Jump to content
mcprala

WPA Password

Recommended Posts

@TheTime ce program folosesti pt wpa? Am incercat pe calculatorul unui prieten care suporta CUDA, 1024M memorie video, am folosit oclHashcat-plus-0.081( cudaHashcat-plus32) si cauta doar 910 keys/sec! L-am folosit pe windows! Pyrith e mai rapid? Voi ce programe folositi pt crack wpa?

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu mai am laptopul acela, deci nu te pot ajuta... Dar ai putea incerca sa-ti pui Back|Track pe un stick si sa bootezi linuxul de pe stick pe calculatorul acela. Cauta Unebootin + backtrack live usb. In rest... poate gasesti pe aici pe cineva sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

Merita sa incerc poate reusesc sau poate imi irosesc timpul incercand! :) Majoritatea folosesc parole nu foarte complicate! Poate ne ajuti cu o explicatie: "( un remote total la comp in cauza, dar nu oricine poate )". Sanatate si tie si multumesc pt ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Sal

Sigur ca merita, poate ai si noroc sa dai de un pasw " facut inteligent " daca nu, capeti experienta. Referitor la remote, ma refer la controlul computerului in cauza, printrun soft care sa-ti permita sa poti " butona " calculatorul respectiv de la distanta. (ca si cum ai fi tu la klviatura lui ) Asta asa pe scurt ca in principiu, ca nu oricine poate, se refera la dotare software, intelectuala cit si din punct legislativ. ( unii au voie, altii nu ) Referitor la remote, nu toate softurile cer acordul " pentru colaborare " de ex soft gen troieni, rat, etc. si alte chesti pe care le stiu cei in domeniu. Asta asa sa avem ce discuta, cind le trebuie ceva, e simplu " ridica hdd " si problema-i rezolvata. Referitor la wpa in afara de wps (brute force ) si tehnica cu dictionare altceva pentru useri normali nu exista. Poate or aparea si alte principii mai eficiente, stiu ca exista preocupari, unii faceau cercetari sa gaseasca o legatura (se pare ca ar fi ) intre passw si ultimile 3 perechi de cifre ale mac-lui. Apropo m-am gindit, daca s-ar

" lua la mina " handsake, asa cum se face cu dezasamblorul cind vrei sa vezi cum e facut un soft in limbaj de asamblare, poate iese ceva. Passw e acolo, dar trebuie un softist sa-si piarda timpul sa vada cum e structura handshake si sa faca operatiile invers pina da de passw. In fine e mult de discutat.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Sa ne ti la curent cu noutatile din lumea WiFi! Pana una alta eu o sa pregatesc un USB cu backtrack 5 in speranta ca o sa dau de un calculator cu peste 3000 CUDA Cores :) si o sa aflu parola! Asta in cazul in care nu o sa ma ajute nimeni de aici! :(

Ca fapt divers, ati reusit sa aflati parola vreunui WPA-WPA2 prin brute force sau dictionar vreodata?

Multumesc yo7cjf pentru ajutor! Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Sal

Am incercat cindva sa postez ce noutati gaseam in domeniu, vezi de ex. postul " wifisalax 5 "

dar m-am lecuit. Vezi acolo ce fel de argumente au unii, altii cu reprosuri, ca erau ver. de testare si doar specificasem in post ca e ver beta, etc. etc. dar !? Asa ca lumea nu vrea sa auda, sau daca vor, trebuie sa dai " mura in gura " totul, ca ei nu pot cauta si incerca softul, de lene. Eu credeam ca, important e sa stii ca exista, restul fiind treaba de " 2 bani " dar uite nu-i asa. Nu mai pun nimic, doar raspund daca e ceva care cred ca ajuta. Referitor la wpa, la curiositatea ta raspunsul e da. In assemenea cazuri, succesul se datoreaza numai si numai ignorantei userului. ( care nu stie cum sa fie sau nu, un passw, cum sa seteze wps, etc.) Daca toti userii ar sti si tine cont de asemenea lucruri, sansa de a vedea un passw wpa, ar fi 0. ( sau sa ai dotari si virsta matusalemica, sau noroc mai mare ca la loterie ) Dar cum in viata proportia prosti/destepti este f. mare in favoarea primilor, exista si sanse sa poti gasi un pass. in wpa, deci cam asa stau lucrurile. Meritul iti apartine ca ai cautat, dar succesul se datoreaza altuia.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Mda,yo7,scrii frumos,dar numai teorii pe care le ,,furi" de pe la altii,fara sa fi facut vreodata dovada ca si practici asa ceva.

