Jump to content
Skribul222

Eroare instalare windows 7 ultimate

Recommended Posts

am patit si eu la fel si am facut urmatoarele:

1. verifica daca ai stick conectat in pc.

2. verifica daca hdd`ul e conectat bine.

3. intra in bios seteaza la boot first dvdrom`ul, second hardul.

asa am rezolvat eu problema, sper sa iti fie de folos :)

Nu am stick in calculator, hdd'ul e bine conectat, si in bios am scos hardul si lasasem doar dvdrom-ul. si Imi dadea eroarea "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot devide and press a key"

Si inca imi da eroarea asta:(.

Edited by Skribul222
Link to comment
Share on other sites

Daca nu stiti nu va mai dati cu parerea va rog:

Nu am stick in calculator, hdd'ul e bine conectat, si in bios am scos hardul si lasasem doar dvdrom-ul. si Imi dadea eroarea "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot devide and press a key"

Si inca imi da eroarea asta.

Eroare asta ti-o da cand nu vede hardul.

Daca nu vede hardul degeaba vede suportul dvd/cd sau altele daca nu are unde sa incarce informatia.

Daca tu ai zis ca ai scos hardul din lista asta e problema,baga-l inapoi si ai grija ca in tabul "boot" din bios sa ai dvd romul primul si hardul al 2 lea in ordinea de bootare si dai save exit si asta e:).

Link to comment
Share on other sites

Salut, am incercat de azi dimineatza sa imi reinstalez windowsul dar cand il "oblig" sa buteze de pe cd imi zice "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot devide and press a key" si orice tasta apas imi spune la fel de n ori.
Este posibil ca DVD-ul cu windowsul sa nu fie bine facut.

Asa-i!

Eu asta il folosesc:

Login

Asta folosesc si eu de destul timp, + Win 7 Loader by Daz (tot pe FL se gaseste)

Eroare asta ti-o da cand nu vede hardul.

Daca nu vede hardul degeaba vede suportul dvd/cd sau altele daca nu are unde sa incarce informatia.

Daca tu ai zis ca ai scos hardul din lista asta e problema,baga-l inapoi si ai grija ca in tabul "boot" din bios sa ai dvd romul primul si hardul al 2 lea in ordinea de bootare si dai save exit si asta e:).

De fapt, eroarea o da pentru ca sistemul nu gaseste niciun fisier de bootare. Daca n-am hardisk, da' am CDrom, pot boota. Ca nu pot instala ..e alta treaba.

Faza e urmatoarea..probabil lista de prioritate la bootare e gen: cd-rom , apoi harddisk. Cand sistemul verifica cd-rom si-si da seama ca nu are informatiile pentru bootare, trece la urmatorul element din lista si face aceeasi verificare si tot asa. Pana gaseste ce-i trebuie

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine e sa i-ti faci un stick bootabil cu win7. foloseste win to flash e nemaipomenit, gasesti pe google, e free. eu asa am instalat win7 fara probleme. nu te mai chinui daca nu i-ti vede dvd wr. cand bootezi de pe usb, intai dai sa booteze in text mode si dupa aceea ii dai in gui mode. e foarte simplu de instalat de pe usb.

Edited by joy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...