Jump to content
virusz

Ce este un Website (site)

Recommended Posts

Website (sau web site, site) este un cuvant compus, provenit din limba engleza, ce desemneaza grupul de informatii (scrise si vizuale), prezente pe Internet sub forma unor pagini virtuale, ce sunt conectate intre ele prin link-uri si hyperlink-uri si denominand, reprezentand o companie, un proiect, o retea de utilizatori, o organizatie non-profit, s.a.m.d.

Orice website este creat, mentinut si tngrijit de catre un webmaster. La tnceputurile Internet-ului se accesau o tnsiruire de numere pentru a vizualiza continutul unui site. Apoi au aparut nume de domenii, care prin link-uri catre spatiile care gazduiesc site-urile au scos din uz folosirea directa a adreselor de IP. Site-urile facand referire tntre ele s-a ajuns tn timp la ceea ce numim noi azi Internet-ul.

Cuprins

* 1 Pagina web

* 2 Continutul unui site

* 3 Ortografie

* 4 Tipuri de Site-uri

* 5 Premii

* 6 Legaturi interne

* 7 Legaturi externe

Pagina web

Un website, este alcatuit de regula din mai multe pagini web. O pagina web este un document creat cu ajutorul unui limbaj de programare cum ar fi: HTML, PHP, ASP, ColdFusion, AJAX s.a.m.d., fiind accesibil prin intermediul protocolului HTTP, un protocol care transfera informatia de la server la browser. De asemenea, un website poate fi vizualizat pe orice dispozitiv conectat la Internet capabil sa afiseze informatii prin intermediul protocolului HTTP (telefoane mobile, PDA-uri, etc.)

Un site alcatuit din mai multe pagini web, are o pagina principala, homepage (eng.), de la care pleaca legaturi catre paginile interioare, secundare. Fiecare webmaster tsi stabileste propriul sistem de navigare si structura.

Continutul unui site

Un site poate contine orice tip de informatie, camere de discutii, produse si/sau servicii oferite spre vanzare, anunturi, formulare, muzica si clipuri video, imagini statice si animate, efecte speciale, meniuri dinamice si multe altele.

Daca la tnceput nu s-a pus accent pe latura estetica a unui site, acum webmaster-ii sunt din ce tn ce mai preocupati de dinamica, estetica si functionalitatea unui site.

Ortografie

In limba romana exista mai multe forme ortografice pentru acest termen. Se foloseste cel mai frecvent forma "website" cat si "web site". Alte forme mai putin comune: "site", "sait". Desi George Pruteanu a afirmat ca forma corecta este "sait", majoritatea webmaster-ilor nu sunt de acord cu aplicarea foneticii tn cazul unor termeni legate de lumea Internet-ului.

Find un cuvant relativ nou, tnca exista polemici tn ceea ce priveste o forma corecta si definitiva.

Tipuri de Site-uri

Site-urile se pot categoriza dupa o sumedenie de factori, dar principalul, ramane, obiectul de activitate. Astfel, un site poate fi: blog, portal, catalog web, magazin virtual, banca, universitate, biblioteca, enciclopedie, revista, ziar si aproape orice altceva ca de exemplu Couchsurfing.

Internet-ul contine sute de milioane de pagini web, scrise tn diverse limbi cu continut variat. in Octombrie 2006, Netcraft, o companie de monitorizare a Internet-ului care realizeaza statistici privind cresterea Internet-ului din 1995, a anuntat ca sunt 101,435,235 site-uri, fiecare cu nume de domeniu propriu si continut, fata de 18,000 site-uri in August 1995.

Premii

Sunt premii virtuale care se acorda celor mai bune site-uri dintr-o anumita categorie.

link original: http://ro.wikipedia.org/wiki/Site

Link to comment
Share on other sites


Orice website este creat, menÃ?Æ?Ã?¾inut si Ã?Æ?Ã?®ngrijit de catre un webmaster. La Ã?Æ?Ã?®nceputurile Internet-ului se accesau o Ã?Æ?Ã?®nÃ?â??Ã?ºiruire de numere pentru a vizualiza conÃ?Æ?Ã?¾inutul unui site. Apoi au apÃ?Æ?Ã?£rut nume de domenii, care prin link-uri cÃ?Æ?Ã?£tre spaÃ?Æ?Ã?¾iile care gÃ?Æ?Ã?£zduiesc site-urile au scos din uz folosirea directÃ?Æ?Ã?£ a adreselor de IP. Site-urile facÃ?Æ?Ã?¢nd referire Ã?Æ?Ã?®ntre ele s-a ajuns Ã?Æ?Ã?®n timp la ceea ce numim noi azi Internet-ul.

am o intrebare de ce mi se vede scrisul cu aceste caractere : Ã?Æ?Ã?¾ ...in loc de þ si altele...

LE: am luat si romain language patch si tot nu merge .... am facut si update la firefox am incercat si cu IE nu merge ... la mai multe topicuri imi apar aceleasi hieroglife ... si este destul de enervant !!

LE: cred ca este problema la acest forum ca vad ca in alte locuri imi merge cum trebuie !!!

intrebarea mea este daca la voi se vede la fel !!! si daca cineva stie sa faca ceva !!! pentru ca repet sunt multe tutoriale care imi apar cu aceste caractere si sunt si multe coduri sursa care tot asa apar ... hai sa zicem ca la tutoriale mai interpretez dar la coduri sursa ??????????/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...