E usor sa furi munca altuia si sa te lauzi ca esti baiat destept ca sa creasca inima in tine,dar asa nu rezolvam nimic.

Pentru cel care a deschis subiectul asta:

Probabil ca din zecile de mii de internauti care bintuie pe internet in cautare de solutii usoare pentru a sparge o parola wifi,nu exista decit citeva zeci care si stiu sa o si faca, in practica vorbind,nu in teorie(ca unii).

Bun,o intrebare,oare crezi ca va sta cineva ore in sir,zile,sau luni de zile,sa iti scoata tie parola doar de dragul de a arata ca stie?

Nu trebuie sa o iei ca pe un afront personal,gindeste un pic,cine isi permite sa faca asa ceva,si pe deasupra si gratis?

Intreaba-l pe amicul yo7,acum 2 luni facea publicitate la o pagina care te ajuta exact cu ce vrei tu,contra cost,10 dolari,dar nu promitea nimic,chiar te aviza ca banii se pierd daca ei nu reusesc sa iti dea parola,si in 99% din cazuri ei ramineau cu banii iar clientul cu buza umflata.

Tot aici pe forum exista un calcul matematic care demonstreaza ca o parola WPA nu poate fi scoasa pe baza de dictionar decit in citeva sute de mii de ani,sau chiar milioane,iar cu ce avem noi in dotare,calculatoare uzuale,poate nici pina la disparitia planetei nu se va reusi nimic.

Bun,acuma daca ai inteles despre ce este vorba,hai sa facem un pic de inginerie inversa.

Descarca un program de generat dictionare,si gindeste.....unde locuiesti?numele strazii,orasul,cum se numeste cel care are routerul la care vrei parola,dar membrii familiei?

Cu ce echipa de fotbal tine?Ce muzica asculta?Ce numar are la masina?Care este data de nastere a lui,si a membrilor familiei lui?

Incearca sa te pui in pielea omului si sa vezi cum se comporta,si mai ales ce pasiuni are.

In decursul timpului,am gasit parole de genul ,,helboy1978".....,,12345"...,,ducadam"......,,alicia12345"..etc,si cam toate erau legate de ceva anume din viata personala a celui care a creat parola.

Exista dictionare cu toate datele de nastere incepind din anul 1950 (download pe forumul meu,cu inregistrare in prealabil) dar exista si dictionare cu toate numerele de telefon (spania in cazul meu) ori unele cu toate numerele de inmatriculare ale masinilor,si tot asa daca vei cauta vei gasi ceva sa te ajute.

In orice caz,cel mai important este modul in care gindesti cind vrei sa creezi un astfel de dictionar,nu puterea de calcul a unui calculator,pentru ca la nivel de utilizator casnic nu vei gasi nimic performant.

Mai trebuie sa tii cont si de faptul ca o parola WPA-WPA2 poate avea foarte multe caractere,dar stim ca lumea pune parole scurte,din comoditate,insa o parola scurta poate fi de genul ,,marian12041978" si asa ceva nu vei reusi sa spargi cu un procesor de 2..3 Ghz si 40.000 de parole pe secunda nici in 1000 de ani.

Facem un pic de matematica? Parola are 14 caractere,ridicat la puterea 14,si impartit la 40.000 parole pe secunda=rezultat cu 18 caractere(17 zerouri)...........deja ma doare capul.

Ca sa inchei ca nu mai am cafea,si trebuie sa imi fac,daca vrei sa scoti parola aia,intra in pielea celui care are routerul si incearca sa creezi tu un dictionar cit mai mic si mai util,altfel nu are rost sa muncesti,decit poate ca sa inveti si sa ajungi la concluzia mea,e mai ieftin sa iti pui internet de la un ISP.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Dau o cafea eu pt timpul acordat! ;) Deci metoda asta, prin capturarea handshake-ului si apoi facand brute force e buna in teorie, dar in practica poate dura...! O sa incerc sa aflu cat mai multe informatii despre "Ioana" :D si poate reusesc! Am incercat sa obtin parola si dintr-o ambitie , eram curios sa vad daca altii pot sa afle parola unui wpa!

