Jump to content
crs12decoder

dubla incluziune

Recommended Posts

Presupunem K = A ? B

Din A ? B rezulta ca K este multimea formata din elementele care sunt atat in multimea A cat sunt si in multimea B. Cu alte cuvinte, Multimea K o sa fie formata numai din elemente care se gasesc in multimea A.

Acum daca avem o multime Rez= A U K rezulta ca Rez este multimea formata din elementele lui A si elementele lui K luate fiecare o singura data.

Cum K este formata doar din elemente ale lui A, dupa intersectia lui A cu alte elemente care se gasesc in A (K) Rez = A.

Exemplu:

A = {1,2,3}

B = {4,2,5}

K = {2}

Rez = A U K = {1,2,3} U {2} = {1,2,3} = A

Link to comment
Share on other sites

Presupunem K = A ? B

Din A ? B rezulta ca K este multimea formata din elementele care sunt atat in multimea A cat sunt si in multimea B. Cu alte cuvinte, Multimea K o sa fie formata numai din elemente care se gasesc in multimea A.

Acum daca avem o multime Rez= A U K rezulta ca Rez este multimea formata din elementele lui A si elementele lui K luate fiecare o singura data.

Cum K este formata doar din elemente ale lui A, dupa intersectia lui A cu alte elemente care se gasesc in A (K) Rez = A.

Stiu. E logic. Si mie mi se pare o stupizenie sa ma puna cineva sa demonstrez o chestie cat se poate de logica si de fireasca. Dar ce ai spus u mai sus nu e dubla incluziune.

O multime A este egala cu o multime B daca A e inclusa in B si B e inclusa in A.

Am reusit pana la urma sa gasesc singur o rezolvare.

Deci avem de demonstrat

A U (A ? B) = A

Pentru a demonstra asta, trebuie sa demonstram ca A U (A ? B) ? A si ca A ? A U (A ? B)

Si avem:

A ? A U (orice) => A ? A U (A ? B).

Avem prima parte rezolvata.

Acum trebuie sa demonstram ca si A U (A ? B) ? A

Pai

A ? A

si A ? B ? A

Din astea doua rezulta ca A U (A ? B) ? A

Si am obtinut ca:

A ? A U (A ? B)

si

A U (A ? B) ? A

Prin dubla incluziune din astea doua rezulta ca A U (A ? B) = A

Stiu.. Si mie mi se pare stupid. Dar la partial degeaba ii facem desene si chestii cat se poate de logice. Trebuie sa demonstram asa :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...