Jump to content
mah_one

Parerea voastra....

Recommended Posts

Buna,

Am aplicat pentru un post de web developer (proiecte in javascript, jquery...),ieri am fost la interviu si am reusit sa obtin postul(part time,durata 6 luni, firma multinationala,cu 10 milione de clienti in romania), jobul asta e mai mult un internship, faza e ca eu nu am mai avut experienta profesionala ,dar de invatat invat foarte bine +ca ei considera un atu faptul ca le pot testa aplicatiile lor + cele pe care eu le fac....

As vrea sa stiu si eu experientele la altii cu aceste multinationale si cam care sunt cerintele lor,fiindca cum am mai zis deocamdata nu am nimic de oferit.O luna e de proba, training.....dupa aceasta luna imi vor spune dc vor continua cu mine.

About me:anul 3, Automatica si Calculatoare, proiecte multe ,dar fara legatura cu webdeveloper

oricum ca nivel basic l-am invatat aseara in cateva ore , dar basic,am reusit asta fiindca stiu sa programez in C si C++ si vad o asemanare, dar modul de gandire vad ca e putin diferit(chiar mai simplu).

Toate cele bune,

Mah_on3

Edited by mah_one
Link to comment
Share on other sites

@mah one....bun venit in Romania. Uite cum sta treaba..cel putin in perspectiva mea.

Primul job serios...PAZA....am stat 2 ani. Cand m-am angajat...firma avea nevoie de oameni competeni. Dupa 2 ani, in care am asigurat obiectivele cele mai grele si "am linistit apele" a fost ok. Apoi firma a scapat de noi, aducand "pile", elevi majori, studenti si persoane in varsta.

Second job...Airbites.Aveau nevoie de oameni buni....care sa ridice o retea buna....care sa faca fata unui val de clienti. Dupa asta....am fost disponibilizati.

Ultimul JOB....RDS...La fel, nevoie de oameni cu adevarat competenti care sa ridice o retea MAI BNA ca a Airbitres-ului..si sa le ia clientii. Apoi a venit partea cu cumparatul Airbites. Cei care stiam reteaua, am trecut la demontatul ei, si trecerea clientilor pe noua infrastructura. Acum, ca am terminat treaba, firma a pastrat oamenii cu "pile", cei care mai au putin si ies la pensie....si restul.....bye.

Cam asa e in Romania. Firma angajeaza oameni si da bani atat timp cat are un morcov infiletat in anus. Cand s-a vazut scoasa din kko....da oamenii afara si angajeaza studenti...elevi....etc....orice pt a scapat de impozite. Tu nu ai face la fel??

Link to comment
Share on other sites

Cam asa e in Romania. Firma angajeaza oameni si da bani atat timp cat are un morcov infiletat in anus. Cand s-a vazut scoasa din kko....da oamenii afara si angajeaza studenti...elevi....etc....orice pt a scapat de impozite. Tu nu ai face la fel??

@HellScream, cum e chestia asta cu angajatul elevilor pentru a scapa de impozite? :-/

Link to comment
Share on other sites

@HellScream ca mare dreptate mai ai :| acelasi lucru si la Galati (vorbim de RDS), am facut reteaua si ne-au dat jet ... angajand apoi noobi

eu cu noobii nu am nimic da prostia omeneasca e in floare

PS : stateam cate 30/45 de minute la cutie, taie cablurile / mufeazale / eticheteazale .... noobii au mura in gura si nici asa nu se descurta (marea majoritate a lor)

Si da, pt profit face romanu orice, exploateaza cat poate cum poate ce poate apoi jet

Link to comment
Share on other sites

@plneu-Daca angajezi oameni care au studiile in curs de efectuare, ai scutire la impozitul pe salar.

@spide. Stii ce e cel mai trist? Ca cei de la "interioare" (constructii retea) ne certam cu oamenii, dadeam gauri in plansee...montam "paturi" de cablu...montam cutii (debitat cabluri, mufat, etichetat, aranjat echipamente) si boii satului vin din spate, insostiti de colegii care au un muc in plus si au ajuns la service...si uite asa gasesti cutii deschise si legate cu "tais-uri" (coliere de plastic) sau bucati de cablu. Si multi se intreaba de ce merge reteaua in anumite zone de parca e facuta pe vremea lu` impuscatu`.

Dc am "ureci" pe imaginea de la tv?

Dc aud in ecou la telefon?

Dc cade netu can mi-e lumea mai draga??

Raspuns. Firma a concediat pe cei care stiau reteaua....si au angajat "cunoscatori". Putoi si mucosi de facultate...care baga materie in ei...dar cand e vb de ceva practic...stau si se uita ca muta la pula.

La fel cu paza. Pula mea....noi am pus clanuri de tigani la respect.....si au venit mucosii sa "apere ei". La inceput, cand am intrat eu in paza....ca sa fii departamentul de intertventie rapida tebuia sa ai : armata, minim bac-ul si sa urmezi un curs de 3 luni de psihologie a infractorului si psihologia victimei-ante si post agresiune. Trebuia sa ai cunsotinte de comunicare sociala....si multe altele.

Acum? intri "pe interventie" doar daca esti din Cracanatii de deal, sau Dezvirginatii de vale, si la tranta erai primul din "comunca" ca dadeai cu paru` din gard....

Acum cand suni la RDS ca ai o buba....te pune sa refaci conexiunea PPPOE. Ma amuz teribil cand ii spun ca eu nu am Start, control panel.....etc.

Atunci proasta ma pune sa RE instalez windows-ul. Cand ii spun ca am Linux.....tace pret de cateva secunde si imi spune ca o sa trimita o echipa sa vada situatia.

Link to comment
Share on other sites

mai de platit...plateau. Cel putin la RDS...ieseau bani frumosi. Aveai salar fix (varia intre 1500 si 1700 RON "in mana"), si cota parte la conectari. Aveai norma de 10 conectari pe zi. Toate programate...si relativ apropiate (nu mergeai mai mult de 5 minute intre adrese). La salar....am luat si 4500RON si 2000 ROn.....dar mereu scoteam ceva si de la oameni. Daca vorbeai frumos, lucrai CURAT...si tratai clientul ca pe un CLIENT...era imposibili sa nu iti scoti berea, pizza si pachetul de tigari.

Asta pana a dat ordin bucurestiul ca totul merge bine...si ca nu mai au nevoie de oameni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...