Jump to content
HexString

Romanian Owned NASA

Recommended Posts

deh a fost bun SirVic ...da o fost prost ca o urcat bncuri pe undernet .gov si cred ca lo dat cineva in gat ! ROMANIA RULZ...cei mai buni romaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii !!! sa traiasca romaniiii :@ :@ :@

da care are idee cum o spart serverele , bruteforce ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

O duda care a prins ceva la scan. Cand o sa arda ceva pe munca lui si fara sa il prinda ca pe ultimul cordit atunci sa si apara in presa. De cand il stiu tot pe mirc a ramas si de la mirc i s-a tras si beleaua asta. Lasati-va de mirc ca dauneaza :)

Link to comment
Share on other sites

Nemessis wrote: O duda care a prins ceva la scan. Cand o sa arda ceva pe munca lui si fara sa il prinda ca pe ultimul cordit atunci sa si apara in presa. De cand il stiu tot pe mirc a ramas si de la mirc i s-a tras si beleaua asta. Lasati-va de mirc ca dauneaza :)

asa om auzit si eu ca ar fi ridicat bncuri pe nasa si lor dat in gat ..deci nu ebine sa te dai mare pe google ca ai .gov :P

Link to comment
Share on other sites

stiu un prieten ... :) a spart site-ul skoda ... din "Nemtia" (el era la o sala de net avea grija de compuri ) si intr-o zi a venit la sala cnva de la skoda , si i-a propus ca ori il da in judecata , ori merge sa lucreze pentru ei ca si designer , si ca sa le securizeze pe akolo site-urile si compurile :P:) ... si asa lucreaza asta afara si castiga presupun destul de bine ca nu am vorbit de mult cu el

Link to comment
Share on other sites

Haide mha ca oricine poate da un /scan si apoi sa urce un BNC ... sau sa dea 2 clickuri, asta nu-l face hacker... A avut "noroc" chior ca a prins roata, si ghinion negru' ca l-au prins si pe el baietii :D Deci ... vreo 50 de ani sa nu-l mai cautati pe mIRC :D

PS : Sper sa nu scape sapunu :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Invataturile ce se pot trage din intamplarea asta:

1. Nu te joci cu servere guvernamentale.

2. Daca tot spargi un server important il tii pentru tine fara sa te lauzi si te loghezi pe el cu proxy-uri/socksuri personale si nu publice sau AOL, VPN cumparat etc. Toate acestea lasa loguri ce sunt puse la dispozitia oamenilor legii cand este nevoie de ele.

3. Daca iti bagi un bnc pe IRC fi sigur ca adminii serverului IRC pun la dispozitie toate logurile cu conexiunile tale de-a lungul timpului si fii sigur ca si conexiunea pe bnc apare pe serverul spart.

4. Nu oricine scaneaza este hacker. Poti scana si sa prinzi servere folosind copy/paste intr-un root de scan cersit de pe la altii.

5. mIRC-ul dauneaza grav sanatatii FUNDamentale daca te baga la puscarie :)

6. Chestia cu "ne-ai spart serverul te angajam la noi" este fictiune. Intai faci puscarie si dupa aia POATE ai sansa de a fi angajat la vreo companie pe care ai "hackerit-o".

7. Spargi ceva important foloseste-l la ceva important, nu la BNC, boti, flood.

Link to comment
Share on other sites

Deci dati-mi ocazia sa clarific unele chestii:

1.Nu ala era cel mai mare hacker, este cel mai cunoscut daca ai stii ca o intrat pt gainarii si pt panarame care i so pus in carca in timp ce o fugit 2 ani de zile asa ca calmeaza-te cl mai mare sau cei mai mari acuma petrec pe iahturi.

2.Hmm la ce sa folosesti servere de NASA, pai in primu rand mai baieti nasa ascunde multe si falsifica poze la asta se uita si britanicu ala care l-o prins ca se uita seara cu vnc !!! si plus ascund f multe nasa de la prima misiune pe luna televizata...

voi stiati ca de fapt nu tot a fost in direct ca cand o avut chestii ¨sensibile¨ care nu vreau sa e mentionez se spunea switching to alfaq sau to bravo care defapt erau byposury cu legaturi sigure cu sediu CIA ? si noi vedeam in timpu asta niste chestii filmate , tracte sau de pe platouri ??? iti spun eu ca gasesti ca sa faci pe servere nasa...iti spun cam si pe unde sa cauti ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis
sony_buzi wrote: Nemesiss la ce poti folosi un server de la NASA asa de important ?

La nimic din ce l-ar interesa pe el in mod direct. Dar dupa cum zicea sysghost poti cauta informatii secrete doar pentru a cunoaste mai mult decat restul. Insa sa fim seriosi, si calculatorul de la poarta NASA apartine de domeniul NASA.GOV. Daca spargi calculatorul portarului nu cred ca o sa afli daca au fost sau nu extraterestrii inaintea noastra pe Luna :)

HoWn3r, a reusit sa isi fure o gramada de probleme si sa isi puna in carca "pagube de 1 milion jumate de dolari". Mi se pare aberant din moment ce mai mult ca sigur nu a sters nimic de acolo sa ii pui in carca o suma fabuloasa. Omul a vrut probabil sa intre pe #abc cu nasa.gov la hostname si atata tot. Probabil a dat si vreun flood mic dar un bnc si un flood nu vor costa niciodata 1 milion jumatate de dolari.

