Jump to content
snoopeu

C++

Recommended Posts

Salut!!sunt un pustan de 17 ani care stau si iau program de pe acest site de mai bine de 2 ani .... dar m-am hotarat decat sa va fur munca mai bn incep sa invat limbajul C++ si sa le creez singur dupa sa le postez aici....dar problema la mn este ca am gasit undeva toate capitolele in romana dar nu prea pot sa le inteleg:( ... si rog pe cineva (care stie programu) sau orice persoana sa-mi dea un tutorial poate mai bun si mai simplu pentru incepatori....

nu am citit regulamentul .... daca nu am voie sa postez asa cv aici ma scuzati si va rog sa nu dati ban...o sa sterg topic-u daca voi fi anuntat de voi.....respect

Link to comment
Share on other sites

da...cam asa fac si eu ...nu am citit toata cartea....m-am apucat de putin timp de ea....dar problema este ca nu inteleg toate codurile...si citesc degeaba....cv de gen-u asta

class Point

{

unsigned x, y;

unsigned long Arie()

{

return x * y;

};

unsigned GetX();

unsigned GetY();

void SetX(unsigned X);

void SetY(unsigned Y);

};

unsigned Point::GetX()

{

return x;

}

unsigned Point::GetY()

{

return y;

}

void Point::SetX(unsigned X)

{

x = X;

}

void Point::SetY(unsigned Y)

{

y = Y;

}

nu stiu cum sa pun alea sau ce sa face aici ca nu zice mai mult de atat ..

Link to comment
Share on other sites

Whoa whoa whoa tu te-ai bagat deja in clase :)). Pentru inceput descarca un compilator (mingw) de preferat si cu IDE inclus ca Code :: Blocks, e si cross-platform. Intri pe cplusplus.com si de acolo te duci la tutorial, o iei usor inveti tipuri de date primitive, variabile, cum sa te joci cu memoria sa faci chestii simple ca si pe un calculator de buzunar, apoi inveti sa interactionezi cu utilizatorul prin consola, sa lucrezi cu fisiere, lucruri de genul, apoi te descurci tu. Cand vrei sa aprofundezi si sa citesti mai multe despre o biblioteca/clasa/functie ai acolo reference. Ceva materiale gasesti aici, incepe cu alea care au mai putine pagini :), dar tot ce gasesti pe site e de ajuns, oricum inainte sa te bagi direct in invatat citeste putin (tot acolo) despre limbaj, cum lucreaza el, la ce te ajuta (daca te ajuta), de unde provine, cum sa incepi cu el, etc.

Totusi daca vrei sa-ti formezi asa o idee mai abstracta pe ansamblu poti incepe cu Python, descarci interpreterul si testezi direct in el bucati de cod la fel cum ai scrie comenzi in shell.

Link to comment
Share on other sites

multumesc mult cmiN , skull si tie Gecko ...este adevarat ce spui Gecko dar nush singur nu cred ca o sa reusesc...eu vreau sa ajung cv de genu fostului membru rst care a ajutat la creare RST ..cel care a spart NASA si GOOGLE :))....deci nush dak am voie sa postez id aici...dar incerc.....daca e cv interzis o sa sterg postu.... id: un_baiat_ca_eminem si va rog sa-l luati si sa ma sfatuiti pe mess daca se poate si daca vreodata sa am nelamuriri sa pot sa va intreb...multumesc....RESPECT!!

Link to comment
Share on other sites

ma refer in programe....stiu sa bag windowsu`ri sa vad ce are pc de nu merge sa`l repart etc....stiu si eu cat de cat sa misc mousu .... dar ma refeream in programe sa creez sa fac chestii dastea....astea nu am facut niciodata...si daia vreau sa invat...eo ce umblu q radmin shi serveru lui q keylogger shi chestii dar vreau sa invat sa umblu in c++ sai php sau altele....ma intelegi ?

Link to comment
Share on other sites

ma refer in programe....stiu sa bag windowsu`ri sa vad ce are pc de nu merge sa`l repart etc....stiu si eu cat de cat sa misc mousu .... dar ma refeream in programe sa creez sa fac chestii dastea....astea nu am facut niciodata...si daia vreau sa invat...eo ce umblu q radmin shi serveru lui q keylogger shi chestii dar vreau sa invat sa umblu in c++ sai php sau altele....ma intelegi ?

Din curiozitate fara sa te superi ce varsta ai ?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, cel mai usor se invata un limbaj de programare daca ai o idee despre pseudocod. Dupa ce inveti putin despre algoritmi intelegi mult mai repede un limbaj ca C++. In definitiv cand programezi mai intai concepi programul in limbajul tau dupa il transpui in C++.

Link to comment
Share on other sites

Acuma ca sa dau si eu un reply ontopic, sfatul meu (desi contra-intuitiv) este sa pui mana pe o carte de linux Nu retardari de-astea cum inveti pe la ECDL, sloboz, o carte calumea care sa acopere si cacaturi de-astea elementare, si ceva sysadmin. Nu te ajuta in mod direct sa-ti imbunatatesti calutatea codului sau asa, da te ajuta sa-ti formezi o imagine de ansamblu despre cum functioneaza chestiile, si asta se reflecta cumva (indirect) si in felul in care scrii cod, sau in care vorbesti cu altii despre calculatoare. Adica sa-ti iei o carte de care m-am chinuit eu sa explic, sa o pui pe calorifer in baie si sa citesti cate 2-3 pagini cand te caci. Si pentru asta recomand "Linux+ guide to linux certification" . Eu am pus mana pe editia a doua care e destul de veche (2002-2004, sloboz, pe-acolo) da am invatat o gramada de chestii din ea.

Si pe langa asta, (eu aplic asta mereu la cartea care-am pomenit-o mai sus), sa citesti fiecare capitol de doua ori. Pe mine personal ma ajuta, fiindca is curios ce mai pot sa invat, plm, si prima data cand citesc citesc fugarit, si sunt detalii care imi scapa.

SI, ultima chestie, pana aduni vreo 3-4 ani de scris C/C++, daca iti ofera cineva o carte in care se abordeaza STL da-i cu bocancu in gura, fute-i mama, trimite-i sora la produs si da-i foc la casa. STL e pentru developeri care stiu ce fac dar vor sa economiseasca timp. Nu zic sa reinventezi roata (desi daca te ajuta sa intelegi mai bine, poti sa reinventezi ce vrea pula ta), zic sa aduni ceva experienta pana incepi sa folosesti tot felu de chestii de-astea care te fac sa fii code-monkey.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...