Jump to content
ommatol04

Cum sa downloadez o harta

Recommended Posts

ok, deci vad ca pe net nu gasesc o harta asa de detaliata cum imi trebuie mie, mai exact o harta a iasului, care sa precizeze si nr blocului, asa ca m-am decis sa imi fac eu, cum ar trebui sa procedez sa fac o harta a Iasului, ceva de genu https://maps.google.com/maps?hl=ro&ll=47.15709,27.592329&spn=0.001999,0.004823&t=m&z=18 adica as putea, in vreun fel sa imi fac un fel de harta cu nr blocurilor cu tot, sau sa imi fac un fel de google maps offline, adica sa o printez la o scara f mare...

Pt un curier am nevoie

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam si la varianta asta doar ca o sa am cv de lucru+ ca as avea de facut si un index cu strazile, o metoda de download de pe google maps nu "se ecsista"?

Ba se pot downloada bucati chiar foarte mari din google maps. De ordinul miilor de pixeli; asa ca foarte mare grija la asta pt ca poate avea si cativa Gb o asemenea harta. Iar vizualizarea se face tot cu un program special pt a nu incarca inutil memoria PC-ului. Dar se poate vizualiza si cu un alt viewer daca nu este chiar foarte mare. Este un utilitar pe care-l am pe laptop si cu care am extras multe harti din google maps. Cand ajung acasa la laptop am sa revin cu numele programului.

Pana atunci vezi ce poti face cu Google Map Buddy -> Download Google Map Buddy 1.2 for Windows | Old Version.com

[EDIT]

Numele softului cu care descarc harti este GoogleOzi

website: http://www.zubak.sk/GoogleOzi/

Iar softul cu care incarc din calculator hartile care sunt foarte mari se numeste Global mapper.Are si functia de printare si, daca nu ma insel, se pot face si marcaje/adnotari pe harta si apoi salvata.

PS:

Topicului i-ar fi stat mai bine la Cereri.

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

Ba se pot downloada bucati chiar foarte mari din google maps. De ordinul miilor de pixeli; asa ca foarte mare grija la asta pt ca poate avea si cativa Gb o asemenea harta. Iar vizualizarea se face tot cu un program special pt a nu incarca inutil memoria PC-ului. Dar se poate vizualiza si cu un alt viewer daca nu este chiar foarte mare. Este un utilitar pe care-l am pe laptop si cu care am extras multe harti din google maps. Cand ajung acasa la laptop am sa revin cu numele programului.

Pana atunci vezi ce poti face cu Google Map Buddy -> Download Google Map Buddy 1.2 for Windows | Old Version.com

[EDIT]

Numele softului cu care descarc harti este GoogleOzi

website: http://www.zubak.sk/GoogleOzi/

Iar softul cu care incarc din calculator hartile care sunt foarte mari se numeste Global mapper.Are si functia de printare si, daca nu ma insel, se pot face si marcaje/adnotari pe harta si apoi salvata.

PS:

Topicului i-ar fi stat mai bine la Cereri.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...