Jump to content
Fi8sVrs

Joburi de vis, fraude online

Recommended Posts

  • Active Members

Asistent financiar, 1.700 de euro salariu, loc de munca: acasa. Joburile de vis, fraude de cosmar

Expertii in fraude on-line au trecut la nivelul urmator si isi mascheaza infractiunile in spatele unor oferte irezistibile de munca.

Va trimit e-mailuri in care va anunta ca puteti castiga si 1.700 de euro pentru un serviciu cu jumatate de norma, facut de acasa. Va antreneaza insa in tranzactii ilegale si va pot transforma inclusiv in complici in fata justitiei. Iata si modul de operare.

Alina - o tanara economista din Maramures, a primit un e-mail prin care o multinationala ii oferea un post ca-n vis. Asistent financiar cu jumatate de norma, 1700 de euro salariu, posibilitatea de a lucra din sufragerie. Peste cateva zile, o alta companie i-a trimis o oferta identica.

Mi s-a parut putin suspect cand am verificat prima firma care mi-a trimis oferta mi-a dat frauda. Te pune sa tranzactionezi prin contul tau sume de bani catre alte conturi pe care ei ti le furnizeaza. Nu ai decat un contract trimis prin e-mail, nu e nimic legal, spune Alina

Politistii de la crima organizata confirma.

Dupa ce le spuneti ca acceptati oferta, indivizii cer toate detaliile contului dvs. bancar. Odata ce le primesc, va vireaza bani in cont pe care va cer sa ii retrimiteti in alte conturi.

Iata modul de operare, explicat de un ofiter de politie:

Primesc diverse sume de bani in aceste conturi de la victimele fraudelor pe internet - licitatii, atacuri de tip phishing. In momentul in care se face transferul primesc si indicatii unde sa trimita banii mai departe: fie pastreaza o parte din bani, fie pentru aceasta activitate primesc o anumita suma. Am fost sesizati inclusiv de banci, de victime din strainatate. Cei care accepta asa eva risca sa fie investigati si sa fie considerati complici.

Asta pentru ca in momentul in care acceptati sa faceti tranzactii financiare contra unor comisioane, nu mai sunteti considerati victima, ci partas. Legea prevede 12 ani de inchisoare pentru complicitate la frauda pe internet. Sfatul politiei: cand primiti oferte suspect de bune, verificati atent firmele de la care vin.

Sursa

Link to comment
Share on other sites

:)) iti spun eu tie ca degeaba ai tu datele de contact .. ca pana la urma nu stii cine e persoana .. au luat astia de la banci credite pentru firme cu copii din casele de copii sau cu oameni ai strazi si nu pot sa te faca pe tine din schema cu una din optiunile astea ..sa fim seriosi ;) cine a zis ca ROMANU e prost a zis rau .. ca al drq romanu face orice ca, sa poata sa traiasca ;)
Link to comment
Share on other sites

sa mi trimita si mie vreo 12mii de coco ca le dau numai tranzactii pe spinare :))

tre sa fii prea gramada sa trimiti banii mai departe, iar ca sa te scoti tu cu politia e foarte usor, nu ti ia decat vreo 5 min sa faci un site moaca cu charity & donations by default si n au ce sa ti faca, iar ala care a trimis banii ca sa nu cada ptr spalare de bani o sa confirme ca a fost o donatie :)

Edited by SnaK3
Link to comment
Share on other sites

Ingenioasa idee :)

deci cum am zis si mai sus ... ce drq nu face romanu sa traiasca .. acuma pe bune avem multe idei si multi care le gandesc .. dar in aplicare le pun putini ..pentru ca mai bine le aplica afara .. ca acolo puscaria e mai usoara decat aici . a da , daca ai bani cacalau sigur scapi . dar daca esti un parlit faci puscarie si pentru alti . si de asta mai bine prefera lume sa plece din tara si sa faca sute de mii cand aici fac zeci de mii . care e diferenta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...