In cazut routerelor de exemplu Romtelecom din Romania, nu are acces nimeni la lista cu parolele routerelor? Am o aplicatie pt iPhone care are baza de date cu parole a catorva routere din anumite tari :

? WLAN_XX. (Only for Spain)

? SpeedTouchXXXXXX. Thomson router. Found in several countries.

? ThomsonXXXXXX. Thomson router. Found in several countries.

? BTHomeHub-XXXX. Thomson router. Found in UK.

? INFINITUMXXXXXX. 6 digits. Thomson router. Found in Mexico.

? EircomXXXX XXXX. Found in Ireland.

? Bbox-XXXXXX. Thomson router. Found in France.

? DMAX XXXXXX. Thomson router.

? Orange-XXXXXX. Thomson router. Several countries.

? Dlink-XXXXXX. D-Link routers. Several countries.

? Alice-XXXXXXXX. Alice routers.

? Fastweb-1-XXXXXXXX. Fastweb Routers Version 1.

? CytaXXXXXX. Thomson router. Several countries.

? TN_private_XXXXXX. Just found in Sweden.

? WLANXXXXXX. Ya.com Routers.

? WiFiXXXXXX. Ya.com Routers.

? YACOMXXXXXX. Ya.com Routers.

? WLAN_XXXX. New Movi*tar routers.

? JAZZTEL_XXXX. New Jaz*tel routers.

? INFINITUMXXXX. Except 2wire routers.

? BigPondXXXXXX (Australia).

In functie de model si de adresa de mac, iti arata parola PRESTABILITA pentru routerul respectiv! Daca parola a fost schimbata, nu o sa te poti conecta! Ideea e buna mai ales ca multi isi lasa parola trecuta pe spatele routerului (din cati cunosc eu care au routere la romtelecom, toti au parola routerului, nu si-au schimbat-o).

Multumesc TheTime, bruttus139, yo7cjf si celor care au avut si au bunavointa sa ajute, sau sa raspunda civilizat la un Thread!!!

Link to comment
Share on other sites

Pentru parolele default,adica cele cu care vin routerele din fabricatie,exista in wifiway o aplicatie numita multiatack,care scoate orice astfel de tip de parole,wep,wpa,wpa2, la nivelul Spaniei,dar in Ro nu cred ca va functiona.

Fiecare din marcile mai sus mentionate,au deja inclus un generator automat de parole,dar cum am spus,in wifiway,nu am cunostinte daca si in BT.

Daca parola a fost schimbata,sau numele retelei,atunci poti sa iti iei gindul de la asa ceva,nu va functiona.

Fara handshake nu poti scoate o parola wifi wpa sau wpa2,in nici un caz,deci obtinerea lui este obligatorie.

Nu iti ramine decit varianta expusa mai sus,inginerie sociala,multa munca,rabdare,si un pic de noroc,altfel poti sa incepi deja sa iti cauti un ISP ieftin si sa iti pui internet legal.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa vin in sprijinul celor care au nevoie de dictionare si nu stiu sa si le fabrice singuri,pot sa va ajut eu direct incercind sa creez citeva in functie de datele pe care mi le oferiti,si sa le uploadez pe forumul meu unde am spatiu nelimitat(aici din pacate nu pot uploada nici poze).

Imi scrieti aici cam tot ce stiti si banuiti despre reteaua respectiva,si proprietarul routerului,nume retea,eventual MAC adress cu toate ca asta nu prea foloseste in cazul wpa,si eu va creez dictionare,vi le impart in fisiere mici,de 50,100Mb,si vi le public la mine.

In orice caz,incercati sa aflati cit mai multe despre cel care detine routerul,si tot cel inconjoara,nume de strada,de cartier,de oras,numele lui,al copiilor,al mascotei,etc,etc.

Nu va asteptati sa primiti dictionarul in citeva minute de la publicarea datelor necesare,este o operatie care poate dura,prima data creearea lui,apoi uploadul,si la final downloadul vostru.

Daca stiti sa-l creati,atunci putem sa colaboram cu exemple,pentru creearea lui,doar sa spuneti ce stiti despre retea si cel care o are,si fiecare vine cu idei despre cum am gindi fiecare o parola tinind cont de datele pe care le avem.

ps:

nu stiu daca nu cumva trebuia sa editez postul de mai sus,o regula destul de ciudata in opinia mea,dar daca da,cer scuze,nu e rea intentie,pur si simplu sint obisnuit altfel,si mi se pare un pic pe dos sa editez un post de ieri,mai ales ca eu,urmaresc normal sa vad daca apar mesaje noi dupa ora la care sa scris,si rareori ma loghez si intru in vreo sectiune ca sa vad daca sa schimbat ceva.

