Jump to content
Nytro

Un hacker sustine ca a exploatat brese de securitate la 79 de banci

Recommended Posts

[h=1]Un hacker sustine ca a exploatat brese de securitate la 79 de banci[/h]de Liviu Petrescu | 20 iunie 2012

Un hacker a publicat date despre 1700 de conturi bancare, sustinand ca a exploatat brese de securitate la 79 de banci din SUA si alte tari. Datele colectate ilegal de Reckz0r timp de 3 luni au o marime totala de 50GB.

Hackerul Reckz0r s-a laudat pe Twitter cu realizarile sale si a publicat un document in format text care dezvaluie datele a peste 1700 de persoane: nume, tipul cardului, adresa, numar de telefon si adresa de email, scrie ZDNet.

screen-shot-2012-06-19-at-173457_png.png

Cele mai multe conturi compromise sunt din SUA, Marea Britanie si Canada, iar hackerul Reckz0r a explicat ca datele provin direct de la banci, nu din bazele de date Visa si Mastercard.

Hackerul sustine ca a publicat datele cu un scop nobil, pentru a atrage atentia asupra vulnerabilitatii bancilor in mediul online. Incidentul a fost comentat si de un reprezentat al grupului de hacktivisti Anonymous, care sustine ca datele sunt vechi si nu pot fi folosite pentru frauda.

Sursa: Un hacker sustine ca a exploatat brese de securitate la 79 de banci | Hit.ro

Link to comment
Share on other sites

Se poate folosi,cred ca numai citeva....2 conturi le am controlat din care el a facut public la anonfiles.Dar se gaseste si despre el citeva informatii importante precum:

reckz0r used these alias in his past:

leader group known as 'SpexSecurity

Aliases:

ReckoN

ZombiE_KsA

Syro

Marhabz

zombie_ksa | Zone-H.org

He stopped hacking in 2011, when he realized, it's too late.

then he started using the "reckz0r" name...

Name: Jawad Hamza Ehsan

Age: 24

Occupation: Security Analyst

Location: Riyadh, Saudi Arabia

Eu cred ca se va trezi cu politia la usa in cel mai scurt timp.

Bun baiat pacat de fata!

Link to comment
Share on other sites

Se poate folosi,cred ca numai citeva....2 conturi le am controlat din care el a facut public la anonfiles.Dar se gaseste si despre el citeva informatii importante precum:

reckz0r used these alias in his past:

leader group known as 'SpexSecurity

Aliases:

ReckoN

ZombiE_KsA

Syro

Marhabz

zombie_ksa | Zone-H.org

He stopped hacking in 2011, when he realized, it's too late.

then he started using the "reckz0r" name...

Name: Jawad Hamza Ehsan

Age: 24

Occupation: Security Analyst

Location: Riyadh, Saudi Arabia

Eu cred ca se va trezi cu politia la usa in cel mai scurt timp.

Bun baiat pacat de fata!

informatile alea num vine sa cred che le ai gasit doar pe google cu nicknam-ul sau...

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa inteleg niciodata "gesturile nobile" de a spune public ce ai facut, cum si unde.

Fapta e fapta si se pedespeste penal indiferent de intentie.

Ca sa iesi in fata sa spui "eu am facut asta" o faci pentru a te face cunoscut, cu riscul de a fi mai usor de depistat. Ceea ce mi se pare o idiotenie fara de margini.

Problemele de securitate exista. Se stie ca exista, nu vad de ce ar avea cineva adevarata intentie de a sublinia inca o data acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...