Jump to content
sleeky

Intrebare piraterie

Recommended Posts

in sensul in care , tu , dintr-o sursa necunoscuta ai facut rost de 1000 de cd-uri de windows si incepi sa le vinzi la pretul de ..sa zicem 30 de euro , asta ar dauna companiei findca ei ar pierde la afacere avand in vedere ca au preturi mult mai extravagante..despre situatia asta vorbesc..daca asta ar fi piraterie

Link to comment
Share on other sites

in sensul in care , tu , dintr-o sursa necunoscuta ai facut rost de 1000 de cd-uri de windows si incepi sa le vinzi la pretul de ..sa zicem 30 de euro , asta ar dauna companiei findca ei ar pierde la afacere avand in vedere ca au preturi mult mai extravagante..despre situatia asta vorbesc..daca asta ar fi piraterie

Magazinele pot sa perceapa adaos comercial si de 600%, dupa ce achizitioneaza de la microsoft produsul.

Daca acea sursa necunoscuta a facut rost de CD-uri de la Microsoft pe cale legala, atunci tu poti sa practici ce pret vrei.Daca s-a furat de la ei din "fabrica", atunci suporti consecintele.Sunt al naibii de zgarciti si te dau din orice in judecata.

Link to comment
Share on other sites

in sensul in care , tu , dintr-o sursa necunoscuta ai facut rost de 1000 de cd-uri de windows si incepi sa le vinzi la pretul de ..sa zicem 30 de euro , asta ar dauna companiei findca ei ar pierde la afacere avand in vedere ca au preturi mult mai extravagante..despre situatia asta vorbesc..daca asta ar fi piraterie

bai fratica, hai sa-ti explic daca nu ai inteles din ce ti-am zis toti.

exemplu:

am 128471248971 de cd-uri originale windows 7 (automat am si 128471248971 cd-keyuri cu care vin cd-urile originale). sa zicem ca le-am primit din Irlanda. eu pe astea le vand cui vrea muschiul meu in Romania, binenteles fara factura. acest lucru este perfect legal. deci daca 1 cd original costa 300$ si eu le dau pe toate 128471248971 cu cate 3$ bucata, bravo mie. perfect legal, pentru ca nu le dau cu factura (ca si la okazii). dar daca vreau sa le dau cu factura atunci e ilegal.

dar daca eu iau 1 cd din alea 128471248971 si ii fac o copie, si vand originalul+cd-key lui X si copia+cd-key lui Y, atunci e piraterie (pentru ca am copiat un soft licentiat si l-am distribuit) + inselaciune (ca am vandut acelasi produs la 2 persoane, desi el poate fi folosit doar de una).

daca nu ai inteles nici acum, pune mana pe carte si lasa prostiile.(>:D<)

Link to comment
Share on other sites

ms wildchild pt info , gogusan esti mai bun ca un copac , poti sa respiri si sa te caci ca mai mult nu esti in stare:)..dac eu am facut un joc si cineva vine si imi FURA(la asta se referea sursa aia necunoscuta) 50000 de cduri originale si le vinde la 1 euro bucata cand jocul meu valoreaza 50 e perfect legal nu?pune mana pe codul bunelor mainere , nu am pus intrebarea ca sa fiu criticat si insultat de noobi.

le: tot timpu pe comunitatea asta sunt ingamfati , intradevar adminii sunt de treaba dar membrii vai si amar , daca pun o intrebare normala ma iei la misto , daca iti ziceam un xss la facebook ma venerai si imi faceai altare.

Edited by sleeky
Link to comment
Share on other sites

ms wildchild pt info , gogusan esti mai bun ca un copac , poti sa respiri si sa te caci ca mai mult nu esti in stare:)..dac eu am facut un joc si cineva vine si imi FURA(la asta se referea sursa aia necunoscuta) 50000 de cduri originale si le vinde la 1 euro bucata cand jocul meu valoreaza 50 e perfect legal nu?pune mana pe codul bunelor mainere , nu am pus intrebarea ca sa fiu criticat si insultat de noobi.

le: tot timpu pe comunitatea asta sunt ingamfati , intradevar adminii sunt de treaba dar membrii vai si amar , daca pun o intrebare normala ma iei la misto , daca iti ziceam un xss la facebook ma venerai si imi faceai altare.

ultimul meu post pe topicul asta.

daca te citeai si vedeai mai bine ultima fraza din postul meu anterior ai fi vazut "gluma" din ea. dar probabil nu stii de gluma sau inca nu ai trecut de pubertate.

eu ti-am explicat ca la prosti tot ce ai vrut sa stii dar tu tot nu ai inteles.

deci tu daca faci un joc si il bagi la vanzare in magazine prin alte tari, si vine 1 si fura 50 de cduri si le da unuia din RO el a comis o ilegalite = furt.

ala din RO care le vinde cu 1 euro bucata nu a comis/si nu comite nici o ilegalitate. in cazul in care din alea 50 de cduri face 100 (le dubleaza) si le distribuie atunci este piraterie. in Romania nu exista nici o lege care sa te impiedice sa-ti vinzi lucrurile personale. daca ai fi fost in SUA sau in alte tari cu un FISC mai deosebit ar fi trebuit sa ai bonuri si chitante pentru tot ce posezi.

@thetime

"Tara noastra are destule legi de combatere a evaziunii fiscale astfel incat sa incalci cel putin 3 atunci cand vrei sa vinzi paine"

are o PWL (vezi toata marfa care vine din Europa in magazine, vezi toti bisnitarii de haine, parfurmuri etc de prin targ, vezi toate vanzarile de pe okazii fara factura s.a.m.d.p.). Romania are cel mai prost sistem de FISC. ei urmaresc banii ce circula si nu produsele(cand ar trebui sa fie amandoua). de asta declaratiile de avere ar trebui implementate obligatoriu pentru toate persoanele majore, in asa fel incat cand declari ca ai 2441241 venit si tu defapt ai 4363463 atunci faci evaziune fiscala si fals in declaratii si inseli statul cu impozitul de 16% din profit din diferenta de 4363463 si 2441241 care nu ai declarat-o. daca o sa apuc sa vad un FISC bine pus la punct in RO, sunt tare curios cum au sa justifice unii masini de lux, imobiliare s.a.m.d.p. - si ma refer nu numai la "smecherii de cartier" ci si la persoane "high-end"

Edited by gogusan
Link to comment
Share on other sites

Daca cd-urile sunt originale, au licenta proprie, si au fost dobandite legal. Pot fi vandute mai departe ca orice bun.

Nu CD-ul e atat de important pe cat licenta. Nu ai voie sa detii windows fara licenta proprie si unica.

Orice alt caz diferit de cel prezentat mai sus este ilegal.

Cum se pedepseste?

Depinde...

Incearca asa: http://www.google.ro/#sclient=psy-ab&hl=ro&source=hp&q=piraterie+lege&pbx=1&oq=piraterie+lege&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=3234l3776l1l3870l5l3l0l0l0l0l112l209l1.1l2l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=e4caa21fb0283ebc&biw=1366&bih=667

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...