Jump to content
PassaMan

[Tutorial] Cum sa instalezi si sa folosesti Filezilla.

Recommended Posts

Acest tutorial este pentru incepatorii care nu stiu cum sa instaleze si sa foloseasca programul Filezilla.

Ce este Filezilla?

Filezilla este un program de transfer editare/vizualizare/setare chmod si alte functii folositoare ale fisierelor.

Pentru a ne conecta la un server FTP , putem folosi filezilla, mai sunt si alte programe (client) dar acesta este cel mai bun din punctul meu de vedere.

Avem nevoie de un Host , user, parola care sunt creeate automat atunci cand contul de gazduire a fost activat, sau le creeati dumneavoastra.

Despre CHMOD ne vorbeste Alinuz de pe phpbb.ro , sursa phpbb.ro • Tutorial CHMOD .

Aten?ie ! Înainte de toate trebuie s? ?ti?i c? CHMOD NU va func?iona pe serverele Windows !

Ce înseamn? CHMOD ?

CHMOD este o metod? simpl? cu ajutorul c?reia putem modifica permisiunile unui anumit fi?ier. În CHMOD sunt 3 grupuri de utilizatori ?i 3 tipuri de permisiuni ce li se pot atribui.

Cele 3 grupuri sunt:

Utilizatorul: Utilizatorul sunte?i dvs., cel ce de?ine fi?ierele respective.

Grupurile: Grupurile sunt similare cu grupurile din sistemul phpBB. Pute?i stabili un grup de conturi ?i s? le atribui?i permisiunile cu ajutorul acestei op?iuni. Majoritatea hosturilor nu permit astfel de modific?ri, totu?i este des folosit? pentru accesul scripturilor predefinite.

Ceilal?i: Restul vizitatorilor.

Cele 3 tipuri de permisiuni sunt:

Read(citire): Persoana poate citi în acel fi?ier/folder.

Write(scriere): Persoana poate scrie în acel fi?ier/folder.

Execute(executare): Persoana poate executa fi?ierul respectiv (script).

Cum interpret?m CHMOD-ul ?

Acestuia, pentru a fi pe în?elesul încep?torilor, i-au fost atribuite numere a?a c? ve?i auzi sintagma "CHMOD 775". Dar ce înseamn? de fapt acele numere ?

Simplu.

Acel num?r de mai sus nu e ?apte-sute-?aptezeci-?i-cinci. Este ?apte-?apte-cinci. Fiecare num?r pe rând reprezint? permisiunea unui grup.

Primul num?r este pentru "utilizator", al doilea pentru "grupuri" ?i al treilea pentru "ceilal?i".

Fiec?rui tip de permisiune îi este atribuit? o cifr?: 1 pentru "execut?", 2 pentru "scrie" ?i 4 pentru "cite?te".

Cum ob?inem num?rul 755?

Pentru grupul "utilizator" avem:

1 [acces executare] + 2 [acces scriere] + 4 [acces citire] = 7.

Pentru grupul "grupuri" avem:

1 [acces executare] + 2 [acces scriere] + 4 [acces citire] = 7.

Pentrul grupul "ceilal?i" avem:

1 [acces executare] + 0 [F?R? acces scriere] + 4 [acces scriere] = 5.

Asta înseamn? ca "utilizator" ?i "grupuri" pot face orice fi?ierului, îns? oricine altcineva nu poate decât s?-l execute sau s?-l citeasc?, neputându-l modifica.

Daca a?i fi vrut ca doar "utilizatorul" sa acceseze în totalitate fi?ierul, oferindu-i permisiuni maxime, ve?i face CHMOD 700 - "utilizator" 1 + 2 + 4 = 7, "grupuri" F?r? permisiuni = 0, "Ceilal?i" F?r? permisiuni = 0.

În final ...

Majoritatea clien?ilor FTP au a?ezat op?iunea CHMOD într-o interfa?? grafic? prietenoas?, care poate fi accesat? printr-un click dreapta pe fi?ier/folder - ul respectiv, selectând op?iunea corespunz?toare ("File Attributes", "CHMOD", "File Permissions" & "Properties" sunt cele mai întâlnite op?iuni).

Eu personal recomand FileZilla.

Este rapid, curat, micu?, deloc preten?ios, u?or de folosit ?i, cel mai important lucru, e GRATUIT. Acesta folose?te contextul "File Attributes" pentru op?iunile CHMOD ?i permite selectarea unui num?r, fie prin bifarea direct? a permisiunilor, fie prin specificarea unei valori numerice.

chmod8jk.gif

45492810.jpg

67005387.jpg

44579487.jpg

70112941.jpg

47080814.jpg

44529221.jpg

88666413.jpg

87112251.jpg

83434661.jpg

22293780.jpg

17890789.jpg

61894054.jpg

36335596.jpg

50030645.jpg

96472278.jpg

73204185.jpg

37056928.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, chiar nu mi-ar fi trecut prin cap sa dau Next la instalare, ma gandeam ca: "Frate, poate iau virusi daca dau Next".

Acum serios, nu cred ca e nevoie de un tutorial despre cum sa instalezi si sa folosesti un client FTP.

Si mai serios, incercati sa postati lucruri interesante, aici la tutoriale romana sunt o gramada de rahaturi imputite, porcarii care nu o sa ajute pe nimeni sa se ridice si sa invete mai multe. Oricum, nu e nicio problema ca ai postat, dimpotriva, poate fi foarte util multor persoane, dar cred ca majoritatea celor de aici stiu sa foloseasca un client FTP.

Ar fi perfect daca ar traduce cineva niste tutoriale din engleza...

Link to comment
Share on other sites

@PassMan Nu cred ca sa folosesti un client ftp este un lucru uimitor si necesita instrunctiuni de utilizare, in fine felicitari pentru initiativa si incearca data viitoare sa gasesti un subiect mai interesant.

@Nytro Cred ca este un lucru elementar sa stii engleza ca sa te poti descurca pe internet, mai ales in domeniul securitati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...