Edited by bruttus139
reg
Link to comment
Share on other sites

Sal

Referitor la wpa si passw ( prin brute force sau dic. ) cred ca lucrurile-s lamurite, pentru userul obisnuit. Succesul se datoreaza 99,9% existentei proportiei " alea foarte mari " care exista in lume. Am incercat si eu de curiozitate " Ioana " dar n-am dat de " cuvintu lu D-zeu " poate o fi careva sa-l aibe in dic. si sa-l afli. Practic postez ca-s pomenit mai sus si as vrea sa aflu prin ce rationamente Brutt..... ajunge numai la concluzii de alea bune. De ex. E usor sa furi munca altuia si sa ....blah.... si altele ce ma privesc direct si nu le mai scriu. Vino cu exemple, cu argumente si nu cu ce crezi sau intelegi tu. Faceam reclama...... blah .... asa ai inteles tu, in calitate de ce faceam reclama !? (unde indemnam, confirmam, sfatuiam, etc.) Sau intelegi ca si mai sus cind spui " e mai ieftin sa iti pui internet de la un ISP " ca mcprala de aia vrea sa stie, de parca alte motivatii nu mai exista si asta ar fi singurul lui scop si ai si tras repede concluzia aia " inteligenta "

Ce sint in stare sa faca unii si altii e treaba lor si nu grija ta. In fine foarte pe scurt asta e.

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Amice,eu sint un batrin scortos,ciufut,increzut,arogant,sau cum vrei tu,dar in comparatie cu tine,pe rpc,pe rst,pe profesionales,si altele,nu fac afirmatii,nu vorbesc in dodii,si nici nu cred in zmeul cel urit,eu fac probe,testez,si daca sint prost si nu obtin rezultate,continui sa caut,dar cind le obtin,fac poze,si le pun peste tot sa invete cine vrea,asa ca scuteste-ma cu teoria ta adventista de doi lei.

Daca esti smecher si scrii a aparut wifislax 5 crezind ca vei fi cel mai cautat dintre muritori,cind de fapt ai vrut sa creezi o confuzie,si ca in realitate este vorba de wifislax 4 v 3 sau etc,atunci ti-ai luat teapa de rigoare,si la final o intorci ca la Ploiesti,ca nu domne' stai sa vezi ca eu ma refeream la a 5 zi de la wifislax,asa ca te rog,cauta prosti in alta parte.

Imi pare rau ca nu pot sa-ti dau ban si aici,nu faci nimic pe nici o pagina,doar intrigi,speculezi,aiurezi,dar ceva real,de folos cuiva nu faci.

Link to comment
Share on other sites

Sal

Credeam ca ca vi cu explicatii la afirmatiile facute anterior, dar faci altele noi si tot asa aiurea, faci tot felu de comparati, cum crezi sau ai vrea tu. Eu n-o mai lungesc , tu esti cel care vi pe unde vezi ca postez si faci remarci, la si despre mine, etc. si barem sa fie asa cum zici. Uite cum e cu wifislax 5 si nu cum zici tu.

Uite aici

wifislax-4

wifislax-4.1

wifislax-5

etc. etc.

Este trecut sau nu exact asa pe pagina aia, eu l-am botezat / rebotezat sau creatorii softului ?

Cum e cu intorsu, cind tu ziceai ca nu exista wifislax 5 etc. mai citeste de citeva ori si de la inceput sa intelegi corect si nu cum vrei tu. Unde spuneam eu " stai sa vezi ca eu ma refeream la a 5 zi.....blah.... " Te legi de nimicuri si emiti numai concluzii de ale " bune " despre altii, In loc sa raspunzi topicului sau intrebarilor ce iti sint adresate si doar atit, cum ar fi civilizat si corect tu faci afirmatii, care multe n-au nici-o treaba cu subiectul. Chiar de aduci argumente contradictorii, dar daca sint corecte, nimeni nu se poate supara, ( doar timpitii ) ceilanti, dimpotriva. Dar nu veni cu jigniri si face tu caracterizari diversilor useri. Cum sa te scutesc si sa ma duc in alta parte !? cind doar numai tu, cind vezi un post al meu, incepi sa vi cu argumente " destepte " la adresa mea, indiferent de subiect. Nu m-ar supara deloc, daca ar fi o discutie tehnica. Atunci cum sa te scutesc cu prezenta !? Tu judeci cind scrii ? Da tu solutia, cum sa procedez !? in atare situatie !? Eu niciodata n-am procedat asa cu nimeni. Probabil tu ai ceva ( in singe, in adn ) care nu te lasa, sau mincarici precum maimuta si nu te poti abtine. In fine n-am raspuns la tot ce scri mai sus, (multe presupuneri etc.) consider incheiata discutia

