Jump to content

Recommended Posts

Am chef s? instalez unul nou, pe care sper s? r?mân definitiv. Voi s? în?ira?i aici ?i da?i câte m?car câte un argument pentru fiecare.

Nu conteaz? la ce task-uri exceleaz? anume, vreau unul bun în general care s? fie folosit ?i des dpdv profesional(la nivel enterprise).NU m? intereseaz? chestiile ce ?in de web developement ?i design.

Pân? acuma am folosit: SUSE, Debian, Ubuntu, Slax, Backtrack, CentOS.

Deoarece nu m? pot decide pe care s?-l înv?? bine ?i nu pun condi?ii diverse(e prea greu, etc), v? cer p?reri.

Mi se par interesante din diverse motive: FreeBSD, RedHAT Enterprise(care din câte am în?eles e al naibii de scump? licen??), Slackware, Solaris, Oracle Enterprise .

M-am s?turat s? tot experimentez deoarece am un amalgam de comenzi în cap de la diverse versiuni ?i nu r?mân cu ceva solid pân? la urm?.

Mersi pentru idei!

Link to comment
Share on other sites

Pune intrebarea asa : ce linux te avantajeaza ? la ce o sa-ti foloseasca ?

Care e finalitatea faptului ca tu inveti linux ?

Let's talk money.

Ia la purecat bestjobs.ro si hipo.ro si vezi ce linux se cere ;) Ce anume din linux.

Daca vrei, pot sa intreb 2 prieteni ce folosesc la lucru.

Link to comment
Share on other sites

@ WildChild

Red Hat Enterprise Linux

Support Levels | Product Information

2-sockets (15 LPARs)

Standard Subscription (1 year)$2,700 , Premium Subscription (1 year)$4,300

4-sockets (30 LPARs)

Standard Subscription (1 year)$5,400 , Premium Subscription (1 year) $8,600 ? WTF

Link to comment
Share on other sites

Unix nu e prea recomandat pentru home use..

deci cade totul pe linux..

iti recomand cu caldura arch linux(daca vrei sa inveti linux cu adevarat).

Arch Linux is an independently developed, i686/x86-64 general purpose GNU/Linux distribution versatile enough to suit any role. Development focuses on simplicity, minimalism, and code elegance. Arch is installed as a minimal base system, configured by the user upon which their own ideal environment is assembled by installing only what is required or desired for their unique purposes. 

EDIT: M-am grabit cu raspunsul fara sa citesc..

Deci , degeaba inveti o tona de comenzii daca nu sti ce fac ele defapt..trebuie sa incepi cu baza..sa iti dai seama cum functioneaza un os..Defapt,

e chiar epic ce scriu , pentru ca habar nu am cum functioneaza un os..dar presupun ca asta e modul corecta catre 'iluminare'.

Edited by prime_edoced
Link to comment
Share on other sites

Asta e o intrebare subiectiva.

Iti recomand doua distributii:

Debian (Iti usureaza munca aptitude cu aplicatii precompilate descarcate de pe serverele lor. Package .deb)

Slackware (Aici ramai la varianta de compilare a aplicatiilor. Esti nevoit sa inveti Linux, pentru ca altfel nu ai sanse mari sa realizezi ceva)

L.E.: Probabil ce ti-am recomandat sunt gen cer-pamant, dar depinde de nevoile tale.

L.E2: Daca te ajuta: http://www.zegeniestudios.net/ldc/

Edited by totti93
Link to comment
Share on other sites

Momentan, încerc s? aflu mai multe detalii despre CentOS, deoarece se folose?te destul de mult într-o firm?, este free ?i provide de la Red HAT.

M-ar interesa mai mult pe partea de administrare de sistem.

Orice sfat mai este binevenit!

CentOS se foloseste destul de mult, este bun pentru diverse servere,si este destul de stabil.

Aici e o problema, pentru ca sunt foarte multe distro-uri, ai de unde alege, fiecare dintre cei care au postat in thread si-au spus parerea personala, trebuie sa iei fiecare distro in parte si sa il verifici.

Eu iti recomand Slackware.

Edited by PassaMan
Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la mediul enterprise eu zic sa cauti pe ce distributii "ruleaza optim " Oracle si SAP. Nu cred ca ai sa gasesti in productie Oracle instalat pe bluewhite-linux sau pe funduntu //nu am nimic cu distributiile astea 2 e doar un exemplu.

Eu personal m-as axa pe 2 distributii RedHAT(Cent OS) si Debian , daca le stapanesti pe acestea "restul" vine de la sine.

Edited by jojo123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...