Link to comment
Share on other sites

da ma Nemessis asa e ..da dc m0rti lor il ancheteaza in SUA si nu in Romania , a ? ca acolo ii pedeapsa mai mare ;) ..americanu ala cand l`o omoratpe Teo peter lau luat in sua sa sa scape mai ieftin si pe romanu` nostru in ancheteaza in SUA sa`l sature de puscarie..noh nu`i corect :D

Link to comment
Share on other sites

Totusi Bravo Lui ! :@

Dar totusi . hai ma ce draq ..ca nu-mi vine sa cred ca iau dat 50 de ani aprope 60 nu mai stiu exact cat sa spus ! Ce draq .. moare-n parnaie ? iese pe la 76 de ani 80 poate mai mult ?atuncia nu mai are nimik de facut sincer sa fiu cand as iesi mas omor singur ca nu mai am ce face cu viata aia atuncia ! Daca as mai trai pana atuncia ! .. Doamne Fereste ... nu vreau sa am de aface cu asea ceva !

Si din cate am inteles el ar fi plecat din tara nu lo prins nimeni ! Pana la urma nu stiu ce sa mai zic !

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Nu stiu exact daca l-au saltat si l-au dus in state. Am citit pe net si eu stirea dar nu stiu sigur ce s-a intamplat. Oricum multa agitatie pentru nimic si o viitoare mare pedeapsa pentru o copilarie. La ora asta probabil inca cateva pc-uri din clasa de ip-uri de la NASA sunt sparte. Mai da-i in cacat cu serverele lor. Subiectul mi s-a parut interesant doar pentru ca il stiu pe SirVic de pe Undernet si atata tot. Bravo lui ca a avut norocul sa prinda serverul ala si pacat ca s-a terminat asa. Deja am vorbit prea mult despre asta asa ca va pup pe portofel :)

Link to comment
Share on other sites

1.da portarul dar cum stim portaul duce catre multe catre intranetul lor sunt serv care nu pot sa spun din ce surse stiu detin logurile transcrise ale transmisiunile cosmonautilor si cedema la ce oare se uita ala la p cu care aia falsificau poze alea cu lune oare ce vedea ala daca o avt noroc ca eu stiu, structuri neomenesti pe partea intunecata a lunii care nu eru construite de oameni in fine

2. ce os folosesc, pai la desktopuri folosesc windows nu mai tin minte ori 2003 ori xp in orice caz cam fara updaturi sunt sigur, si la servere un linux varianta militara care comunica cu celelante servere pe intranetu militar reteauta lor cat s iunele pe internet cu criptare pe cel PUTIN 1024 de biti asta e standardu militar din ´95!!!!

3.fara cu pagube is vrajeli sa il ingroape pe ala sa nu spuna ce ovazt si descoperit,.intai o sa zica ca o bagat bani sa il descopere

,sarepare ceo stricat,sa se asigure canus ce cacat nu o facut...\P.S. la Mitnik o facut sa nu ii deie cautiune pe motiv ca ar suna la un calculator la NORAD si ar incepe un holocaust nuclear asa ca bulllsh111t....

Link to comment
Share on other sites

in America se dau si 400 si 500 de ani de puscarie si ies dupa 10 - 15...

..plus ca 1 an de puscarie inseamna 8 luni calendaristice (daca nu ii Crima..la crima 1 = 1)

...si ziua de munca = zi libera (cu anumite conditii de comportare)...si mai sunt muuulte reguli...

...deci si daca ia 50 de ani de puscarie pe hartie...in 5 ani calendaristici poate iesi...chiar daca ramane si cu ceva "coada"...dar nu face REAL 50 de ani...

...si nu vb. de flori de mar...jtiu io ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

sysghost majoritatea serverelor nasa.gov sparte au informatii de cacat pe ele. Am avut ocazia sa vad la un bun prieten ce contin niste servere Nasa si chiar nu era nimic interesant. Intranetul ramane intranet iar tot ce e confidential se pastreaza acolo fara acces extern ca de aia e intranet. Portarul e doar un salariat la fel ca si femeia de serviciu simpla diferenta fiind doar gradul pe care il are pe umar iar calculatorul lui probabil e legat la un alt intranet total pe dinafara celui cu informatii "sensibile". Singura bucurie pe care o au cei ce sparg servere nasa scanand aleatoriu este in general hostname-ul.

Death am nevoie de tine aici pentru niste explicatii tata ca ai fost mircar mare la viata ta si stii despre ce vorbesc :)

Din cate stiu despre armata americana sistemele sunt pe baza Mac OS (amintiti-va ca din cauza asta nu vroiau sa exporte calculatoarele Apple catre Rusia acum nu mult timp). In fine probabil au mai multe sisteme pe la mamele lor pe acolo si sincer e o ora prea tarzie pentru discutii la "nivel inalt".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...