Jump to content
aelius

Vanzari carti diverse

Recommended Posts

Salutari,

Am observat o crestere a ofertelor de genul 'Vand eBook ... metoda de facut bani' sau alte oferte diverse in care se vand carti. Pentru ca 90% sau mai bine din ofertele de genul sunt tzepe inspirate din site-urile americanilor cu un singur index, propun sa se dea ban la toti utilizatorii care incearca sa vanda carti. (Sau eventual sa fie o restrictie)

Ca argumente, as aduce urmatoarele:

- Cartile ar trebui sa fie gratuite. Accesul la orice carte sa se poata face fara restrictii. Fiind un forum 'hacking like', informatia ar trebui sa fie gratuita. De asemenea, cultura asta spune ca membrii comunitatii se ajuta fara a cere foloase materiale. Puteti lua ca exemplu pe M2G, care a stat 3 zile sa uploadeze 50 GB de carti, sau pe expl0iter. Ori pe Nytro, care din cate vad, este cam singurul care zilnic pune cate ceva in sectiunea tutoriale. S-au uploadat in total peste 100 GB de ebooks si s-au pus pe un subdomeniu unde nu avem nici macar un link de reclama.

- Posibilitatea de a fi teapa este foarte mare la cartile astea.

- Forumul nu este taraba de piata.

- Exista sectiunea tutoriale pe forum. Fiind vorba de un tutorial, ar trebui sa fie postat acolo orice ebook de genul.

Nota pentru administratori: Se poate face un sondaj de opinie eventual.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad corectitudinea in asta, adica omul a stat si a scris ceva, de ce ar face public pentru toti ratatii, toti care nu fac nimic constructiv ar avea acces la cartea/produsul omului, unii de care nici macar nu ai auzit!

Daca cineva considera ca produsul omului e de rahat atunci sa posteze in topic-ul omului si sa isi exprime civilizat parerea si sa aduca argumente!

Eu unul in caz ca se ajunge la vot, o sa votez nu!

Link to comment
Share on other sites

@tex: Pe web informatia/cunostintele inseamna putere! aceasta putere nu o poti da oricui, ca nu vine orice incepator, gaseste un tutorial pe forum, face ceva bani. si dupa gata, eventual cheama alt incepator si tot asa...

Eu cred ca ar trebui sa, se faca un grup de genu "1337" cu o sectiune pe forum care sa fie accesata doar de ei ( de genu "area 51" ). Membrii acesturi grup se fac pe baza de cerere.. cine vrea in grup sa faca o cerere de aderare in care sa zica de ce vrea acces la acea sectiune + cunostinte + etc. si moderatoru decide daca il accepta sau nu.. (aici vorbesc de carti si etc. vandute/carti importante si etc.) ca in rest carti pentru limbaje de programare si how to, sunt binevenite la tutoriale si sunt perfect de accord cu tine tex!

Asta e parerea mea, si il impac si pe tex care vrea ca, informatia sa fie libera, dar si pe benny care vrea sa fie selectiv...

-Cheers

Link to comment
Share on other sites

Tutorialele care se vand acum pe forum ar trebui verificate de unul din administratori.

Doar dupa ce li se atesta originalitatea si eficienta, ar trebui sa fie aprobate.

Asta e un fel de joaca, eu sa fiu admin nu as sta sa verific, ar trebui pe baza de review-uri, crezi ca e bun atunci cumperi/nu crezi ca merita nu cumpara!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...