan asa arata :

34455024.jpg

Hdd e de 500 gb asta daca are vreo relevanta.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, din cate am inteles ai dat format la D insa nu a avut timp sa formateze....Recunosc problema....Nu mai ai ce sa ii faci...ai cam pierdut datele din d...iar partitia E nu o mai vezi:|

Incearca sa intri in disk management:

Accessing Disk Management

There are a few different ways to access Disk Management.

Method 1 - Start > Control Panel > Performance and Maintenance > Administrative Tools. Double click Computer Management and then click Disk Management in the left hand column.

Method 2 - By default, Administrative Tools is not shown on the Start Menu but if you have modified the Start Menu (by right clicking the Start button and selecting Properties > Customize) so it is shown then just select Start > Administrative Tools > Computer Management and then click Disk Management in the left hand column.

This is the easiest!

Method 3 - Click Start > Run and type diskmgmt.msc in the Open: line and click OK. The Disk Management snap-in will open.

Acolo vei vedea toate partitille fie ca sunt ascunse din registri, neformatate sau neacesibila datorite unei erori. Daca vezi D dai click dreapta pe el si dai format...daca vezi si E pe acolo dai click dreapta si dai explore...ar trebui ca explorer sa te bage in partitie(doar de acolo dat fiind de ce nu iti apare in my computer)...daca da...iti sugerez sa faci un backup...in D daca tot va fi gol;)) si sai ii dai format si la E...pe urma sunt mari sanse sa iti apara ambele dupa un reboot.

Edit: De asemenea poti incerca ceva mai serios si anume Paragon Partition Manager...numele spune tot. poti face cam orice cu HDD-u inafara de recuperarea datelor...pentru asta sunt alte chestii da nu cred ca ai nevoie din moment ce iti spun ca o sa dureze si saptamani..:))

Off: nu va inteleg de ce folositi toate prostiile din moment ce windows iti ofera absolut orice...asa in general.

Edited by me.mello
mda...tehnologia din ziua de azi, softuri facute in garaj
Link to comment
Share on other sites

Edit: De asemenea poti incerca ceva mai serios si anume Paragon Partition Manager...numele spune tot. poti face cam orice cu HDD-u inafara de recuperarea datelor...pentru asta sunt alte chestii da nu cred ca ai nevoie din moment ce iti spun ca o sa dureze si saptamani..:))

Off: nu va inteleg de ce folositi toate prostiile din moment ce windows iti ofera absolut orice...asa in general.

Toate prostiile alea incap pe un CD gen Hiren boot CD,nu cred ca eu greu sa-l pui in unitate si sa boot-ezi de pe el.De ce apaleaza oamenii la asa ceva?Singur ai dat raspunsul "poti incerca [ceva mai serios] si anume Paragon Partition Manager" Plus la asta pot fi si probleme la sistemul de operare precum virusii,astfel un program care nu depinde de sistemul de operare instalat cred ca e mai efectiv...asta la general ;)

Edited by symboss
Link to comment
Share on other sites

Daca te joci cu prostiile si nu esti atent asa se intampla :)), data viitoare fi mai atent ce faci.Ori berea ori pc-ul. Impreuna nu e o combinatie prea buna, adica poti da rateuri :)), sau oboseala,neatentie..

Eu m-am ars destul de recent tot printr-o chestie idioata.Am baut o berula,2,3 ca tot romanu' vara,am intrat aiurea fara proxy/vpn pe unde nu trebuia si acuma am probleme destul de grave(adio blackhat activities :)) ). Asta e, te joci cu focu te arzi:)), bafta.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt mai optimist:)

Partitia E era partie logica, de aia cred ca a disparut o data cu D

1.) ai nevoie de un spatiu de back-up unde sa copii datele salvate(stickuri, alt hard disk)

2.) poti incerca un program de recuperare/ reparare a partitiilor (Active@ Partition Recovery Enterprise Toolkit -contine un live cd cu toate instrumentele , la care mai poti adauga ce tool-uri doresti) pentru a vedea daca poti recupera partitia in totalitate

3.) unelte de recovery: get data back, r-studio data recovery, recuva, ontrack, encase etc, intrucat fiecare program foloseste proprii algoritmi poti incerca cu mai multe asemenea software-uri

4.)ai nevoie de timp

intrucat nu ai suprascris datele cu nimic, ai sanse de recuperare pana la 100% in functie de cata rabdare, timp, pricepere ai

bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...