Jump to content
Guest expl0iter

Pedeapsa exemplara pentru un student acuzat de piraterie online. Risca acum 10 ani de

Recommended Posts

Guest expl0iter

Un student britanic risca sa stea 10 ani intr-o inchisoare americana de maxima securitate, dupa ce a furnizat pe site-ul sau linkuri prin care utilizatorii puteau descarca gratuit filme si emisiuni.

Richard O’Dwyer are 23 de ani si a fost arestat in noiembrie 2010, iar acum instanta a decis sa fie extradat in Statele Unite, unde risca sa stea dupa gratii timp de 10 ani, pentru piraterie.

Potrivit instantei, tanarul castiga lunar aproximativ 15.000 de lire sterline, din publicitatea postata pe site-ul sau, TVShack.net.

Familia tanarului si avocatul sau considera insa ca decizia de extradare este exagerata, pentru ca baiatul nu a comis acte de terorism sau vreo crima infioratoare, prin urmare ar putea fi judecata in Marea Britanie.

In prezent, legea britanica prevede extradarea in Statele Unite a propriilor cetateni, daca acestia au comis infractiuni care au adus prejudicii SUA.

O pedeapsa exemplara a primit si tanarul autist Gary McKinnon, care va sta 60 de ani la inchisoare in SUA, dupa ce a accesat ilegal serverele Pentagonului si ale NASA, in speranta ca va gasi dovezi ale existentei extraterestrilor.

src: stirileprotv.ro

Link to comment
Share on other sites

Decat sa stau 60 de ani in inchisoare mai bine ma sinucid...totusi,pana la urma nu cred ca a reusit sa faca nimic,deci de l-ar pedepsi in halu' ala?Doar pentru ca a avut destula minte incat sa acceseze ilegal servele Pentagonului si ale NASA?Mi se pare aiurea,daca Gary McKinnon are sa zicem de exemplu peste 20 de ani nu cred ca va ajunge sa-si ispaseasca pedeapsa:))Am mai auzit cazuri in care erau condamnari peste 100 de ani(nu mai stiu sigur in ce tara),ceea ce mi se pare foarte aiurea.Parerea mea e ca decat sa ii dea o pedeapsa asa aiurea,m-ai bine l-ar omora

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...