Jump to content
albertynos

semnal wireless

Recommended Posts

Salut,

Stau la hotelul x la etajul 4 si nam semnal deloc, nici macar nu vede reteaua....cand cobor jos la parter am 2 maxim 3 liniute semnal (nustiu unde drq au pus astia routerul)

In fine, exista vreo posibilitate vreo antena ori ceva de genu cu care captez semnalul din camera.

Am fost in mall si au tot felul de boostere si etc....mie imi trebuie ceva concret.

So recomandati-mi ceva.thank's

Link to comment
Share on other sites

in multe hoteluri din ro se specifica ca ai semnal de internet doar la parter nu si in camera.

nu ai ce face decat sa iei un stick usb (vodafone, rds, etc) si sa te conectezi la net de pe stick (daca ai semnal la stick)

toate aparatele pe care le gasesti in magazine iti vor mari emisia de la ruter (care e al celor de la hotel deci nu te poti atinge de el) nu am vazut nici un aparat sa iti poata marii receptia (adica sa aiba treaba cu laptopul tau)

Link to comment
Share on other sites

Cam 175-195 ron sau ...afara e in jur de 35 euro.

luat de pe amazon.de m-a costat 17E, dar a meritat fiecare banut. Pe langa proprietatile "speciale" chiar se cunoaste si la semnal. in zona de blocuri unde locuiesc a gasit mult mai multe retele, precum si semnalul avut catre cele pe care le vedeam s-a imbunatatit.

Pt. o mai buna receptie poti modifica atat routerul cat si placa de retea (sau chiar amandoua), dar daca nu ai acces decat la placa, ia una de cel putin 1000 mW si sigur o sa ai semnal mai bun (nu e garantat ca vei vedea reteaua hotelului, dar sunt sanse).

Link to comment
Share on other sites

Cu un Alfa AWUS036H de 1000mW am prins semnal de la o retea aflata la aproximativ 500 de metri distanta, cu 3 blocuri intre mine si router. Totusi, semnalul nu era foarte stabil. La altele mai apropiate, chiar si cu obstacole, semnalul era stabil. PS: cu antena de 9dbi.

Pentru cei interesati, pachetul e acesta: H-Luxury: kit AWUS036H V5 + accesorii - Alfa Network

Foarte avantajos.

Link to comment
Share on other sites

Daca era bun cum il lauzi nu il vindeai.Nu te supara,ala este un stift,o chinezarie.Poti incerca sa pacalesti pe altul si sa-l vinzi,ai tot dreptul,dar si eu am dreptul sa spun ce stiu despre aparatul ala,nu merita nici macar 1 leu.

Cel mai bun adaptor este Alfa de 1 w cu chipset rtl 8187L,nu cele de 2 w si nici alta marca cu acelasi chipset.

Baiatul asta mai sus,gwydion are dreptate,ala este un adaptor wireless care merita orice ban.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...