Jump to content
SticKyWoX

Spatiu optim Dual-OS

Recommended Posts

Azi m-am hotarat sa-mi formatez tot HDD`ul si sa-mi instalez Ubuntu 11.10 si Windows XP SP3 (Mi-as fi instalat Windows 7 dar nu am o configuratie foarte buna.).

HDD-ul meu e impartit asa:

  1. Ubuntu
    • 50 GB ext4 Primary
    • 20GB Swap

[*]Windows

  • 50GB NTFS Primary
  • 350GB FAT32 Logical

Am facut bine?Ar trebui sa mai schimb ceva?

Edited by SticKyWoX
Link to comment
Share on other sites

Azi m-am hotarat sa-mi formatez tot HDD`ul si sa-mi instalez Ubuntu 11.10 si Windows XP SP3 (Mi-as fi instalat Windows 7 dar nu am o configuratie foarte buna.).

HDD-ul meu e impartit asa:

  1. Ubuntu
    • 50 GB etx4 Primary
    • 20GB Swap

[*]Windows

  • 50GB NTFS Primary
  • 350GB FAT32 Logical

Am facut bine?Ar trebui sa mai schimb ceva?

Salutare

Incearca sa pui swap-ul de 4 maxim 5 GB! (am Ubuntu si RedHat si am swap de 4 GB- merge excelent)Cu siguranta nu e nevoie asa de mare! Si la partitiile de windows incearca sa schimbi partitia de 350GB FAT32 in NTFS. Funtioneaza mult mai bine NTFS datoriita marimii pe care o are.

Daca mai ai nelamuriri scrie aici sau imi dai un PM!

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Incearca sa pui swap-ul de 4 maxim 5 GB! (am Ubuntu si RedHat si am swap de 4 GB- merge excelent)Cu siguranta nu e nevoie asa de mare! Si la partitiile de windows incearca sa schimbi partitia de 350GB FAT32 in NTFS. Funtioneaza mult mai bine NTFS datoriita marimii pe care o are.

Daca mai ai nelamuriri scrie aici sau imi dai un PM!

Swap`ul o sa-l las asa,cat despre FAT32->NTFS,asa o sa fac.Am citit acum ca FAT32 are multe limitari.

Link to comment
Share on other sites

Eu merg pe principiul ca un swap mai mare se umple intradevar mai greu dar se si goleste mai greu! Bine asta e parerea mea! Daca esti in faza de testing la Ubuntu e ok! Iti recomand Ubuntu 10.04 LTS - parca e mai stabil si gaseste repositories cam la tot ce ai nevoie!

Ok,m-ai convins,o sa refac swap-ul la 4,5 GB.Raman pe ultima versiune,am incercat si 10.04 xD.

Link to comment
Share on other sites

@SticKyWoX: Ce memorie ai ?

Pune swap 512-1024 mb, doar sa fie. Si in Linux setezi "vm.swappiness=0".

Odata ce-ti face swapping si nu se foloseste de memorie si buffere, iti merge extrem de greu.

Pe acelasi disc este OS-ul, swap-ul ala cu 15MB/s read nu te ajuta cu nimic, mai rau te incurca.

Bandwidth la memorie este de GB/s intregi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...