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Ai stricat topicul baiatului cu apropourile tale,si vad ca inca mai continui.

Nu ma intereseaza viata ta prietene,fa ce vrei si pe unde vrei,si nu,nu eu vin dupa tine pentru ca nu esti vreo persoana importanta care sa imi merite atentia,tu vii dupa ce scriu eu pentru ca esti interesat,si pentru ca nu ai gasit in alta parte informatiile,sau nu la fel de bine explicate,pentru ca pe unde scriu eu,sint ori moderator ori admin,tu esti ca si aici un user fara nici un fel de merite,nu produci nimic care sa atraga lumea.

Mai pe romaneste spus,eu vreau sa ma fac cunoscut prin munca,si cum pierd o gramada de timp,sa testez,sa public,si sa imi fac publicitate,mi se pare ca e dreptul meu sa imi apar munca,utila pentru unii,necesara altora,si fara importanta pentru altii.

Asa ca nu te mai tine de curul meu si nu mai tot bate apropouri ca eu te jignesc,ca eu ma iau de tine,ca tu esti alibaba dar nimeni nu te crede,si altele de genul,pune mina si munceste,si cistiga respectul sau injuraturile celorlalti.

Crezi ca mie mi place cind ma injura cite unul pe unde scriu,sau cind vad cite un ratat arogant ca isi bate joc de munca mea,poti sa fii sigur ca nu,dar o tiu pe a mea inainte,din miile de persoane care m-au citit vreodata,am reusit sa adun in jurul meu o mina de oameni cumsecade,civilizati,si inteligenti,si daca nu ramineam decit cu un prieten si tot eram multumit,asta insemna ca munca mea intereseaza pe cineva,si nu muncesc degeaba.

@mcprala,ti-am pregatit dictionarul ,,ioana" cu string si inca 5 caractere,nu l-am facut mai mare pentru ca si asa cintareste cativa Gb.Acum incep uploadul la mine pe server.

Nu stiu cind vei vedea mesajul asta pentru ca am editat unul mai vechi,cica asa ar fi regula(buna rea asta este,se executa)

Dictionarul este asa:

ioana00000

ioana00001

...............

ioana99999

dupa care continua cu 00000ioana pina la 99999ioana.

Daca prin absurd nu este bun,va trebui sa creeam unul cu combinatii de ioana si date de nastere.Nu ar fi exclus ca parola sa fie de genul ioanagrigore,sau sa nici nu contina numele ioana.Facem teste si mai vedem,dar sincer sa fiu nu prea cred in sistemul asta,e foarte imens.

Edited by bruttus139
edit
Link to comment
Share on other sites

Sal

Iti raspund foarte pe scurt ultima oara, pentru ca vad ca ce faci tu, arunci in spinarea altora, ca adevarul supara. Urmareste la rind topicurile si vezi cine incepe si ce " folclor si argumente are " In rest ca-s un user fara merite ....blah. blah..... eu nici prin vise nu m-am gindit vreodata la merite si alte timpenii. Daca postez ceva o fac numai si numai benevol, fara sa ma gindesc la absolut nimic altceva. In fine fiecare cu pretentile lui, functie de cei 7 ani de acasa. ( facuti la zi sau f frecventa )

Terminat!

Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

@bruttus139 Multumesc pentru ajutor! O sa incerc dictionarul cand o sa-mi trimiti linkul! O sa fie destul de mici sansele sa aflu parola deoarece nu ti-am dat multe informatii despre retea si implicit persoana posesoare a retelei!!!

yo7cjf si bruttus139 cred ca ar trebui sa incetati cu reprosuri si atacuri unul asupra celuilalt! Mai ales in Thread-uri ale altor useri! Va multumesc amandurora pentru ajutor!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...