Jump to content
anonymizier

Un milion de persoane sunt atacate de hackeri intr-o singura zi.

Recommended Posts

Un raport al Norton Cybercrime arata ca numarul celor care au de suferit de pe urma atacurilor informatice este in continuare foarte mare.

431 milioane de persoane au fost victime ale atacurilor informatice numai in ultimul an, iar pierderile suferite se ridica la 114 miliarde de dolari, potrivit datelor facute publice de Norton Cybercrime.

Cea mai mare rata a atacurilor informatice este in China si in Africa de Sud. 85% din chinezii chestionati au recunoscut ca sunt victime, iar 84% din africani au raspuns, de asemenea, afirmatic. China a pierdus 25 de miliarde de dolari din cauza atacurilor informatice, in ultimele 12 luni, insa suma este mai mica decat cea inregistrata de SUA: 32 miliarde de dolari. In total au fost afectati 74 milioande de americani.

Un milion de persoane sunt victime ale hackerilor in fiecare zi, mai sustine raportul, iar 69% din oamenii chestionati au declarat ca au avut probleme cu atacurile informatice cel putin o data in viata.

Grav este ca mai nou si telefoanele mobile sunt in vizorul infractorilor informatici. 10% din adulti au marturisit ca au avut astfel de probleme.

La studiu au participat aproape 20.000 persoane din 24 de tari.

Link to comment
Share on other sites

Am mai vazut zilele trecute doua documentare despre "hackeri"... Si tot asa, echipe "profesioniste" la cursuri de training invatau despre "traceroute/tracert" si cica vedeau ei milioane de atacuri. Mai ziceau ca la 24 de ore dupa ce un calculator se conecteaza la Internet, gata, e deja atacat. Si asta spunea echipa pentru atacuri internationale bla bla. Rahaturi, pe mine de ce nu ma ataca nimeni niciodata? De fapt, pe cine ataca?

Link to comment
Share on other sites

-Prostii. Oricum majoritatea oamenilor se cred mult mai importanti decat sunt. E un defect de educatie, sau tine de societate. La majoritatea la care le-am reinstalat sistemul erau siguri ca cineva a intrat in calculatorul lor ca sa-i spioneze. Nici eu nu i-am contrazis, dar fenomenul exista si e general.

Link to comment
Share on other sites

Am mai vazut zilele trecute doua documentare despre "hackeri"... Si tot asa, echipe "profesioniste" la cursuri de training invatau despre "traceroute/tracert" si cica vedeau ei milioane de atacuri. Mai ziceau ca la 24 de ore dupa ce un calculator se conecteaza la Internet, gata, e deja atacat. Si asta spunea echipa pentru atacuri internationale bla bla. Rahaturi, pe mine de ce nu ma ataca nimeni niciodata? De fapt, pe cine ataca?

Corect,cine ataca? Eu spun ca odata un PC conectat la net FARA A UMBLA USERUL pe el nu se poate ataca singur. Userii sunt cei care se infecteaza/cad in spamuri/phishing si de astea,ca un hacker sa obtina datele personale fara chestiile astea e greu...

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca un calculator poate fi atacat in 10 minute dupa ce este conectat, dar nu ceva tintit catre utilizatorul x. Ei se refera la viermi, care in general au optiune de auto-spread. Acesta se face de obicei prin exploatara anumitor servicii care ruleaza pe calculatoare in general.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...