Jump to content
ENCODED

Cam cum arata o mini fabrica de facut bani - falsi

Recommended Posts

Auzeam pe un amic vorbind de harti de 100 acum vro 2 ani jumate aproape 3 si ma tot gandeam sa ma arunc sau nu.. nu stiu ce aiurea cu niste cuie sa faca pensula aia sau ce e din partea transparenta... unde vruiam sa ajung e ca ajunsem la concluzia ca daca as face asta mas duce pe la tara prin carciumi, etc. Dar disperatii se duc pe aici, mai au si gura mare sa se laude... . Nu creca erau prinsi pe la tara si daca taceau din gura!

Link to comment
Share on other sites

la noi au aparut bancnote de pe la nu stiu ce gume de mestecat - scrie si "exemplu" pe ele dar le impaturesc bine sa nu se vada - au fost 3 cazuri cu astfel de bancnote. Colegii care sunt la vanzari erau exasperati.

Nu tre sa o faci perfecta, plastic si alea alea sa pacalesti pe cineva. Poti sa o faci si cu hartie lucioasa laminata. Dar nu trebuie sa risti in asa ceva ca nu iti faci avere in felul asta.

Link to comment
Share on other sites

la noi au aparut bancnote de pe la nu stiu ce gume de mestecat - scrie si "exemplu" pe ele dar le impaturesc bine sa nu se vada - au fost 3 cazuri cu astfel de bancnote. Colegii care sunt la vanzari erau exasperati.

Nu tre sa o faci perfecta, plastic si alea alea sa pacalesti pe cineva. Poti sa o faci si cu hartie lucioasa laminata. Dar nu trebuie sa risti in asa ceva ca nu iti faci avere in felul asta.

+ ca, odata bancnota depistata, vin baietii sa cerceteze. asta "fals de moneda" este o infractiune serioasa, pe care nu o ancheteaza politistu comunitar, slab pregatit, ci baietii cu ochii albastrii, cu care nu prea se glumeste, si nu-ti doresti sa-i intalnesti.Una peste alta, faci un calcul simplu, ce produci, ce pierzi, si pentru cateva mii, sau sute de mii, nu se merita sa stai la puscarie, multi ani.Ex de calcul...faci 10.000 Ron, ai plasezi, sa zicem ca neglijezi cat ai cheltuit sa-i faci, te prinde, iei 5 ani, se imparte 10.000 la 5x365, iese cam un 1.2 euro pe zi. Se merita? (calcul valabil pt o persoana, ca daca e echipa, se sparge gasca muuult mai repede)

Link to comment
Share on other sites

odata ce ia teapa vanzatorul si descopera ca e falsa isi aduce aminte exact cine i-a dat-o. Un grup de pustani cu fete crispate. El se asteapta sa revina si anunta toate chioscurile din zona. Asta se intampla de la o bancnota de 5 lei falsa. Hotu nu stie ca e urmarit chiar in felul asta. Dar pentru 5 lei falsi sa iti schimbi zona mi se pare chiar stres inutil si pierdere de timp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...