Jump to content
BunNicu

Parola Administrator Windows XP SP2

Recommended Posts

Am activat parola pe un laptop pt cineva pe contul de Administrator,si-a schimbat parola, a uitat-o, iar contul de Guest nu este activ deci nu ma pot juca in SafeMode.

Cum as putea sa ii dau drumul la contul de Administrator fara sa piarda datele ce le are in acel cont tinand cont de faptul ca am activat parola si pe toate fisierele private de sub Administrator.

Am citit undeva de Windows Password Remover. Stie cineva, jucaria asta reseteaza parola, sau sterge si partea de fisiere personale? :-/

Si... daca le sterge, cu un soft de recuperare date, fisierele sterse pot fi recuperate? Daca da, in ce proportie?

Multumesc mult....

Link to comment
Share on other sites

Cea mai simpla si mai rapida rezolvare este sa scoti harddiskul din laptop, sa-l conectezi la un desktop, sa salvezi datele, sa reintroduci hdd in laptop si apoi sa reinstalezi windowsul; vei pierde cam o ora.

In acest caz fisierele private din my doc... se vor pierde, fiinca sunt criptate ntfs.

Pentru a nu le pierde, ai cel putin doua variante:

- How to log on to your Windows XP-based computer if you forget your password or if your password expires

- programe ceva de genul Windows Password Recovery| Recover Windows Administrator Password | Windows Password Reset | Lost Windows Password in acest caz recuperezi parola, insa consuma mult timp, depinde de puterea de calcul a laptopului, cat si de programul folosit.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pt toate raspunsurile primite.

Metoda ce mi-ai zis-o Ellimist chiar o aveam... dar imi era teama ca nu da rezultate.

Am sa le incerc in ordinea in care mi le-ati prezentat.

Ophcrack este prima metoda, si am s-o incerc pe sistem....

Am sa va tin la curent cu ce rezultate voi avea....

Bineinteles, la prima reusita cred ca am sa ma si opresc. :D

Link to comment
Share on other sites

Windows Password Remover a facut treaba.

Acum o alta curiozitate: pun parola pe windows, dau restart, dupa care NU MAI RECUNOASTE PAROLA. :D

Nu stiu cine s-a mai lovit de curiozitatea asta.... dar... ce ar putea avea?

Culmea, ophcrack gasea conturile, dar conturile erau fara parola. :(

Il credeam, dadeam restart, lasam empty dadeam click pe sagetica... ciuciu.. cere parola... tare ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...